ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) başvuruları 20 Şubat- 2 Mart 2012 tarihleri arasında alınacak.

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) başvuruları 20 Şubat- 2 Mart 2012 tarihleri arasında alınacak.

Sınavın, 29 Nisan'da 81 ilde yapılacağını,  başvuruların 20 Şubat- 2 Mart 2012 tarihleri arasında alınacağını belirten Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, sınav kılavuzunun ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandığını; adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiğini söyledi.

Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, Merkezi Özürlü Memur Seçme Sınavı’na  (ÖMSS) ilişkin yaptığı açıklama ile engelli vatandaşlara uyarıda bulundu. ÖMSS’yi düzenleyen yönetmeliğin 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydeden Uçar, “ Yönetmeliğe göre tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları Özürlü Memur Alımını “ Özürlü Memur Seçme Sınavı” ile ya da Kur’a (İlköğretim Mezunları) ile yapacakları hükme bağlanmıştır.”  dedi. Sınavın, 29 Nisan'da 81 ilde yapılacağını,  başvuruların 20 Şubat- 2 Mart 2012 tarihleri arasında alınacağını belirten Uçar, sınav kılavuzunun ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandığını; adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiğini söyledi.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Sınavda; görme, işitme, zihinsel ve genel engelli grubu olmak 4 grup olacağını vurgulayan Uçar şöyle başvuruda dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı: “Sınav için iki başvuru olacak. İlki ön kabul dediğimiz il müdürlüklerimize yapılacak başvuru. İkincisi de ÖSYM'ye yapılacak ve sınav giriş belgesinin de alınacağı başvuru''. İl müdürlüklerine yapılacak başvurularda engellinin lise diploması ile özürlülük raporuna bakılacaktır. ''Rapor mutlaka özürlülük raporu olmalı ve iş göremezlik durumu yüzde kırk (%40)  ve üzeri olmalı.”  Bir de özürlülüğün sürekliliği durumu var. Rapor sürekli değilse ve rapor süresi sınav tarihini kapsıyorsa yine sınava girebilirler. Raporda mutlaka “aslı gibidir” kaşesi bulunmalı. Buna çok dikkat edilmeli. Uzmanlarca bir de özürlü grupları için hazırlanan soru formlarının kişiye uygunluğuna bakılacaktır. Burada rapor da dikkate alınarak, adayla birlikte uygunluğa karar verilecektir. Aday, bu soru formunun kendisine uygunluğuna dair imza atarak, kendisine uygulanabileceğini kabul edecektir.”

29 BİN ENGELLİ KADROSUNUN DOLDURULMASI HEDEFLENİYOR
İşitme engelli okulundan mezun olanlar için daha sade soruların hazırlanacağını, elini kullanamayan bedensel engelliler için ise  ''yazıcı'' görevlendirileceğini kaydeden Uçar “'Psikiyatrik tanılı engellilere genel soru formu verilecek. Eğer isterse yalnız başlarına sınava girebilecekler. Genel engelli ise yazıcı, okuyucu desteği isteyebileceklerdir.'' ÖMSS SINAVI ile öncelikle Kamudaki boş 29 bin Engelli kadrosunun doğru bir şekilde doldurulması hedeflenmektedir. '' ÖMSS sınavında Engelliler için maksimum kolaylık uygulanacak olup; Sınava çok yoğun başvuru olacağı tahmin edilmektedir. ÖMSS için başvurular, 20 Şubat- 02 Mart tarihleri arasında alınacaktır. Kura ile atanacak ilkokul mezunları ise 14–25 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapacaklardır. ÖMSS 29 Nisan'da 81 il merkezinde saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda yapılacak.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.