banner278

ÖZKASAP: "MANİSA HER YÖNÜYLE BİR FIRSATLAR ŞEHRİ"

Sanayisi, turizmiyle en fazla da tarımsal zenginliği ile ülkemizin sayılı kentleri arasında yer alan Manisa'nın tarımsal geleceği ile ilgili konuşan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa'da üretmenin her şeyden önce bir gelenek olduğunun altını çizdi.

banner292
ÖZKASAP:

ÖZKASAP: “MANİSA HER YÖNÜYLE BİR FIRSATLAR ŞEHRİ”

Sanayisi, turizmiyle en fazla da tarımsal zenginliği ile ülkemizin sayılı kentleri arasında yer alan Manisa’nın tarımsal geleceği ile ilgili konuşan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa’da üretmenin her şeyden önce bir gelenek olduğunun altını çizdi.

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, tarımsal üretimi ekonomik değere dönüştüren kentimizin, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara yükseleceği öngörüleri göz önüne alınarak planlı çalışmaların yapılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. 2010–2011 yılında 265 bin ton civarında çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini yakalayan Manisa’nın 205 bin tonunu ihraç ederek 474 milyon dolar döviz girdisi sağlandığına değinen Özkasap,  2010 yılında işlem hacmi 939 milyon lira olan Manisa Ticaret Borsası’nın, Türkiye genelinde işlem hacmini 2011 yılında 1 milyon 400 bin liraya çıkararak yüzde 42 arttıran tek borsa olduğunun altını çizdi.

MANİSA TARIMSAL ÜRETİMİ EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞTÜRÜYOR
Dünya genelinde tarımın sosyo-ekonomik bir alan olmaktan çok,  “stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör” olarak ele alınmaya başlandığını vurgulayan Özkasap, tarımsal üretimi ekonomik değere dönüştüren kentimizin, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara yükseleceği öngörüleri ışığında tarımda planlı çalışmalar yapılmasının kaçınılmaz olduğu görüşünde bulundu.  Manisa’nın verimliliği ile dünyanın sayılı havzalarından birine sahip olduğunu vurgulayan Özkasap,  bu verimliliğin üzüm, pamuk, mısır, zeytin, zeytinyağı, kurutulmuş domates, pamuk, taze sebze ve meyveleri ile ekonomik değere dönüştürüldüğünü belirtti.

MANİSA TARIM MERKEZİ
Tarımsal ürün çeşitliliği, tarıma dayalı sanayici ve ihracatıyla Manisa’nın önemli bir tarım üretim merkezi olduğunu belirten Özkasap “Üzüm kalitesiyle yapılacak olan çalışmaların sanayici ve tarımıyla bir başarı oluşturmakta. Manisa Ticaret Borsası’nda üzüm pamuk dışında kurutulmuş domates konserve yem fabrikaları beyaz et, yumurta sektöründe de ivme kazanmakta. Manisa Ticaret Borsası’nın 2010 yılında işlem hacmi 939 milyon liraydı, 2011’de Türkiye’de yüzde 42 arttırarak 1 milyon 400 bin liraya çıkan tek Borsa oldu. üreticimizin ürettiği malı sanayicimizin ortak çalışmasıyla malı iç piyasa ve yurtdışına pazarlamasıyla sağlanan bir başarı oldu.” dedi. Manisa’nın yıllarca tarım ve tarıma dayalı sanayisiyle ivme kazandığını vurgulayan Özkasap, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB)  başarısıyla Manisa’nın 2014’te Türkiye’nin önemli ticaret merkezlerinden biri olacağına inandığını kaydetti.

474 MİLYON DOLAR DÖVİZ
Türkiye’nin yüzde 90 çekirdeksiz kuru üzüm üretimini tek başına sağlayan Manisa, 2010–2011 yılında 265 bin ton civarında rekolteye ulaştığına işaret eden Özkasap, bunun 205 bin tonunun ihraç edildiğini ve 474 milyon dolar döviz girdisi sağladığını ifade etti. Ege Bölgesinde bu sene Ocak sonuna kadar 175 bin ton üzüm tescilinin yapıldığına dikkat çeken Özkasap, geçen hafta sonu ihracat verilerinde 123 bin ton kuru üzümün ihraç edildiğini belirterek“ Fiyatlardan üretici memnun 4 lira 50 kuruş civarında İzmir Ticaret Borsası’nda işlem görmekte. Satışlarda herhangi bir sıkıntı yok.” dedi.

MANİSA’YI DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN
Manisa’nın sahip olduğu 5 milyon dekar civarındaki tarım alanlarının 2,8 milyon dekarının tahıl ve bitki alanı, 1,8 milyon dekarının meyve, içecek ve baharat bitkileri,  kalan kısımların ise sebze bahçeleri alanı olarak kullanılmakta olduğuna işaret eden Özkasap,  Manisa’da tarımsal çeşitliliği olduğundan daha ileriye taşımak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Teknoloji ve mekanizasyon düzeyinde,  biraz daha gelişmeye ihtiyaç vardır. Organize olamayan küçük üretim faktörlerinin ve üretici ailelerin desteklenmesi gerekmektedir. Bu konudaki sermaye, bilgi ve altyapı eksikliklerinin giderilmesine yönelik, borsamızca  banka desteği protokolleri, girişimcilik eğitimleri ve danışmanlık çalışmaları yapılmaktadır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.