SAĞLIK SEN, SAĞLIK BAKANINA TALEPLERİNİ SUNDU

Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Yüksel Ülker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la görüşen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in hükümetin hazırlık yaptığı torba yasası içinde sağlık çalışanları ile ilgili sendikal taleplerini içeren bir dosya sunduğunu bildirdi.

SAĞLIK SEN, SAĞLIK BAKANINA TALEPLERİNİ SUNDU

SAĞLIK SEN, SAĞLIK BAKANINA TALEPLERİNİ SUNDU

Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Yüksel Ülker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la görüşen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in hükümetin hazırlık yaptığı torba yasası içinde sağlık çalışanları ile ilgili sendikal taleplerini içeren bir dosya sunduğunu bildirdi.

Sağlık Sen Şube Başkanı Yüksel Ülker yaptığı yazılı açıklamada, Hükümetin yeni bir torba yasanın hazırlığı içinde olduğunu, bu nedenle de Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı ziyaret ederek hazırlığı süren torba yasa içinde sağlık çalışanları ile ilgili sendikal taleplerin de yer almasını istediğini ifade etti.

Ülker, "Genel Başkanımız Metin Memiş, görüşmede, hekim dışı sağlık çalışanlarının döner sermaye tavan oranlarının yüzde 250'ye yükseltilmesi, aile hekimliği çalışanlarının hizmet sözleşmelerinden damga vergisi kesilmemesi, ek görevlendirmelerde aile hekimliği çalışanlarına fazla mesai ödenmesi, sözleşmeli personelin ücretsiz yemek hakkından yararlandırılması, 112'lerin özellikli birim olarak değerlendirilmesi, ek ödemelerin vergi dışı bırakılması ve her ay maaşla birlikte alınması gibi sendikal talepleri iletti.  Sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin hayata geçirilmesi için Torba Yasa'nın önemli bir fırsat olduğu görüşündeyiz." dedi.

BAKANA SUNULAN TALEPLER
Ülker, Bakan Akdağ'a sunulan ve torba yasa içinde yer almasını istedikleri taleplerin ise şunlar olduğunu kaydetti:  1-Döner Sermaye tavan oranlarında yaşanan eşitsizlik giderilmelidir.  Hekim dışı personelin 209 Sayılı Döner Sermaye Kanunun 5. Maddesinde düzenlenen ek ödeme tavan oranları, en az yüzde 250'ye yükseltilmelidir.  2-Araştırmacı kadrosuna geçirilen personelin yeni durum nedeniyle oluşan ek ödeme kayıpları giderilmelidir ve mahsuplaşmada eski kadrosunda performansa bağlı döner sermaye tavan oranı dikkate alınmalıdır. 3- 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının da ek ödemelerini özellikli birim katsayısından almalıdır. Sağlık-Sen'in bu konuda açtığı davalar neticesinde yargı 112'lerin özellikli birim olduğu kararı vermektedir. Bakanlık genel bir düzenleme yaparak bu sorunu çözüme kavuşturmalıdır.  4- Döner Sermaye ek ödemelerinden vergi kesintisi kaldırılmalıdır.  Kamuda ek ödeme alan diğer personel, aldıkları ek ödemeden damga vergisi dışında herhangi bir vergi ödememektedir. Ancak Sağlık Personeli, yıllık bazda döner sermaye gelirlerinin en az yüzde 20'sini vergi olarak ödemektedir. Bu adaletsizlik giderilmeli ve ek ödemeden gelir vergisi kesintisi kaldırılmalıdır.  5- Aile Hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının Hizmet Sözleşmelerinden damga vergisi kaldırılmalıdır. 6- Aile Hekimliği çalışanlarına Bakanlıkça veya bağlı kurumlarca yaptırılan ek hizmetlerden doğan fazla çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmelidir.  7- Aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanlarının üniversite hastanelerinden de geçişi sağlanmalıdır.  8- Yataklı tedavi kurumlarında çalışan sözleşmeli personelin kadrolularda olduğu gibi yemek hakkından ücretsiz yararlandırılmalıdır. Yataklı tedavi kurumlarında ücretsiz yemek uygulamasının başladığı tarihten bugüne kadar sözleşmeli personele çıkartılan borçtan feragat edilmelidir. 9- Ek ödemeler her ay maaşla birlikte ödenmelidir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.