REKTÖR PAKDEMİRLİ CHP'Lİ VEKİLLERİ UYARDI

Geçtiğimiz yıl Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ), Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı protesto ettikleri için Rektör'ün "Sizi okuldan atarım" dediği iki öğrencinin okudan uzaklaştırılmasının ardından, CHP'li milletvekillerinin Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'yi ziyareti olaylı geçti. Rektör Prof. Dr. Pakdemirli, kendisine iki öğrencinin neden okuldan uzaklaştırıldığını soran CHP'li vekillere "Bu öğrencilerin arkasında durursanız siz zarar görürsünüz" diye yanıt verdi.

REKTÖR PAKDEMİRLİ CHP'Lİ VEKİLLERİ UYARDI

REKTÖR PAKDEMİRLİ CHP’Lİ VEKİLLERİ UYARDI

Geçtiğimiz yıl Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ), Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı protesto ettikleri için Rektör'ün "Sizi okuldan atarım" dediği iki öğrencinin okudan uzaklaştırılmasının ardından, CHP'li milletvekillerinin Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'yi ziyareti olaylı geçti. Rektör Prof. Dr. Pakdemirli, kendisine iki öğrencinin neden okuldan uzaklaştırıldığını soran CHP'li vekillere "Bu öğrencilerin arkasında durursanız siz zarar görürsünüz" diye yanıt verdi. 

12 Haziran seçimlerinin ardından kamu ve özel kuruluşlara teşekkür ziyaretlerini sürdüren CHP Manisa milletvekilleri Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'nin konuğu oldu. Konuklarını kapıda karşılayan Rektör Pekdemirli ile milletvekilleri arasındaki sohbette söz dönüp dolaşıp kamuoyunda büyük yankı uyandıran iki öğrencinin okuldan uzaklaştırılması kararına geldi. CHP'li Milletvekili Özgür Özel, "Sayın Rektör Pakdemirli'nin babası da Manisa'ya önemli hizmetlerde bulunmuş bir siyaset adamıdır. Kendisinden babasının hizmetlerini aşan düzeyde hizmet bekliyoruz. Geldiklerinde tatsız bir olayla karşılaştı. Bu günlerde de bu tatsız olayın tekerrürü var" diyerek konuyu açtı. Özel'in konuşmasını keserek araya giren diğer milletvekili Hasan Ören ise, "Ankara'da Manisa ile ilgili bir şey olmuş ise o ilin milletvekiline mikrofonu uzatıp açıklama istiyorlar. Bizler de konuyu yüzeysel biliyoruz ama, enine boyuna sizden öğrenip yapacağımız açıklamaları da bu yönde yapalım istedik. Cezalar gelince mi bu durum böyle oldu?" dedi. Rektör Pakdemirli ise, "Cezalar değil de soruşturmacının verdiği bir teklif var. Henüz Disiplin Kurulu'ndan çıkmış bir ceza yok. Ancak bu kamuoyuna ceza verildi diye aksettirildi" dedi. 

"UZAKLAŞTIRILAN ÖĞRENCİLERİN İYİ OLAN DERSLERİ YOK"

Pakdemirli'nin açıklamalarından tatmin olmayarak konuyu derinleştiren milletvekili Özel, "Geçen Aralık ayında Bülent Arınç'ın ziyareti sırasında bu sıkıntı yaşandı. Tabii ilk günün verdiği bir heyecan olsa gerek normalde CBÜ Rektörü'nün ağzından duymak istemediğimiz şeyler çıktı. O dönemde ben bu ifadelerden çok rahatsız oldum. Üniversite dediğimiz bir özgürlük ortamıdır. Bu özgürlük ortamında hele hele öğrenci yetiştiriyorsak. Hepimiz oralardan geçtik. Ancak orada tatsız bir olay vardı. Yaşanan olayın hemen ardından öğrenciler bir çelenk hazırlamışlar, sizde öğrencileri çiçekle karşılamışsınız. O süreçte olayın tatlıya bağlandığı yönünde bir izlenimim oldu" dedi. Rektör Pakdemirli ise milletvekillerinin ziyaretini görüntüleyen basın mensuplarının dışarıya alınmasını ve konuyu en başından milletvekillerine anlatmak istediğini ifade etti. Basın mensuplarının açıklama isteği üzerine de Pakdemirli, "Bu konu üzerine konuşarak polemik sürdürme niyetinde değilim" dedi. Milletvekili Özgür Özel, "Ben o dönemde çiçek gitti ve olay tatlıya bağlandı diye düşündüm. Ancak olay bizim bildiğimiz gibi değil ise, öğrencilerin haklarında soruşturma açılmış ise biz de milletvekilleri olarak açıktan taraf olduğumuzu belirtmek istiyoruz" dedi. Arada geçen diyalogların ardından sinirlendiği gözlenen Rektör Pakdemirli ise, milletvekillerine "Bu öğrencilerin arkasında durursanız siz de zarar görürsünüz. Ben bu öğrencilerin okuldaki ders notlarını sizlere göstereyim. Dersleri çok kötü. İyi olan dersleri yok" karşılığını verdi. Toplantıyı izleyen basın mensuplarından makamının dışına çıkmalarını isteyen CBÜ Rektörü Prof. Dr Mehmet Pakdemirli, görüşmesine ve konuşmasına kapalı kapılar ardında devam etti.,

"BİZE NE YAPIP YAPMAYACAĞIMIZI SÖYLEYEMEZ"

Rektör Pakdemirli ile milletvekilleri arasında basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Bu görüşmenin ardından CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Bir rektör siyasetçiye neyi yapıp yapmayacağını ve kimin arkasından durup durmayacağı bize kimse öğretemez. Kaldı ki biz kişilerin değil demokratik evrensel özgür üniversite kavramının arkasında duruyoruz. Manisa adı geçmişte işkence yapan polisler anılmasını istemediğimiz gibi bu dönemde üniversiteden atan rektörle anılmasını istemiyoruz. Onları polisle işbirliği içerisinde ve onları adım adım takip eden ve sadece düşüncelerini ifade ettiklerinden dolayı anları üniversiteden atan bir rektör ile anılmasını hiç de istemeyiz" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.