PTT PERSONELİ BALON PATLATTI!

Eşit işe eşit ücret kararnamesi olarak adlandırılan genelde ile PTT personeline hiçbir kolaylık sağlanmadığını iddia eden Birlik Haber Sen üyeleri, düzenlemeyi protesto etmek amacıyla PTT önünde balon patlattı.

PTT PERSONELİ BALON PATLATTI!

PTT PERSONELİ BALON PATLATTI! 

Eşit işe eşit ücret kararnamesi olarak adlandırılan genelde ile PTT personeline hiçbir kolaylık sağlanmadığını iddia eden Birlik Haber Sen üyeleri, düzenlemeyi protesto etmek amacıyla PTT önünde balon patlattı. 
 
Memur Sen’e bağlı Birlik Haber Sen üyeleri PTT önünde eylem yaptı. PTT personelinin çalışma şartlarını ve alınan ücretleri eleştiren sendika üyeleri, yeni düzenlemelerin ise PTT personeline  fayda getirmediğini iddia ettiler.
Birlik Haber Sen Manisa Şube Başkanı Temel Çildaş, şunları söyledi:
“Bizlerin beklentisine cevap vermeyen ve PTT personelinin mağduriyetine neden olan YPK Kararı çıktıktan sonra; Sendikal anlamda üzerimize düşeni yapıp PTT çalışanlarının hakkını arama adına; 3 Kasım ve 23 Kasım 2011 de Ankara Kızılay Meydanında Memur Sen Konfederasyonuna bağlı kardeş sendikalarımızla birlikte eylem yaparak YPK Kararını kabul etmediğimizi belirtip yayınlanan YPK kararını yaktık.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ in Memur Sen’ i ziyaretinde ve Memur Sen’in  Bakanı ziyaretinde konuya çözüm bulunmasını istedik. Bursa Memur sen İl Başkanlığı binasının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ a konu ile ilgili taleplerimiz iletilmiş fakat bu zamana kadar konuya ilgililer tarafından çözüm bulunamamıştır.
Kamuoyu ve PTT Personelinin şunu bilmesi isteriz ki;
Biz üzerimize düşeni yapıp çalışanlarımızın hakkını her türlü platformda arama adına yukarıda sırası ile bahsettiğimiz eylemlerimize başladık. Bu eylemlerimiz mağdur olan PTT çalışanlarının mağduriyeti giderilip EK YPK Kararı çıkana kadar da devam edecektir.
PTT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan dağıtıcı, memur, teknik personel, şoför, hizmetli, aşçı gibi unvanlardaki personellerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için çıkmasını istediğimiz EK YPK kararında ;
En yüksek Devlet memuru maaşının ek gösterge dahil % 67 si oranında şef, amir ve uzmanlara ödenen ek ödeme oranını yerinde bulmakla birlikte bu artış diğer personellerin almış olduğu ek ödeme oranından çok fazla olduğundan bu durum personeller  arasında infiale neden olmuştur.
İş yükünün ağırlığını çeken diğer personellerin durumu göz önüne alınarak, personellerin iş verimliliğinin artırılması, moral motivasyonunun yükseltilmesi için ekonomik şartlarda göz önüne alınarak adı geçen diğer PTT personellerinin ek ödeme oranlarının 20 şer puan arttırılması gerekmektedir.
666 sayılı KHK ile KİT’ lerde çalışan sözleşmeli personel arasında eşit işe eşit ücret uygulaması göz önüne alınmamıştır.
Şöyle ki Ziraat Bankası ve benzeri bir kaç kurumda 399’ a tabi olarak çalışan personelin yüksek okul mezunu olanlarının ek göstergeleri 3600 olarak hesap edilirken PTT deki sözleşmeli personelin en yüksek unvandaki yüksek okul mezunu personelinin ek göstergesi 2.200 olarak belirlenmiştir. Eşit işe eşit ücret ilkesi göz önüne alınarak PTT deki çalışanların ek göstergeleri de en düşüğü 3.600 ek gösterge olmak üzere bütün unvan ve kadroların adı geçen diğer kurumlarla aynı orana getirilmesi.
PTT’ de görev yapan personelin iş yükü Ziraat Bankası ve benzer diğer kurumlardan çok daha fazla olmasına rağmen, bu kurumlarda yüksek okul mezunu bir memur 2.700- 2.800 TL maaş alırken PTT’ deki üniversite mezunu bir memur ise en fazla 2.000 TL maaş almaktadır. 666 sayılı KHK göz önüne alınarak PTT personelinin maaşlarının da aynı seviyeye getirilmesini talep ediyoruz.
Yağmur, çamur, kar, kış  demeden sokakları arşınlayan Posta dağıtıcısı, hastalık nedir bilmeden kişisel ihtiyaçlarını bile iş yoğunluğundan karşılayamayan gişe memuru, dağlarda yollarda gece gündüz demeden çalışan teknik personel ve PTT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bütün çalışanlar bu yapılan haksızlığa reva görülmemelidir.
Memur Sen’ in yetkili olduğu iş kollarının çoğunda çalışan arkadaşlarımız bizlerin yaşadığı bu sıkıntıları artık yaşamamaktadırlar bu yıl iş kolumuzda yetkiyi aldıktan sonra şu müjdeyi vermek isterim ki bizler de artık rahat edeceğiz.
YPK Kararı ve 666 sayılı KHK için aylardır şişirilen balonu burada patlatıp PTT çalışanı arkadaşlarımızın EK YPK kararı çıkarılıp hakları alınana kadar eylemlerimizin artarak devam edeceğinin bilinmesini istiyor.”
Konuşmanın ardından sendika üyeleri ellerindeki balonları patlattılar. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.