banner278

REDD-İ HAKİM İSTEYECEK

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP'nin, Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısını artıran kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği önceden bilinirken HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'a üye seçimi yapacak olmasının etik olmadığını ve siyasi nezakete sığmadığını söyledi.

REDD-İ HAKİM İSTEYECEK

MENGÜ’YÜ İSYAN ETTİREN DÜZENLEME

REDD-İ HAKİM İSTEYECEK
CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP'nin, Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısını artıran kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği önceden bilinirken HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'a üye seçimi yapacak olmasının etik olmadığını ve siyasi nezakete sığmadığını söyledi.
Mengü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Yargıtay, Danıştay ve Adli Tıp Kurumu Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören düzenlemenin kısa süre önce kanunlaştığını hatırlatarak, kanunun asıl amacının Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısının artırılması ve iki kurumun çalışma düzeninin değiştirilmesi olduğunu hatırlattı. CHP'nin, Yargıtay ve Danıştay yapılanmasını ilgilendiren bu kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği şu günlerde HSYK'nın, Yargıtay'a ve Danıştay'a üye seçimi yapacağını öğrendiklerini belirten Mengü, bu seçimin yarın yapılacağına işaret etti. Mengü şunları söyledi: 
"Bu yasanın Anayasa yargısına götürüleceği çok daha önceden biliniyordu. Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu yasayla ilgili, bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yapmaması gerektiği şekilde, yüksek yargı organlarının başkan ve mensuplarını itham edici açıklamasında gazetecilerin sorusu üzerine, 'Anamuhalefet partisi bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne getirecek, o nedenle ben bu konuda konuşmayayım' demişti. Durum böyleyken HSYK'nın apar topar, yangından mal kaçırır şekilde bir seçim yapmasının hiçbir etik tarafı yoktur. Bazı olaylar kanuna uygun olabilir ama her kanuna uygun olay etik midir, onu tartışmak lazım. Buradaki durum da etik değildir. Bu yasanın Anayasa Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebiyle tartışılacağı bilinirken böyle bir davranışta bulunmak, yargının ele geçirilmesi operasyonunun son aşamasıdır." 
Mengü, bu hafta ya da önümüzdeki haftanın başında Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirterek, redd-i hakim talebinde de bulunacaklarını açıkladı. Mengü, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bu davadan çekilmesini istiyoruz. Anayasa Mahkemesi Başkanı, bir siyasi parti mensubu kişiliğiyle bu yasayla ilgili açıklamalar yapmıştır. Tarafsızlığıyla ilgili büyük bir inançsızlık yaratmıştır" diye konuştu. 
Bir kanının varlığı, böyle bir düşünceye neden olunması bile bir çekilme nedeni olduğunu belirten Mengü, Anayasa Mahkemesi tarihinde böyle çekilmelerin de bulunduğunu hatırlattı. Mengü, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bu kadar taraf olduğu bir davada çekileceğini ümit ediyoruz. Ama aynı şekilde HSYK üyelerinin de Yargıtay ve Danıştay'a şu aşamada üye seçimi yapmaması gerektiği inancındayım ve yapmayacaklarına da inanıyorum" dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Bölge Adliye Mahkemelerinin Haziran ayından itibaren devreye gireceğini söylediğini hatırlatan Mengü, Haziran ayından itibaren 1 yıl süreyle Yargıtay'a dava gelmeyeceğini, bunun da Yargıtay'ın elindeki ceza davalarıyla ilgili dosya sayısını 1.5 yılda tüketeceği anlamına geldiğini belirtti. Yarın yapılacak HSYK seçiminin, yargının hızlanmasıyla ilgili hiçbir çözüm getirmeyeceğini savunan Mengü, bunun bir yargıyı ele geçirme operasyonu olduğunu öne sürdü. Mengü, "Bir yasa
anamuhalefet partisi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülürken, bu yasaya dayanarak Yargıtay ve Danıştay'a HSYK tarafından atama yapılması, etik değildir, siyasi nezakete de sığmamaktadır" şeklinde konuştu. 
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Mengü, BDP'nin seçimlere bağımsız milletvekilleriyle girme kararına ilişkin soru üzerine temsilde adalet açısından seçim barajının yüzde 7'e düşürülmesini teklif ettiklerini hatırlattı. Şu anda bile bunun yapılabileceğini kaydeden Mengü, Anayasa'da bir geçici madde değişikliğiyle, yapılacak değişikliğin bu seçimlerde uygulanmasına imkan sağlanabileceğini bildirdi. Mengü, "Arkadaşlarımızın bağımsız katılma düşüncelerine saygı duyarım ama bu Türk siyasi yaşamı için züldür, ayıptır" şeklinde konuştu. 
Mengü, hakkında hüküm bulunmayan herkesin Anayasal hakkını kullanarak milletvekili adayı olabileceğini belirtti. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.