banner278

PAZARLAMA OLMADAN OLMAZ!

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in Manisa’da yaptığı açıklamaları olumlu bulan Zişraat Odası başkanı Nurri Sorman “ancak” dedi ve ekledi: “Pazarlama ve stok müessesi olmadığı sürece tarımda sıkıntı bitmez” dedi.

banner292
PAZARLAMA OLMADAN OLMAZ!

PAZARLAMA OLMADAN OLMAZ!

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in Manisa’da yaptığı açıklamaları olumlu bulan Zişraat Odası başkanı Nurri Sorman “ancak” dedi ve ekledi: “Pazarlama ve stok müessesi olmadığı sürece tarımda sıkıntı bitmez” dedi.   Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Manisa’da katıldığı toplantıda hibe destekleriyle ilgili önemli açıklamalar yapmış ve şu bilgileri vermişti: ''2011-2015 döneminde yapacağımız programın yenilikleri de var. Örneğin bundan önce 500 bin lira olan limit 600 bin liraya çıkarıldı. Proje maliyeti 500 bin liraya kadar olan paranın yarısını ödüyorduk, bunu 600 bin liraya çıkarıyoruz. Gerçek kişiler için limit 150 bin lira, tüzel kişiler için 600 bin lira.
Altyapı yatırımlarında toplu basınçlı sulama sistemlerinde hibe oranı yüzde 75. Yani 100 lira yatırım yapıyorsun, 75 lirasını ben veriyorum. Bu tür yatırımlara destek verilmediği için GAP'ta vahşi sulama yapıldı, o su bereket olacağına yokluk vesilesi oldu, toprağı çoraklaştırdı. Şimdi biz başladığımız projeyle geçen sene Harran bölgesindeki 41 bin hektar neredeyse elden çıkmış toprağı da tarıma kazandırmak için proje yaptık. 2012 yılında bitiyor, buna 84 milyon lira para ayırdık. Türkiye'nin diğer bölgelerinde bu problemler yaşanmasın istiyoruz.
Yeni programla hedefimiz 5 yıl içinde toplam 1,5 milyar destek vermek ve yeni dönemde 3 bin tarıma dayalı tesis daha kazandırmak. 1,5 milyar da proje sahiplerinin yatırmasıyla toplam 3 milyar liralık yatırım yapılacak. Tarımsal sanayi hızla gelişecek.'' Bakan Eker, program kapsamında çiftçinin bitkisel ve hayvansal üretimde kullandığı 30 çeşit makine ve ekipmana yüzde 50 hibe destek verdiklerine dikkati çekerek, 2007-2010 arasında 78 bin projeye yüzde 50 destek sağladıklarını, yeni dönemde 2011-2015 yılları arasında bu şekilde 100 bin projeye daha destek vereceklerini ifade etmişti. Tarımsal kalkınma kooperatiflerine de 2002-2010 yılları arasında desteklenen kooperatif sayısının bin 800'e ulaştığını, verilen destek miktarının ise 1,5 milyar lira olduğunu kaydeden Bakan Eker, Manisa'da da 1999-2002 döneminde 2 kooperatife 647 bin lira destek verilirken, 2003-2009 döneminde 52 kooperatife 40 milyon 500 bin lira destek verildiğini bildirmişti. Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Bakan Eker’in açıklamlarını genel olarak olumlu bulduğunu ifade etti. Açıklanan hibe desteklerinin önemine dikkat çeken Sorman,    Desteklemelerin artmasından dolayı memnunuz. Tarımsal ürünlerin pazarlanması lazım. Meselk don olaylarında çiftçinin ödeyeceği sigorta primi 3 ‘te 1’i oranında düşürüldü. Bu olumlu.  Ancak bunlar yetersiz. Çünkü ülkemizde tarım sektörünün en önemli problemi pazarlamayla ilgilidir. Üretici ürettiği ürünü zamanında ve istediği fiyata satamamaktadır. Bu da üreticiyi çok zor durumda bırakmaktadır.” dedi. ÇARE NE?    Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, üretimde ön fiyat, eşit fiyat ve nihai fiyatın oluşması için stok müessesesinin mutlaka kurulması gerektiğine dikkat çekti.  Sorman, bu şekilde pazarlamanın yapılarak tarım ürünlerinin para etmesinin sağlanabileceğini ifade etti. Başkan Sorman eksiklerine rağmen böyle bir toplantının Manisa’da organize edilmiş olmasını önemsediğini de sözlerine ekledi.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.