banner278

ÖZGÜR ÖZEL'DEN İTFAİYECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 5510 sayılı kanuna göre yıpranma payı alan ancak çıkartılan bir genelge ile sadece yangın olduğunda bu haktan yararlanabilen itfaiye erleri için kanun teklifi verdi.

banner292
ÖZGÜR ÖZEL'DEN İTFAİYECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

ÖZGÜR ÖZEL’DEN İTFAİYECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ 

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 5510 sayılı kanuna göre yıpranma payı alan ancak çıkartılan bir genelge ile sadece yangın olduğunda bu haktan yararlanabilen itfaiye erleri için kanun teklifi verdi.

Özel verdiği kanun teklifinin gerekçesinde; “Böylesine zor ve riski yüksek bir mesleği yerine getiren itfaiyecilerin mesai kavramı bulunmamakta ve görevinin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli olmamaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40 ıncı maddesinde itfaiyecilerimize yıpranma payı hakkı olsa dahi, çıkan keyfi bir genelge ile itfaiye erlerinin sadece yangına müdahale ettikleri saatlerde yıpranma payı alması öngörülmüştür. Oysa yapılan iş bir bütündür. Yangın çıkmasa da mesaide olan her itfaiyeci teyakkuz halinde görevinin başındadır ve bu nedenle yıpranma paylarının bu durum göz önüne alınarak tüm mesai saatlerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu kanun teklifi ile de itfaiyecilerin fiili hizmet süresi zamlarının sadece yangın çıktığında değil, yangın çıkmadan da alabilmelerinin önü açılacaktır.” dedi.

Özel, ayrıca konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına vermiş olduğum kanun teklifi aslında yasalar eliyle verilmiş bir hakkın çıkartılan yönetmelikler ve genelgelerle nasıl yok edilmiş olduğunu açıkça gösteriyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanuna göre yıpranma payı almaya hak kazanmış itfaiyecilerimizin bu hakları çıkartılan bir genelge ile ellerinden alınıyor. Çünkü bu genelge, itfaiyecilerin sadece yangın çıktığında yıpranma paylarını almasını düzenliyor. Oysa dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Gönül ister ki, hiç yangın çıkmasın. Ama yangın çıktığı anda da canlar kurtarılsın, vatandaşımız zarar görmesin. İşte böylesine önemli bir mesleğin içinde 7/24, tam teçhizat hazır bekleyen itfaiye erlerimizin yıpranma paylarını yangınlara göre düşünmek çok yanlış. Onlar, alevlerin içinden kimi zaman yaşlı bir vatandaşımızı, kimi zaman bir engellimizi, kimi zaman bir anneyi, kimi zaman bir bebeği hiç düşünmeden, ölümü göze alarak kurtarıyorlar. İşte, verdiğim bu kanun teklifi ile de itfaiyecilerimizin yerine getirdikleri görevin bütünlüğü de göz önünde bulundurarak yıpranma paylarını sadece yangın çıktığında değil yangın çıkmadan da alabilmelerinin önü açılıyor. Umarım, bu kanun teklifi bir an önce yasalaşır. Umarım, iktidarı ile muhalefeti ile bu önerimize tüm milletvekilleri evet oyu verir.  Çünkü, milletvekillerine yıpranma payı veren bu Meclis, itfaiye erlerimiz için talep ettiğimiz bu hakkı çok görmemelidir!”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.