PENCERENİZİ AÇIK BIRAKMAYIN UYARISI

Manisa Emniyet Müdürlüğü havaların ısınması ile birlikte hırsızlık olaylarının artacağına dikkat çekti. Kapı kapı dolaşan Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları hırsızlara karşı uyanık olmaları konusunda uyardı.

PENCERENİZİ AÇIK BIRAKMAYIN UYARISI

PENCERENİZİ AÇIK BIRAKMAYIN UYARISI 

Manisa Emniyet Müdürlüğü havaların ısınması ile birlikte hırsızlık olaylarının artacağına dikkat çekti. Kapı kapı dolaşan Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları hırsızlara karşı uyanık olmaları konusunda uyardı.  
Manisa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaz aylarında artan hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyarmak amacıyla“Komşu Komşunun Kollamasına Muhtaçtır “Projesi kapsamında harekete geçti.  İlk etapta 4000 adet mektup bastırılarak, yeni Manisa olarak bilinen bölgelerde dağıtıldı.  Proje, polis vatandaş işbirliğine dayanıyor. 
KOMŞU KOMŞUNUN KOLLAMASINA MUHTAÇTIR Emniyet yetkilileri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Komşu kollama projesi, suçları oluş¬madan önlemek, suç korkusunu azaltmak ve giderek birbirinden uzaklaşmaya ve yabancılaşmaya başlayan, zaten kültürümüzde de mevcut olan komşuluk ilişkilerini tekrar canlandırmak, güçlendirmek ve bireyleri diğer insanlara ve çevresindeki olup bitenlere karşı duyarlı olmaya teşvik etmek amacıyla uygulanacaktır. Bireylerin kendilerini ve mülklerini koruma, suç korkusunu azaltma, suçları önleme ve ortaya çıkarma konusunda polisle işbirliği yaparak daha güvenli bir çevre oluşturmaya katkı sağlamaktır. Hedef; en önemli suç türü olan evden ve iş yerinden hırsızlıklara karşı güvenlik tedbirlerini artırarak suçu önlemek, suç önleme bilincini oluşturarak, duyarlı bir toplum oluşturmaktır.  Toplumun ve polisin işbirliği içinde çalışması, suçu meydana çıkarmak ve önlemek için ortaklık yapması önemlidir. Çünkü polis vatandaş için çalışmaktadır.” HIRSIZLIK NASIL ÖNLENİR? Vatandaşlara dağıtılan mektupta ev güvenliği için alınması gereken önemler şöyle sıralandı:  1.Alarm ve güvenlik kameralı sistem kullanınız 2.Apartman giriş kapısını asla açık bırakmayınız. 3.Apartman giriş kapısı kontrolsüz açmayınız. Eğer binanızda diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut değil ise taktırınız. 4.Apartman girişinde bulunan zillere isim ve soy isimlerinizi açık olarak yazmayınız, sadece baş harflerini yazınız. 5.Apartman giriş kapıları, bahçe ve çevresini aydınlatınız. 6.Evinizin etrafında bulunan ve hırsızların saklanabileceği çalılıkları ve gizlenilebilecek benzeri yerleri ortadan kaldırınız. Bunları yapamıyorsanız buraları denetleyebileceğinizden emin olunuz. 7.Ahşap kapıları güvenilir demir kapılarla değiştiriniz. 8.Çelik kapılarınızın kilit sistemi bakımından yeterince güvenilir olmasına dikkat ediniz. 9.Kapınızın kilit barellerinin (göbek) kolayca kırılmasını engellemek için rozet takviyesi yaptırınız. 10.Kapılarınızın levye veya benzeri bir aletle açılmasını engellemek için yan bölüm içlerinin dolu olmasına dikkat ediniz. 11.Kapılarınıza ve pencerelerinizehırsız kancası taktırınız. 12.Özellikle geceleri pencereleri ve balkon kapılarınıaçık bırakmayınız. 13.Sizin zilinize yanlışlık ile bastığını veya tüpçü, sucu, elektrikçi vs. olduğunu söyleyen şahıslara kapıyı açmayınız, isim kullanmadan ilgili dairenin ziline yönlendiriniz. 14.Kapıdan pazarlamacıları, dilenci, bohçacı, falcı vb. şahısları evinize almayınız, görüşmek gerekmiyorsa kapınızı açmayınız, şüphelendiğiniz durumlarda hemen 155’i arayınız.   15.Kısa süreli de olsa evden ayrılmak durumunda kaldığınızda daire giriş kapılarınızı kilitleyiniz. 16.Komşularınızı iyi tanıyınız. Siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız.
İŞ YERİ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNLEMLER:
1.İş yerinizde alarm ve güvenlik kameralı sistem kullanınız. 2.İş yerlerinizin giriş ve çevresini aydınlatınız. 3.İşyeri kapısı ve camlarının, kepenk veya demir parmaklık ile korunmasını sağlayınız. 4.Çalışma saatleri dışında işyerinizde para, ziynet eşyası ve önemli evrak bulundurmayınız.  5.Kısa süreli de olsa iş yerinizden ayrılmak durumunda kaldığınızda kapılarınızı kilitleyiniz. 6.Tanımadığınız veya şüphelendiğiniz kişiler, işyerinize gelerek özellikle sizinle diyaloga girmeye çalışabilirler. Bu şahıslara karşı daha dikkatli olunuz. Kasadan veya dükkandan ayrılmayınız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.