PROJE YARIŞMASI KOLOKYUM İLE NOKTALANDI

Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması'na katılan 116 projeyle ilgili kolokyum düzenlendi. 116 proje içerisinde 10 projeyi ödüle layık gören jüri üyeleri, kolokyuma katılan mimarların sorularıyla bir kez daha terledi.

PROJE YARIŞMASI KOLOKYUM İLE NOKTALANDI

PROJE YARIŞMASI KOLOKYUM İLE NOKTALANDI

Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması’na katılan 116 projeyle ilgili kolokyum düzenlendi. 116 proje içerisinde 10 projeyi ödüle layık gören jüri üyeleri, kolokyuma katılan mimarların sorularıyla bir kez daha terledi.

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi’nde düzenlenen çalışmaya Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Belediye Meclis üyeleri, jüri asil üyeleri, proje yarışmasına katılan mimarlar ve teknik ekipler ile mimar odaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Kolokyumun açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ege Bölgesi’nin incisi Manisa, Osmanlı İmparatorluğu’na yetiştirdiği şehzadeler nedeniyle “Şehzadeler Kenti” olarak anılmasının yanı sıra, Ege Bölgesi’ne hayat veren Gediz Nehri’nin bereketiyle de, Türkiye’nin ve dünyanın en verimli tarım arazilerine sahiptir. Son yıllarda tarım ağırlıklı gelişimini, sanayi gelişimine yönelten kent, bu alanda da başarısını göstererek, Avrupa’nın yatırıma en uygun kenti unvanını kazanmıştır. Hal böyleyken, Manisa da, gelişen her kentin yaşadığı göç gerçeğiyle karşı karşıya kalmıştır. Kent merkezinin nüfusu 90’lı yıllarda 150 bin seviyelerinde iken, 2000’li yılların başında bu 250 bin seviyelerine çıkmış, son olarak 300 bini geçerek 350 binlere yaklaşmıştır. Yine TUİK verilerine göre, köyden kente göç de son yıllarda artmıştır” dedi.

YENİ HİZMET BİNASI YAPIMI KAÇINILMAZ

Büyüyen ve gelişen Manisa’nın sorunlarını çözmek için projeler geliştiren Manisa Belediyesi’nin hizmetlerini daha kaliteli sürdürebilmesi ve vatandaşın belediye hizmetlerinden daha rahat faydalanabilmesi için, yeni hizmet binası yapımının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Başkan Ergün, “Bu nedenle, Belediye Meclisi’nden Ocak ayında aldığımız karar ile ulusal mimari yarışması kararı aldık, Şubat ayında da yarışma duyurusunu yaptık. Yaptığımız duyuruda şunu söylemiştik; ‘Belediyemizin kent mimarisi politikası, soğuk beton yığını yapıların kentle bütünleşmesi için insancıl öğelerin eklenmesi ve teknik mimari gereksinimleri, doğayla bütünleşik bir şekilde harmanlamış yapıların ortaya çıkarılması yönündedir.’ Bugün gelinen noktada ise ortaya çıkan eserlerin bu mimari felsefenin getirisi olduğunu görebiliyoruz” dedi.

GELECEĞE MİRAS BIRAKABİLECEĞİMİZ BİR YAPI OLACAK

Yarışmanın duyurusunda, proje ile ilgili hayalleri de sıraladıklarını anlatan Başkan Ergün, “Osmanlı şehzadelerinin tarihi mirasını, dünyanın ilk çevrecisi Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin yeşil Manisa mirasını ve verimli tarım alanları ve sanayisi ile Avrupa’nın parlayan yıldızı haline gelen modern Manisa’nın izlerini tek bir projede toplamak istedik. Türk mimarisinin üstadı Mimar Sinan’ın ilk eserlerinden olan Muradiye Camii’ne ev sahipliği yapan Manisa’da, geleceğe miras bırakacağımız bir yapı da biz yaptıralım, her gün binlerce insanın geçtiği İzmir-İstanbul yolunda, Manisa’yı anlatacak bir mimari eseri kentimize kazandırmayı istedik.  Bu hayallerimizin bugün gerçekleşmesi mümkün hayaller olduğunu Türk mimarlarının birbirinden güzel eserleriyle görmüş olduk” dedi. Yaklaşık 6 aylık çalışmanın sonuna geldiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, şunları söyledi: “Yarışmaya katılan projelerin hepsi farklı özelliklere sahip ve başarılı projeler. Ancak, birbirinden değerli jüri üyeleri, bir hafta boyunca yaptığı değerlendirme sonucunda, yarışmada birinciyi belirledi. Bizler de jüri üyelerinin belirlediği projeyi Manisa’mıza yakıştırdık.  Projenin bir kez daha Manisa’ya hayırlı bir proje olmasını diliyorum. Yarışmaya katılan 116 proje müellifine, ayrıca bunlardan ikinci kademeye kalan 10 finalist mimara ayrı ayrı teşekkür ederken, projeleri inceleme ve seçmede gösterdikleri titiz çalışmalardan dolayı jüri üyeleri ve görevli arkadaşlarımıza minnettar olduğumuzu belirtir, tüm katılımcılara saygılar sunarım.”

JÜRİ ÜYELERİ VE RAPORTÖRLERE PLAKET

Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nın jüri üyelerine, danışman jüri üyelerine ve raportörlerine katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Plaket takdiminin ardından yarışmada ödüle layık görülen 5 proje ile mansiyona layık görülen 4 projenin müelliflerine ödülleri dağıtıldı. Birinciliğe layık görülen Numan Kerem Piker ve Mehmet Can Anbarlılar, ödüllerini Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün elinden alırken, Manisa Belediyesi’ne böyle bir yarışma düzenlemelerinden dolayı teşekkürlerini sundular.

KOKTEYL İLE SON BULDU

Ödül ve plaket töreninin ardından Jüri Başkanı Yüksek Mimar Özcan Uygur, Mimar Dr. Hüseyin Kahvecioğlu, Mimar Enis Öncüoğlu, Yüksek Mimar Mehmet Soylu, Mimar Dr. Deniz Güner, Mimar Saniye Altay ve İnşaat Mühendisi Musa Aynuru’dan oluşan jüri asil üyeleri, kolokyuma katılan mimarların sorularını cevapladı. Kolokyumda ödüle layık görülen eserlerin neye göre belirlendiği ile ilgili katılımcılar, jüri heyetine sorularını yöneltti. Kolokyumun ardından davete katılanlar, düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Yarışmada birinciliğe layık görülen projeye 70 bin TL, ikinciye 50 bin TL, üçüncüye 35 bin TL, dördüncüye 25 bin TL, beşinciye 20 bin TL ve mansiyona layık görülen projelere de 13’er bin TL ödül dağıtıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.