banner271

ÖZGÜVENÇ,"KILIK KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜNE TAM DESTEK"

İlim Yayma Cemiyeti Manisa Şubesi Başkanı Recep Özgüvenç, yaptığı basın açıklamasında Memur-Sen tarafından başlatılan kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğü eylemine tam destek verdiklerini söyledi.

ÖZGÜVENÇ,


ÖZGÜVENÇ,"KILIK KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜNE TAM DESTEK"

İlim Yayma Cemiyeti Manisa Şubesi Başkanı Recep Özgüvenç, yaptığı basın açıklamasında Memur-Sen tarafından başlatılan kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğü eylemine tam destek verdiklerini söyledi.

21. yüzyılda halen temel hak ve özgürlükleri tartışmaktan ve bu konuyla kamuoyunu meşgul ettiklerinden dolayı herkesten özür dileyen Başkan Özgüvenç, milli, manevi, dini ve ahlaki değerleri kendine referans edinmiş olan İlim Yayma Cemiyeti’nin, insanların, dine dayalı tercihlerinden dolayı mağdur edilmesine karşı olduğunu vurguladı.

Hangi inanç ve düşünceden olursa olsun her insanın yaşama hakkının bulunduğunu belirten Özgüvenç, “Her insanın mülkiyet edinme ve koruma hakkı vardır. Her insanın neslini, ailesini ve akıl sağlığını koruma hakkı vardır. Tıpkı bu temel hak ve özgürlükler gibi insanların değerlerine uygun giyinmeyi tercih etmesi de temel hak ve özgürlüklerindendir. Bu sebeple, Memur Sen in, ülke genelinde başlatmış olduğu, Kamu da kılık kıyafet serbestliği kampanyasına İlim Yayma Cemiyeti olarak destek veriyoruz ve sonuç alınıncaya kadar bütün zulümlerin karşısında ve mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. İnsanlar başkaları üzerinde şiddete başvurmaksızın ve dayatma yapmaksızın inandığı değerleri öğrenebilmeli, bu değerler etrafında örgütlenebilmeli, bu değerleri kendi çocuklarına öğretebilmeli ve en önemlisi de inandığı değerleri yaşatabilmeli ve yaşayabilmelidir. Bir toplumda inanç ve düşünce hürriyetinin olması insanların inandıkları değerleri yaşamasıyla mümkündür. İnsanların varlığını hedef almayan, şiddet içermeyen, dayatma olmayan bir inancın yaşanmasına engel olmak zulümdür, haksızlıktır. İnsan hak ve hürriyetini gasp etmedir” dedi.

 

“Bir Müslüman, mükellef olduğu dönemden itibaren, inancın gereğine uygun olarak örtünmek ister” diyen Baştan Özgüvenç, “Bu örtünmenin nerede ve nasıl olacağı inancımızın temel referansı olan Kur'an-ı Kerim de mevcuttur. Her Müslüman’ın bu hakkını kullanılmasını talep etmesi de en doğal hakkıdır. Bu hakkın kısıtlanmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullana-ma-makta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan, cinsiyet ayrımcılığıdır, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır” dedi.

 

Hükümetlerin ve iktidarların görevinin halkların haklı taleplerini ve ihtiyaçlarını yerine getirmek olduğuna dikkat çeken Özgüvenç, “Bu konuda yapılacak çalışmalar ya da atılan adımlar hak sahiplerine karşı bir lütuf değil, bilakis yönetici olmanın bir zorunluluğudur. Bu böyleyken, hak ve ihtiyaçları giderme yerine, yeni yeni yönetmeliklerle en temel hakların bile yasaklanması, hele bir de bunun kılık kıyafet özgürlüğü olarak sunulması kabul edilemez. Başını örtmek sadece öğrencilerin değil, tüm hanımların en tabi hakkıdır. Hiç kimse her ne sebeple olursa olsun, hiçbir şekilde inanan insanları bu haklarından mahrum etme hakkına sahip değildir. İnsanların kılık kıyafetlerinin nasıl olacağına devletler değil insanların inançları, örf ve adetleri yön verir, inandığı gibi yaşamak her insanın en tabi hakkıdır” dedi.

 

İlim Yayma Cemiyeti mensupları olarak zulüm ve haksızlık kimden gelirse gelsin karşısında olduklarını vurgulayan Özgüvenç, “Hangi inanç ve düşünceden olursa olsun her insanın temel hak ve hürriyetlerden istifade etmesinin yanındayız. Bu anlayışla başörtüsü ve tesettür tercihinin hangi okulda ya da hangi kurumda olursa olsun hayatın ve kamunun her alanında; inanan bir kimsenin hakkı olduğunu bir kez daha halkımızla paylaşıyoruz. Yetkililerin yönetmenlikle yaptıkları bu hak gaspından bir an evvel vazgeçmelerini istiyoruz. Hak ve özgürlüklerin birilerinin kınamasından ya da ayıplanmasından korkarak kısıtlanmasını doğru bulmuyoruz. Hükümetin ve yetkililerin insanlarımızın meşru isteklerine korkusuzca ve adilane cevap vermesini bekliyoruz. Kamuda, her alanda ve konumda, tüm mesleklerde, hiç bir istisna ileri sürülmeksizin kılık kıyafet özgürlüğü istiyoruz. Akademide, yargıda, eğitimde, sağlıkta, sporda ve siyasette başörtülü- başı açık ayrım yapılmaksızın, herkesin eşit vatandaşlık hakkını kullanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.