SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu performansa göre prim sistemine karşı olan sağlık çalışanları bugün iş bırakma eylemine gitti. Hastanelerden yürüyüp Manolya Meydanı’nda toplanan sağlık çalışanları sloganlar ve açıklamalarla seslerini duyurmaya çalıştı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu performansa göre prim sistemine karşı olan sağlık çalışanları bugün iş bırakma eylemine gitti. Hastanelerden yürüyüp Manolya Meydanı’nda toplanan sağlık çalışanları sloganlar ve açıklamalarla seslerini duyurmaya çalıştı.     Sağlıkta yaşanan reformları protesto eden Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Manisa Tabip Odası üyeleri daha önceden duyurdukları 2 günlük iş bırakma eylemine bugün başladı. İlk olarak hastanelerin bahçelerinde toplanıp çeşitli açıklamalar yapan iki gruptan biri Celal Bayar Üniversite Hastanesi önünde toplanarak kortej halinde sloganlar ata ata Manolya Meydanı’na yürüdü. Ruh ve Akıl Sağlığı Hastanesi’nde toplanan diğer grup ise aynı şekilde Manolya Meydanı’na yürüdü ve burada birleşerek eylemlerini sürdürdü. Meydanda çeşitli şiirler okuyan, halaylar çeken sağlık çalışanları adına SES Manisa Şube Başkanı Serpil Deniz gerçekleştirilen bu grevle kendilerine kader gibi sunulan kötü, piyasacı, performansa dayalı, güvencesiz, geleceksiz bir sistem olan sağlıkta dönüşüm programının sonunun geldiğini haykırdıklarını ifade etti.  Bu grevin sağlıkta dönüşüm masalının sonunu ilan ettiğini ve yeni bir dönem başlatacağını vurgulayan Serpil Deniz; “Bu grevden sonra kimse sağlıkta reform yaşandığına inanmayacak. Kimse sağlık kurumlarının ticarethaneye dönüştürüldüğünü inkar edemeyecek, güdümlü sendikaların yalanına kanmayacak. 13 Mart’ta verdiğimiz grev sözünü yandaş sendikaların ve hükümetin her türlü engelleme çabasına rağmen başardık. Bugün ülkenin dört bir yanında, meydanlarla yüzbinlerle yapıyoruz ve toplumun desteğini arkamıza alarak greve devam edeceğiz.” dedi. SES Manisa Şube Başkanı sağlıkta taşeronlaştırmanın süpürüldüğü, güvencesizliğin yok edildiği, insanca yaşanacak temel ücretin var edildiği, insani yaklaşımın temel alındığı, müşteri değil, hastanın; performans değil tıbbi yaklaşımın öncelendiği, herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir sağlığın mümkün kılındığı bir mücadele döneminin başladığını iddia etti. Deniz yaptığı açıklamada; “Bu grevden sonra sağlık emekçileri, hastalar, hasta yakınları kısacası bütün toplum sağlıkta hakiki bir dönüşümün mümkün olduğunu görecekler. Bizler bize sunulan fotoğrafı değil, kendi resmimizi çizeceğiz. Örgütlenerek, direnerek, grev diye haykırarak yapacağız. Çocuklarımızn aydınlık yarınları adına, insanca çalışma, insanca yaşam haklı taleplerimizde ısrar edeceği.z çünkü ‘emeğimiz onurumuzdur’ diyoruz ve ona sahip çıkacağız.” diye konuştu.    Eyleme SES ve Manisa Tabip Odası üyelerinin yanı sıra CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal ve bazı partilerin temsilcileri katıldı. Kopal meydanda bayan sağlık çalışanlarına karanfil dağıttı.   Tüm Türkiye’de aynı anda yapılan sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi yarın da sürecek ve bu sürede hastanelerde sağlık hizmetleri resmi tatil günlerinde olduğu gibi verilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.