SABUNCUBELİ TÜNELİ İÇİN İKİ FİRMA YARIŞIYOR

İhalesi 1 Haziran'da yapılan 2 kilometrelik Sabuncubeli Tüneli'nde İhale Komisyonu, projeyi hangi firmaya vereceğini bu hafta açıklayacak.

SABUNCUBELİ TÜNELİ İÇİN İKİ FİRMA YARIŞIYOR

SABUNCUBELİ TÜNELİ İÇİN İKİ FİRMA YARIŞIYOR

İhalesi 1 Haziran'da yapılan 2 kilometrelik Sabuncubeli Tüneli'nde İhale Komisyonu, projeyi hangi firmaya vereceğini bu hafta açıklayacak.
 
Manisa ile İzmir i 5 km kısaltarak yolu 15 dakikalık süreye indirecek 2 km uzunluğunda gidiş ve geliş olarak iki tüpten oluşacak Sabuncu Beli Tüneli nin ihalesi 1 Haziranda yapıldı. “ 3 firmanın teklif verdiği zarfların seçim sürecinde açılmayarak seçim sonrası bırakıldığı ve bu hafta değerlendirmeye alınacağı öğrenildi. İhaleye girmeyen bazı firmalar ise iki teklif verilmesi nedeniyle 1 Haziran yapılan bu ihalenin iptal edileceğini ve işletme hakkının daha uzun yıllara uzatılarak ihalenin yeniden yapılacağını ileri sürdüler.
 
Ancak Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünde 1 Haziran da yapılan ihaleye 8 ihale zarfı satın alınmasına rağmen ihaleye sadece üç firma teminat yatırarak  ikisi ortaklaşa, biri tek başına 2 zarf ihale komisyonuna sundu İhaleye zarf veren firmalar  Koçoğlu -Makinsan ikilisi ortak katılırken, Mak-yol A,Ş ise tek başına teklif verdiği görüldü .
 
İzmir ile Manisa arasındaki uzaklığı 15 dakikaya indirecek İzmir-Manisa Devlet Yolu Sabuncubeli Tüneli' nin yap-işlet-devret modeli kapsamın da 136 Milyon lira keşif bedelle ihaleye çıkarılmıştı. Tünel yapımı için ihalede iki zarfın komisyona verilmesi nedeniyle ihale komisyonu zarfları ihale günü açmadığı Seçim sonrası bırakılan zarfların  bu hafta içerisinde sonuçlandırılacağı  ihale ile ilgili kararın verileceği belirtildi.

Manisa ile İzmir Mesafesini kısaltacak ve trafik akışını özellikle kışın sürekli kar yağışında kapanmayı önleyecek proje ile Sabuncubeli  Tüneli'nin uzunluğu 2 020 metre uzunluğunda gidiş ve geliş olarak toplam 4 bin 40 metre tüp döşeneceği. Gelişi 2. 020 gidişi 2.020 mt olacak, tünellerin Manisa yönünden  girişi Sabuncubeli rampaların başlangıcı olarak tasarlandı. İzmir kısmında ise Beşyol giriş yolu civarında çıkış olacak İki şehir arasında günlük 30 bin araçlık trafik yoğunluğu olan ve sık, sık kazaların yaşandığı yolda trafik güvenliğinin de  tünelle sağlanması planlandı.

VALİ GÜVENÇ; İHALESİ MUTLAKA YAPILACAK.
Vali Celalettin Güvenç,“Manisa İzmir arasında günde 30 bin araçlık bir trafik yoğunluğu var. Özellikle kış aylarında ve yazın Marmara bölgesinden Güney Egeye akın eden yaz trafiğini de rahatlatacak tünel önceleri 1 250 metre düşünülmüştü. Ancak yapılan proje çalışmalarında sondaj çalışmalarında ve analizler sonucunda tünelin uzunluğunun geliş ve gidiş olarak 2 bin 20  er metre ye çıkarılması öngörüldü. Böylece toplam 4 bin 40 metre yapılacak iki tünelin toplam maliyeti 136 milyon 290 bin TL’ye mal olacağı hesaplandı. 2011 programında konulan ve Başbakan ile Bayındırlık bakanın 1 Haziranda ihalesini müjdelediği yap işlet devret modeli ile ihaleye 1 Haziranda çıkıldı. tünel için iki firma teklif verdi. Şimdi ihale komisyonun da değerlendirme yapılıyor. Konu ile kararın da bu hafta açıklanması bekleniliyor. Komisyon verilen teklifleri n ışığında ihaleyi ya kabul edecek veya yenileyecek karar Bayındırlık bakanlığı karayolları genel müdürlüğündeki komisyon tarafından açıklanacak. Ancak gerçek olan bu tünelin bu yıl ihalesinin yapılacağı ve 2014 yılında tünelin bitirileceğidir ” dedi
 
Sabuncubeli Tünel Projesinin tahmini kamulaştırma maliyeti 2 milyon 500 bin doları olup, bu miktarın tamamı ihaleyi alan  şirket tarafından karşılanması planlandı. İnşaata başlama yılının 2011, inşaat süresinin 3 yıl olacağı ve 2014 te hizmete açılması programlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.