RAKAMLARLA MANİSA HANGİ ALANDA KAÇINCI?

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü TR33 bölgelerini kapsayan Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin karşılaştırmalı ekonomik ve sosyal göstergelerin yer aldığı bir kitapçık hazırladı.

RAKAMLARLA MANİSA HANGİ ALANDA KAÇINCI?

RAKAMLARLA MANİSA HANGİ ALANDA KAÇINCI? 
 
TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü TR33 bölgelerini kapsayan Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin karşılaştırmalı ekonomik ve sosyal göstergelerin yer aldığı bir kitapçık hazırladı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu Manisa Bölge Müdürlüğü Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak yer aldığı TR33 Bölgesindeki İllerin Karşılaştırmalı Ekonomik ve Sosyal Göstergelerin bulunduğu bir kitapçık hazırlayarak vatandaşların hizmetine sundu. Hazırlamış oldukları yayının vatandaşların ve basın mensupların çok işine yarayacağını söyleyen TÜİK Manisa Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol Manisa’yla ilgili bazı rakamsal verileri basına açıkladı. Toplam nüfusunun 1 milyon 340 bin olduğunu belirten Akyol “Türkiye sıralamasında Manisa 14. sırada yer alıyor. Belediye bazında baktığımızda ise; Manisa’da 84 belediye var. Bu kapsamda Türkiye sıralamasında 5. sırada yer alıyor. İlçe sayısı itibariyle 16 ilçemiz var. Diğer iller arasında da ilçe olarak 18. sırada yer alıyor. 780 köyümüz var. Türkiye itibariyle de 8. sırada yer alıyoruz. Şehirleşme oranlarına baktığımızda, Manisa’nın şehirleşme oranı yüzde 66,5 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de 33. sırada yer alıyoruz. Türkiye’deki şehirleşme oranına baktığımızda ise yüzde 76” şeklinde açıkladı.
Eğitimle ilgili detaylı çalışma yaptıklarını belirten Akyol “Bu konuya önem veriyoruz. Toplam okul sayısı 1 milyon 367 bin. 6 yaş üzeri okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 96. Yüksek okulda okuyanların sayısı ise 27 bin 817” olarak bildirdi. Hazırlanan kitapçıkla birlikte geçtiğimiz yıl yaşanan göçe bağlı nüfus azalışı da yer alıyor. Yaşanan düşüşün kurumsal göçten kaynaklanan göçe bağlı olarak gerçekleştiğini söyleyen Akyol “36 bin 20 kişilik bir göç söz konusu olmuş. Türkiye’deki sıralamaya baktığımızda Manisa 49. sırada yer alıyor” diye konuştu. Hazırlanan kitapçıkta çevre, dış ticaret, iş gücü, enerji, elektrik tüketimi ve tarımla ilgili verilerin yanı sıra yaşanan bebek ölümleri de yer alıyor.
“TR-33 Bölgesi Afyon Kütahya Manisa Uşak illerinden oluşan bir sorumluluk alanıdır. Bu da bizim sorumluluk alanımızda. Bu sorumluluk alanı içerisindeki Afyon Kütahya Manisa Uşak illerinin göstergelerini gösteren il il karşılaştırmalı bilgilerin yer aldığı bu kitapçığı hazırlayıp kamuoyuna sunduk. Bu yayının içerisinde örnek olara nüfus itibariyle ele aldığımızda Manisa’nın toplam nüfusu 1 milyon 34 bin. Diğer iller arasında da 14. sırada yer almakta. Manisa’da 84 belediye var. Bu kapsamda Türkiye sıralamasında 5. sırada yer alıyor. İlçe sayısı itibariyle baktığımızda 16 ilçemiz var. İller arasında 18. sırada. 780 köyümüz var. 8. sırada. Şehirleşme olarak baktığımızda yüzde 66,5 Türkiye’de 33. sıralamada. Türkiye’deki şehirleşme oranı ise yüzde 76. eğitimle ilgili detaylı bir çalışma yapıldı. Bu konuya büyük önem veriyoruz. 6 yaş üzeri Okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 96 Türkiye’deki oran ise yüzde 95. göçle ilgili sıralamaya baktığımızda, malum geçen yıl kurumsal göçten kaynaklanan bir nüfus düşüklüğü söz konusu olmuştu, bununla ilgili verilere baktığımızda 49. sırada. Toplam okul sayısı 1 milyon 367 bin. Türkiye’deki sıralaması 15. sırada. Kaba evlenme hızına baktığımızda ise yüzde 7,6. adalet bina sağlıkla ilgili bilgiler. 241 bebek ölmüş 18. sırada. 10 bin kişiye düşen sinema koltuk bilgileri. Ulaşım çevre dış ticaret iş gücü. Enerji elektirik tüketimi tarımla ilgili. Kişi başı bitkisel tüketimde Manisa 23. sırada. Turizm tesisleriyle ilgili bilgiler. Bu yayınımızın vatandaşların ve basın mensuplarının çok işine yarayacağını düşüyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.