Sağlık sektörü iftar sofrasında buluşlu

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanlığı, iftar yemeği düzenledi. Tüm hastane başhekimleri ve sendika üyelerinin katıldığı yemeğe siyasiler de büyük ilgi gösterdi.

Sağlık sektörü iftar sofrasında buluşlu

Sağlık sektörü iftar sofrasında buluşlu

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanlığı, iftar yemeği düzenledi. Tüm hastane başhekimleri ve sendika üyelerinin katıldığı yemeğe siyasiler de büyük ilgi gösterdi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Anemon Otel’de düzenlenen iftar yemeğine AK Parti Manisa milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Uğur Aydemir, İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, Sağlık Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Başkanı Berk Mersinli, Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Yüksel Ülker ile hastane başhekimleri ve sendika üyeleri katıldı.
AK Parti Manisa Milletvekil Özdağ, iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de birilerinin ülkenin iyi duruma gelmesini, lider ülke olmasını istemediğini, ancak kendilerinin bu hedefe ulaşmak için tüm iradelerini, gönüllerini ortaya koyarak ilerlemeye devam edeceklerini ifade etti.
Bu hedefe ilerlerlerken ecdatlarını örnek alacaklarını, akıllarını ortaya koyacaklarını dile getiren Özdağ, ''Akılla, gönülle, heyecanla ve iradeyle yeniden liderliğe soyunacağız. Türkiye'yi bölmek, ülkenin büyümesini engellemek istiyorlar. Türkiye'yi bölemezler, ama belki lider ülke olmamızı biraz geciktirebilirler. Ama tarih hükmünü vermiştir, Türkiye lider ülke olacaktır'' dedi.
Sağlık Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş ise konuşmasında sendika olarak hükümetin yanında olarak, güç birliği yapıp demokrasi isteyenlere destek vererek, onların başarıya ulaşmaları için üzerlerine düşen görevleri yapacaklarını söyledi.

SAĞLIKTA MEMNUNİYET ARTTI 
Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Yüksel Ülker ise sağlık alanında son yıllarda toplumsal memnuniyetin üst düzeye ulaştığını söyledi. Hizmeti planlayanlar gibi sağlık çalışanları da bu zincirin önemli bir halkası konumunda olduğunu hatırlatan Ülker, “Bize göre, sağlık hizmetlerinin geleceğine ait atılan her adımda çalışanlarımızın fikirlerine ve tecrübesine başvurulmalıdır. Çalışma hayatında yaşadıkları sorunlarla baş başa bırakılmamalıdır. Sağlık çalışanlarının, Genel sağlık politikalarından olduğu gibi, yerel ve çalışılan kurumdan kaynaklanan ciddi sorunları mevcuttur. Önemli hizmetler üretilirken bu tür sorunlar da yaşanacaktır. Ancak, sendikalar da tam da işin bu kısmında faaliyet göstermektedirler. Yani aksayan tarafları hem hizmet açısından hem de hizmeti sunanlar açısından değerlendirmek ve bunları ilgililere bildirerek çözüme katkı sağlamak üzere çalışırlar. Sağlık çalışanlarının en çok mağdur edildiği konu maalesef şiddettir. Hasta ya da yakını, şiddeti hasta hakkı gibi görebilmektedir. Bu kaçınılmaz bir gerçektir, o halde buna karşı hastanelerimizde önlemleri artırılmalıdır” dedi.

MANİSA’DA HEKİM SIKINTISI VAR
Manisa’da pratisyen hekim sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Ülker, “Hekim yetersizliği de her hastanede karşılaştığımız bir sorun. Sağlık Müdürlüğünde idarecilerin büyük çoğunluğu hekimlerden seçilmiş ki son değişikliklerle bu mecburiyet artık kalmadı. Hastanelerde hekim ihtiyacının daha çok olduğu dikkate alındığında, dağılımda bir yanlışlık olabileceği ortaya çıkıyor. Sağlık sektörü şimdiye kadar hep hekim endeksli bir sektör olmuştur. Özellikle hastanelerde hep hekim endeksli çalışılmış. Bu işi hekim yapmasın o sadece hasta muayene etsin denmiş. Nasıl olsa yardımcı denen bir personel grubu var diye düşünülmüş. Oysa bu dünyanın hiçbir yerinde böyle değil. Sağlık Hizmeti bir ekip işidir. Bizde de değişecek, değişiyor. Sağlık Sen olarak sizlerden bu konuda da kurumlarınızda daha hakkaniyetli olmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

TRAFİK KAZALARINDA ZAMAN KAYBEDİLİYOR
“Manisa’mızdaki hastaneler 2. basamak hastanedirler” diyerek sözlerini sürdüren Ülker, “Bunların yatak sayısı ve hekim sayısı Acil servislerde her branş hekimini bulundurmaya yeterli değildir. Bugün ne Manisa Devlette ve ne de Merkez Efendi Devlet hastanesinde, Beyin cerrahisi uzmanları aktif nöbet tutmamakta icap nöbeti tutmaktadır. Buna Kardiyoloji, Göğüs kalp damar cerrahisi, ortopedi vb ilave edilebilir. Bir trafik kazası vakasında bu branşlara telefonla ulaşılarak gelmeleri sağlanmaktadır.  Bu da zaman kaybına neden olmaktadır.  Bu branşların hepsini barındırması gereken 3. Basamak hastane ise Celal Bayar Üniversitesi Hastanesidir.  CBÜ’de bu hizmet asistanlar vasıtasıyla verilmeye çaılışıldığı için ve Uzman Hekimler ve Hoca icapları ile takviyelendirildiğinden  manisa’ya çok faydalı olamamaktadır.  Bu problemin çözümü Manisa’mızda her uzmanın bulunduğu tek büyük bir ACİL SERVİS hizmetidir. Buranın doktor ihtiyacı için de hastanelerin birleştirilmesi en uygun çözüm olacaktır” diye konuştu.
Ülker sözlerinin sonunda iftar yemeğimize destek olan Keskin İlaçlama’ya teşekkür etti.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.