banner278

SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS PROJESİ

Sağlık İl Müdür Yardımcısı Tuncay Özer, Ruh Sağlığı Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi ile ilgili olarak bilgi verdi.

SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS PROJESİ

SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS PROJESİ

Sağlık İl Müdür Yardımcısı Tuncay Özer, Ruh Sağlığı Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi ile ilgili olarak bilgi verdi.

Sağlık çalışanlarının yaşam boyu kullanabileceği ve mesleki gelişmesine yararlı olabilecek, üretken, beceri düzeyi yüksek olarak yetiştirilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, işe uyum sağlayabilmesi gibi genel bilgi ve becerilerin kazandırılması; katılımcılara ulusal ve uluslararası iş gücünden beklenen yeterlikleri kazandırmak amacıyla Ruh Sağlığı Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi hayata geçti. İlk etapta 44 gönüllü projeye katıldı.

Sağlık İl Müdür Yardımcısı Tuncay Özer, Ruh Sağlığı Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi ile ilgili olarak bilgi verdi. Sosyal hayatın her alanında toplumsal bir salgın haline dönüşmüş şiddetin, sağlık sektöründe de olması maalesef kaçınılmaz bir durumu olduğunu vurgulayan Özer, “Özellikle son yıllarda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet oranları oldukça fazladır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta şiddetin izlerini silme kararlılığıyla ciddi adımlar atığı bilinmektedir. Sağlık kurumlarındaki günlük hayat pratiği içinde yoğunlaşan negatif yargıların, halkta veya sağlık çalışanlarında kalıcı izler bırakmaması adına yapılacak çok şey vardır. Büyük özveri ve fedakârlıklarla görevlerini yürüten sağlık çalışanları yıpratıcı süreçlerle fazlaca karşılaşmaktadırlar. Sağlık çalışanlarının yaşam boyu kullanabileceği ve mesleki gelişmesine yararlı olabilecek, üretken, beceri düzeyi yüksek olarak yetiştirilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, işe uyum sağlayabilmesi gibi genel bilgi ve becerilerin kazandırılması; katılımcılara ulusal ve uluslararası iş gücünden beklenen yeterlikleri kazandırmak amacıyla Ruh Sağlığı Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi hazırlanmıştır.” dedi.

Özer, “Hizmet alanı itibariyle farklı bir özellik arz eden Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanlarının büyük bir kısmı, sözel veya fiziksel şiddetle karşı karşıya kalmakta veya her an hasta veya hasta yakınlarının fiziksel saldırısına maruz kalma kaygısı yaşamaktadır. Bu nedenle Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanlarından gönüllü 44 personel projeye katılmıştır. Projenin ortakları Manisa Sağlık Müdürlüğü, Manisa Sağlık Spor Kulübü ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesidir. Eğitimler Manisa Sağlık Spor Kulübü ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Eğitim Salonunda yapılmıştır. Eğitimlerde Psikolojik ve Bedensel Hazırlık, Fiziksel Yeterlik ve Uygulama Dersleri Sağlık Müdür Yardımcısı Abdulvahit Alagöz,  Personelin Adli Sorumlulukları Manisa Devlet Hastanesi Adli Tıp Uz.Dr.M.Kadir Özağ, tarafından verildi.” diye konuştu. 24.01.2012 Salı günü saat 15.00’da Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Özmen tarafından Sağlık Hizmetlerinde İletişim Dersi verilmesinin ardından saat 16.30’da kursiyerlere Katım Belgesi verilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.