SAĞLIKTA 38 YENİ KADRO AÇILDI

Aile sağlığı personeli bulunmayan aile sağlığı merkezleri için Sağlık Bakanlığı kadro açtı. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, Bakanlığın personel ihtiyacını karşılamak için Manisa'ya 38 kadro tahsis ettiğini, açıktan atanacak bu kadrolar için müracaatların başladığını söyledi.

SAĞLIKTA 38 YENİ KADRO AÇILDI

SAĞLIKTA 38 YENİ KADRO AÇILDI

Aile sağlığı personeli bulunmayan aile sağlığı merkezleri için Sağlık Bakanlığı kadro açtı. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, Bakanlığın personel ihtiyacını karşılamak için Manisa'ya 38 kadro tahsis ettiğini, açıktan atanacak bu kadrolar için müracaatların başladığını söyledi.
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile Hekimleri Derneği'nin birlikte düzenlediği aile hekimleri toplantısı Saruhan Otel'de yapıldı. Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği uygulamasına ilişkin yaptığı son değişikliklerin ele alındığı toplantıda sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Toplantının interaktif bölümünde söz alan Dernek Başkanı Dr. Tayfun Çiğdem, 'Aile Hekimliği' uygulamasında Manisa'nın Türkiye'de örnek alınan il konumunda olduğuna işaret ederek, “Ben dernek başkanı olarak Aile Hekimleri Federasyonu'nda da görev yapıyorum. Federasyon olarak gittiğimiz, illerdeki aile hekimliği uygulamalarına baktığımda diğer illerden çok ötede bir noktada olduğumuzu açık ve net söyleyebilirim. Ben aile hekimi olmaktan da Manisa'da aile hekimliği yapıyor olmaktan da çok mutluyum. Çünkü birçok ilde aile hekimleri ile sağlık müdürlükleri arasında ciddi bir iletişim kopukluğu var. Bırakın sorunların çözümünü, konuşulamıyor bile. Federasyonumuzu temsilen gittiğim bir ilde sağlık müdürüyle görüşmek için randevu alabilmemiz tam 3 gün sürdü. Gittiğimiz diğer illerde bizdeki uygulamayı ve müdürlüğümüzün yaklaşımlarını anlattığımda şaşkınlıkla dinliyorlar. Bazı sorunlarımız olabilir ancak böyle bir sağlık müdürlüğümüz olduğu için Manisa olarak kendimizi şanslı görüyorum” dedi.
Temel bakışı hizmet kalite standartlarını yükseltmek olan gruplandırmalara ilişkin bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, bakanlık tarafından yapılan bazı değişikliklerle gruplandırmada kolaylık sağlandığını ancak buna rağmen gruplandırmanın istenen noktada olmadığını söyledi. Manisa'da A grubu yüzde 6, B grubu yüzde 16.7, C grubu yüzde 13.5, D grubu yüzde 42, hiçbir sınıflandırmaya girmeyen yüzde 21 aile sağlığı birimi bulunduğunu ifade den Dr. Tay, aile sağlığı merkezlerinin fiziki şartları ve hizmet kalitesi değerlendirilerek sınıflandırma yapıldığını hatırlatarak, “Asgari şartları sağlamayan hekimlerimize bu konuda yardımcı olmak isteriz. Aile sağlığı biriminin sınıfı ne kadar yüksek olursa kalite o kadar yüksek olur ve hekimlerimizin de ücretleri o derece yüksek olur” dedi.
Sağlık Bakanlığı'nın aile sağlığı personeli bulunmayan bölgelere açıktan atama yapılabilmesine olanak sağladığını belirten Dr. Tay, bu çerçevede Manisa'ya 38 tane kadro tahsis edildiğini söyledi. Personel alım yetkisinin İl Sağlık Müdürlüklerine verildiği atamalarda kamu görevlisi olmayan kişilerle sözleşme imkanı tanındığını kaydeden Dr. Tay, Manisa'da şu anda kırsal kesimde 21 aile sağlığı merkezinde boş kadro bulunduğunu, bu bölgelerdeki aile hekimlerinin ebe, hemşire ve acil tıp teknisyeni (ATT) ile anlaşarak Manisa Sağlık Müdürlüğü'ne müracaat edip, sözleşme imzalayacaklarını ifade etti. KPSS sınavına girme zorunluluğunun aranmadığı kadrolar için müracaatların başladığını açıklayan Dr. Tay, en kısa sürede boş kadroları dolduracaklarını, kalan 17 kadronun ise lüzum görülmesi halinde kullanılacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.