REVİZYON İMAR PLANI PANELİ YAPILDI

Salihli Revizyon İmar Planı Paneli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Salonu'nda yapıldı.

REVİZYON İMAR PLANI PANELİ YAPILDI

REVİZYON İMAR PLANI PANELİ YAPILDI

 Salihli Revizyon İmar Planı Paneli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Salonu'nda yapıldı.

Panelin açılış konuşmasını Salihli Mimarlar Odası Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Öz yaptı. Öz, “Şehir imar planımız hakkında kısaca bilgi verecek olursak kentimize imar planı ilk olarak 1973 yılında ve sonra da 1987 yılında yapılmıştır. Yaklaşık 25 yılını dolduran imar planı kentimizin gelişen ve değişen ihtiyaçlarından dolayı yer yer sorunlar oluşmuş veya yeni öneriler geliştirmek gerekmiştir. Bunun yanı sıra 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının da güncelliğini yitirdiğini sayısal ortama geçmesi gerektiği yapılmış olan tadilat ve ilavelerin buna işlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Buna benzer bir takım yenilenmesi gereken veya kentin gelecekteki gelişimine yön verecek planlamanın da yapılması gerekmektedir. İşte tam bunların giderilmesine yönelik şehir imar planımız revize edilme ihtiyacı doğmuştur. Çözülmesi gereken konular arasında önemsediğimiz konuların başında ise Eski kent merkezimiz olan Mithatpaşa, Eski Cami, Atatürk, Kocaçeşme Mahallesi gibi dokusu eskimiş kent merkezimizin yenilenmesidir. Bu kentsel dönüşülmemi veya farklı plan önerileri ile mi olması gerekir tartışılmalıdır” dedi.
Oturumun başkanlığını yapan İzmir Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Topal ise “Mimarlar Odası ülkemizin ve kentimizin daha iyi gelişmesine önem vermesi amacındadır. Salihli'deki panelimizde bunları tartışma konusu yaparak ülkemizin ve kentimizin gelişmesine daha çok önem vermeyi amaçlıyoruz. Salihli'deki revizyon imar planına nasıl katkı yapabiliriz neleri ilave edebilir bu panelde değerlendireceğiz” dedi.
9 Eylül Şehir Plancılığı Öğretim Görevlisi Prof.Dr Sezai Göksu da, “Salihli Revizyon İmar Planı'nın 1980 yılından kalan ancak iyi bir plan olduğunu biliyorum. Bu plan çok zor. Çünkü Salihli tarihsel değerleri çok olan bir şehirdir. Buda plancılığı zorlaştırıyor. Salihli'ye yeni gelişen bir şehir gibi bir uygulama yapılamaz. Salihli özellikleri dolayısıyla özel bir şehir konumunda. Buda büyüyen kentlerdeki imar planlarının uygulamasını yaptıklarımızı Salihli konumu itibariyle tarihi konumu engelliyor. Salihli'nin büyüme hızı Türkiye ortalamasından küçük. Nüfus bakımından da fazla büyüyen kent değil. Onun için elimizi kolumuzu bağlıyor. Bu nedenle Salihli'de plan yapmamızı zorlaşıyor. Şehir plancılığının 3 ayağı vardır. 1-Mesleki boyutu, 2-Hukuki boyutu, 3-Siyasal sistemi. Şehir plancılığında bu 3 unsur planlamada birbirini tamamlar. Salihli'nin gelişmesi ve bölgemizin en güzel kentlerinden biri olması için hep beraber el ele vererek planı gerçekleştireceğiz” dedi.
Salihli Şehir Plancılığı Danışmanı Sezai Göksu ise, “Salihli'de 25 yıldır şehir planlaması deneyimi ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Onun için Salihli için önemli buluşlar bulacağımıza inanıyorum. Salihli az gelişen az çoğalan bir kentimizdir. Yapacağımız plan Salihli'nin bugünkü 100 bin nüfusuna göre değil 250 bin nüfusuna göre olmalıdır. İlçenin merkezi köhneleşmiş durumdadır. Daha önceleri eski yapıları korumaya gidildiği için bu yenilenemez hale gelmiştir. Halbuki şehir planlaması herkesimin el ele vererek ele alması gerekiyor. Plan revizyonunda Salihli'nin şuanda bulunan yerleşim alanlarının geliştirmek için çalışma başlattık. Burada yapacağımız tartışmalarla ne gibi kararlar alabileceğimizi konuşacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından panele katılanların soruları panel sunucuları tarafından cevaplandırıldığı gibi bazı önerileri de değerlendirilmek için kayda geçildi.

Panelin oturum başkanlığını İzmir Mimarlar Odası Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal'ın yaptığı toplantıya konuşmacı olarak 9 Eylül Üniversitesi Şehir Planlamacısı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sezai Göksu, Salihli Belediyesi Şehir Plancısı Danışmanı Nevzat Uğurel katıldı. Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Necip Mutlu, Mimarlar Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Salihlili mimarların hazır bulunduğu panele vatandaşlar da ilgi gösterdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.