banner271

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTA SALDIRILARINA KARŞI SAVUNMA SPORLARINI ÖĞRENİYOR

Son yıllarda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet oranlarının artması Manisa İl Sağlık Müdürlüğünü harekete geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında Ruh Sağlığı Hastanesi çalışanlarına, akıl hastalarının saldırılarına karşı kendilerini savunma yöntemleri öğretildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTA SALDIRILARINA KARŞI SAVUNMA SPORLARINI ÖĞRENİYOR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTA SALDIRILARINA KARŞI SAVUNMA SPORLARINI ÖĞRENİYOR

Son yıllarda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet oranlarının artması Manisa İl Sağlık Müdürlüğünü harekete geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında Ruh Sağlığı Hastanesi çalışanlarına, akıl hastalarının saldırılarına karşı kendilerini savunma yöntemleri öğretildi.

(FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN)

Türkiye genelinde ilk defa sağlık çalışanlarına hasta saldırılarına karşı kendilerini savunda dersleri veriliyor. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü projeyi Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi çalışanlarına yönelik başlattı. Personel için Agresyon Değerlendirmesi ve Koruma Tedbirleri Projesi hazırlandı.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanlarının büyük bir kısmı, sözel veya fiziksel şiddetle karşı karşıya kalıyor. Personel her an hasta veya hasta yakınlarının fiziksel saldırısına maruz kalıyor. Bu nedenle Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanlarından gönüllü 49 personel savunma derslerini almak üzere eğitime alındı.  

Manisa Sağlık Müdürlüğü, Manisa Sağlık Spor Kulübü ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin ortak projesi kapsamında Manisa Sağlık Spor Kulübü ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Eğitim Salonunda personele yönelik eğitim çalışması başlatıldı.  

Personel hastaların saldırıları karşısında adli ve idari sorumlulukların yanı sıra saldırı anında kendilerini nasıl ve hangi yöntemle koruyacakları konularında eğitildiler.  En çok savunma dersleri ilgi çekti.

Personele hasta saldırısı anında savunma yöntemleri ve hastayı zarar vermeden etkisiz hale getirme şekilleri uygulamalı olarak anlatıldı.  Savunma sporlarını Sağlık Müdür Yardımcısı Abdulvahit Alagöz öğretti.

Özellikle hemşireler savunma sporlarını öğrenmekten memnun. Hemşilerin görüşleri şöyle:  “Bu çalışmalar bize çok faydalı oldu. Şiddete maruz kaldığımızda bu teknikleri bilmiyordum kendi imkanlarımla hastadan kurtulmaya çalıştım. Ben madde bağımlısı servisinde çalışıyorum. Anti sosyal hastalarımız oluyor genelde. Ama şu an öğrendiğimiz hareketler dayak amaçlı değil, kendimizi korumak hastayı korumak adına yapılan bir şeyler. O yüzden çok şey öğrendiğimizi düşünüyorum bu çalışmaların devamını istiyoruz zaten. İlk şiddete uğradığımda, kendimi kollamaya çalıştım ama tabi ne kadar sağlıklı oldu bilemiyorum. Hasta üzerime saldırdı, üzerime düştü ben onu iteklemeye çalıştım tabi biraz iri vücutlu olduğum için kendi imkânlarımla kurtulmaya çalıştım. Şu an tekniğini bildiğim için daha iyi kendimi müdafaa edeceğime inanıyorum. Kendime güveniyorum.”

“Bazı servislerde genelde saldırgan ve bozuk hastalar geliyor. Biz hastayı hazırlamak zorunda oluyoruz tedaviye hazırlarken, hastadan tekme yedim. Ama tabii ki bundan sonra tekme yiyemem çünkü bu savunma sporunda kendimi nasıl koruyacağımı ve hastaya zarar vermeden kendimi nasıl kurtulacağımı öğrendim. Herhalde bundan sonra dayak yemeyiz hemşire hanımlar olarak.

Manisa Ruh Sağlığı Hastanesinde çalışıyorum ister istemez hastalarımız dışarıdaki hastalar gibi değiller, ikna olarak psikolog olarak bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz hemşireler olarak. Ama tabi hasta olduğu için ister istemez şiddete mağdur kalabiliyoruz bende kaldım. Hastaya karşı fazla savunma yapmadan fazla zarar vermeden kendimi de korudum ona da zarar vermedim bir şekilde kurtuluş yolunu öğrendim hocamın öğrettiği bazı sistemlerle hem hastaya karşı bir zararım dokunmadı hem kendimi de korumuş oldum. Bu şekilde yararlı olduğunu düşünüyorum savunma sisteminde sporların herkese tavsiye ediyorum özellikle sağlık çalışanların bu şiddete çok maruz kaldığını televizyonlardan görüyoruz zaten üzülüyoruz da hiç olmasa savunma adına bir şeyler yapıldığına seviniyorum güzel bir şey. “

ADLİ VE DARİ DERSLER DE VAR

Konuyla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdür Yardımcısı Tuncay Özer ise şunları söyledi: “Sağlıkta şiddete sıfır tolerans olarak adlandırdığımız projenin açılımı ise agresona karşı değil agreson değerlendirmesi ve buna karşı koruma tedbirleri. Bunu planlarken sağlık çalışanların ülkemizde maalesef artık ülkede şiddete maruz kaldıklarını biliyoruz. Şiddete maruz kaldıkları sebebiylede elbette hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak hem hukuki akli olarak hem de idari olarak bazı sıkıntılar yaşanmakta. Biz böyle bir projeyi yaparak aslında sağlıkta şiddete sıfır tolerans adına verdiğimiz projede yirmi saat boyunca arkadaşlarımızın fiziksel şiddetle karşılandıklarında ne yapacaklarını, kendilerini nasıl koruyacaklarını, anlatmaya çalışıyoruz. İlk önce elbette Ruh Sağlığı Hastanesinde çalışan arkadaşlarımızı aldık eğitime fiziksel şiddete mağdur kaldıklarında ne yapacaklarını müdür yardımcısı arkadaşımız tarafından yirmi saat boyunca burada bu tanımlama yapılıyor öğretildi. Bir bütün olarak ele aldığımızda yirmi yedi saat boyunca sağlık çalışanlarımıza hem agresonu değerlendirmesine karşı koruma tedbirleri bunun içersinde elbette fiziksel, psikolojik, adli, idari, hukuki sorumluluklarını anlatmaya çalıştık. Bir bütün halinde biz diyoruz ki sağlıkta şiddete yer yoktur. Sağlıkta şiddete sıfır tolerans. Sağlık çalışanları fiziksel şiddete mağdur kaldıklarında önce kendi güvenliklerini nasıl alırlar bu fiziksel şiddetten nasıl kurturullar bunu yaparken de hem kendilerine hem de karşılarındaki muhataplarına, hasta ya da hasta yakınlarına hiçbir zarar, vermeden bu fiziksel şiddeti nasıl tölere ederiz onu öğretiyoruz. Bu bir dövüş sporu değildir. Ruh Sağlılığı Hastanesini seçmemizin sebebi de aslında orada çalışan arkadaşlarımızın hastanemizin özel durumu sebebiyle bu şeye daha çok muhatap olmaları. Aynı zamanda tabi Ruh Sağlılığı Hastanemizin ekibinin de bu konuda bize destek vermesi, elbette çalışanlarını toplamda değerlendirdiğimiz de daha çok hanımlardan oluşan bir sağlık çalışanı grubumuz var. Bu grubun içersinde hemşirelerimiz, sağlık memurlarımız, psikologlarımız hastanede çalışan herkes muhatabımız. Bizim bildiğimiz niteratür taramasında yaptığımızda Bakanlıkla da görüştüğümüzde şu ana kadar her hangi bir ilde böyle bir uygulamayla karşılaşmadık. Bizim bildiğimiz kadarıyla Türkiye de henüz benzeri yok.”

BAŞHEKİM DE EĞİTİM ÇALIŞMASINA KATILACAK

Kendisinin de bu dersleri alacağını ifade eden Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer şunları söyledi:  “Bildiğiniz gibi çalıştığımız branş ve hastane branşı tehlikeliliği, riskliliği, en yüksek gurupta olan bir hizmet. Ruh Sağlılığı Hastanesi çalışanları olarak derece derece şiddetle yâda şiddet tarzı şeylerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunları şuana kadar küçük sıkıntılar şeklinde atlata bildik ve bugüne kadar hastanemizde büyük bir problem yaşamadık. Ama tabi yaşanmamış olmamsı acı bir olayın yaşanmayacağı anlamına gelmez bizimde amacımız nasıl afet, planları yapıyorsak nasıl bir takım deprem ve doğal afet hazırlıkları hazırlıyorsak hastanemizle ilgili böyle bir konuda şiddete karşıda bakanlığımızın benimsediği sıfır töleransı ilkesine bağlı olarak hazır olmaktadır. Bu uygulamalar konusunda da amacımız, hastane sınırları içersinde çalışan personelimizin beklenmeyen bir durumla karşı karşıya kaldıklarında bu değerlendirmeyi en iyi şekilde yapmaları ve eğer bu fiziksel şiddette yönelen bir yanı varsa da. Bu şiddeti elemini etmek amacıyla hem karşı tarafa zarar vermeden hem kendisi zarar görmeden böyle bir tekniği, uygulamalarıdır. Burada amacımız kesinlikle zarar görmek yada zarar vermek değil donanımlı olmak gerektiğinde bu donanımı karşı tarafa zarar vermeden riski azaltmak için kullanmak esasa dayanıyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.