PELİTALANLILAR TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz'ın doğup büyüdüğü Pelitalan köyündeki vatandaşlarla kol kola girerek, önce cami minaresinin temelini attı daha sonra köy Kur'an Kursunun açılışını yaptı.

PELİTALANLILAR TARİHİ BİR GÜN YAŞADI


PELİTALANLILAR TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş,  AK Parti Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz’ın doğup büyüdüğü Pelitalan köyündeki vatandaşlarla kol kola girerek, önce cami minaresinin temelini attı daha sonra köy Kur’an Kursunun açılışını yaptı.


Beraat kandili kutlama programı kapsamında köy Kuran Kursunun açılışı ve cami minaresinin temelinin atıldığı Manisa Merkez Pelitalan köyünde yaşayan vatandaşlar tarihi günlerinden birisini yaşadı.

Pelitalan köyünde gerçekleştirilen temel atma ve açılış törenine Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, Manisa İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ataman Taydaş, AK Parti Merkez İlçe Bşkanı Berk Mersinli, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Manisa İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Manisa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nurettin Aytekin, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcıları Ufuk Sevgin ve Salim Eroğlu, YUNT-DER Başkanı Mustafa Uyumaz, Sipil İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Orta Köy Muhtarı Mustafa Gürler,  köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.   

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan köy muhtarı Arif Şenocak, köyünün tarihi günlerinden birisini yaşadığını belirterek, etkinliğe katılanlara ayrı ayrı teşekkür etti.

SOLMAZ; ‘’ALLAH AŞKINI, RESUL SEVGİSİNİ YAŞAMALI VE YAŞATMALIYIZ’’

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan’ın günün mana ve önemini anlatmasından sonra kürsüye gelen Manisa İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, bina, yol, kanalizasyon yapmanın, su getirmenin, insanların madde planında hizmetlerini görmek için koşuşturmanın çok önemli olduğunu belirtti. Solmaz, “Anadolu’yu Anadolu eden, ülkemi ülke eden, bayrağımı bayrak eden, madde planındaki gelişmelerin yanında gönülleri dolu dolu maneviyatla doldurmak, Allah aşkını, resul sevgisini, peygamber aşkını, Kuran hizmetlerini alabildiğine ülkemin her insanını gönlüne sokmak biz yöneticilerin madde planında daha önemli hizmetidir.”dedi.İl Müftüsü Sinan Cihan ile birlikte mübarek gün ve gecelerin ihyası için köylerin hepsinde bir hareket başlatmak istediklerini ifade eden Başkan Solmaz, bunlardan ilkini Yağcılar beldesinde, ikincisini Siyekli köyünde gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÖZDAĞ; ‘’BÜYÜK MEDENİYETLER İNŞA EDECEĞİZ’’

Başkan Solmaz’ın konuşmasından sonra kürsüye gelen AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ şöyle konuştu; “Biz büyük medeniyetler inşa ettik. İnsanlığa barış sunduk. Kardeşlik sunduk. Bilgiyi sunduk. Teknolojiyi sunduk. Bilimle beraber ahlakı sunduk. Ne zaman ki okuduk, zaten ilk ayet oku diye başlıyor, ne zamanki okuduk okullu olduk, ne zamanki kültürlü olduk büyük medeniyetler inşa ettik. Ama ne zaman ki okumayı okullu olmayı terk ettik, o gün geri kaldık ve başkalarının müstemlekesi haline dönüştük. Başkaları dünya ayetlerini doğru okudular. Biz dünya ayetlerini doğru okuduğumu zaman büyük devletler kurmuştuk. Sonra dünya ayetlerini doğru okuyamadık ve iki yüz yıldır geri kalmaya başladık. Şimdi ise ayetleri doğru okumaya başladık. Çocuklarımızı okutuyoruz, bir yanda bilgi var, bir yanda ahlak var. Bir yanda madde var, bir yanda maneviyat var. Ben inanıyorum ki Anadolu Türklüğü, Türk dünyası, İslam dünyası, Arap dünyası yeniden okullu olacaklar, peygamberlerinin ilettikleri Kuran’ı doğru okuyacaklar, doğru anlayacaklar, şeklen değil ruhen anlayacaklar, zarfen değil mazrufen anlayacaklar, sureten değil sireten anlayacaklar. İki kanatlı kuş olacaklar ve yine büyük medeniyetler inşa edeceğiz.”

Özdağ konuşmasını şöyle tamamladı; “Yiğit düştüğü yerden kalkarmış. Biz Anadolu topraklarında düştük. Buralarda büyüdük, buralarda çınar olduk, sonra buralarda kuruduk. Tekrar yeniden aşı olduk, yeniden inşallah çınar olmak için yola koyulduk. İnşallah çocuklarımızı okutacağız. Çocuklarımız bir yandan Kuran okuyacaklar, bir yanda fizik, kimya, astronomi ile kendilerini donatacaklar inşallah. Tek kanatlı kuş uçmuyor. İki kanatlı olacaklar ve inşallah Anadolu’yu maddede ve manada daha mağmur yapacaklar.”

YURTTAŞ; ‘’KUR’AN-I ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR’’

Dünyada her zaman Nemrutların, Ebu Cehillerin olduğu gibi her zaman Hz.Musalar, Hz.İsalar, Hz.Peygamberlerin de olduğunu söyleyen AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Bir tarafta yakan ve yıkanlar, diğer tarafta yapanlar, imar edenler hep ola gelmiştir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanlardır. Diyor peygamberimiz. Bizler güzel işler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Dünyada kötülüklerin, terörün, anarşinin bitmesi için insanımız Kuran’la, insanımızın sünnetle buluşması gerekiyor. İnsanımızın Kuran’ı öğrenmesi gerekiyor. İşte bu gün bunu gerçekleştiriyoruz.”

28 Şubat süreci ile birlikte İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarının kapatıldığını dile getiren Yurttaş, “O dönemde İmam Hatip Liselerinin orta kısımları kapatıldı. İmam Hatip Lisesi mezunu birisi olarak çok üzüldük. Kuran Kurslarının kapısına kilitler vuruldu. Başörtülü kardeşlerimiz öz yurdunda garip oldular ve başka ülkelere okumaya gittiler. Sen imam hatiplisin koşuya geriden başlayacaksın denildi kat sayı engeli konuldu. Geçtiğimiz dönemde hamdolsun bütün bunları tarihin tozlu sayfaları arasında karanlıklara gömdük. Bütün imam hatip liselerinin orta kısımlarını tekrar açtık. Kuran kurslarını tekrar açmaya başlıyoruz. Bu ülkenin başbakanları bir dönem Allah demekten korkarken, şimdi hamdolsun annesinin mezarı başında Kuran’ı kerimi en güzel şekilde okuyan bir başbakana sahibiz. Biz insanımıza gerçekleri öğretmek, Kuran’ı tanıtmak için 444 dediğimiz eğitim sistemi ile birlikte imam hatiplerin orta kısımlarını tekrar açtık. Bütün ortaokullarda, bütün liselerde Kuran’ı Kerimi ve peygamberimizin hayatını siyeri nebiyi seçmeli ders olarak koyduk. İnşallah bu ülkenin genç nesilleri hem peygamberini tanıyacak hem de ilham kaynağı olan kuranı okuyacak, okutacak ve onu örnek alarak bir hayat yaşayacak.”diye konuştu.  

VALİ SAVAŞ; ‘’SİZLERLE OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM’’

Ramazan ayının başlamasına az bir zaman kala kutsal bir gece olan Berat kandilinde vatandaşlarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Abdurrahman Savaş ise konuşmasında “ Bizleri günde beş defa namaza ve kurtuluşa çağıran ve çağrının mekanı olan ve aynı zamanda İslam işareti olarak kabul edilen camimizin minaresinin temelini atmak için bir araya geldik. Bunun yanında Cenab-ı Hakk’ın seni yaratanın adıyla oku hitabını ve bunun devamında insanın hayatını tanzim eden niçin geldiğini nereye gideceğini nasıl davranılacağını, insan vasfını, yaratılanların en şereflisi olma vasfına nasıl ulaşılacağını gösteren yüce kitabımızı çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın okuyacağı güzel bir eğitim mekanının açılışını yapmaya geldik. Bu tür güzellikleri bir arada paylaşmak gibi bir bahtiyarlığa erişmiş olmak dolayısıyla ben kendimi çok mutlu addediyorum. Ramazana daha henüz girmedik ama bizim içimizi açmasını, bizleri Cenab-ı Hak’ka yaklaştırmasını, aramızdaki dostluk muhabbeti arttırmasını, toplumumuzdaki birlik beraberliği huzuru, iç huzurunu, kişiler arasındaki huzuru geliştirmeye katkı sağlamasını temenni ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Savaş ve beraberindekiler önce köy camisinin minare temelini attı daha sonra Kuran Kursunun açılışını gerçekleştirdi. Tören,  okunan mevlidi şerifin ardından hayır yemeğinin misafirlere ikramı ile birlikte sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.