banner278

ÖZGÜR ÖZEL YAZILI CEVAP İSTİYOR!

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesini verdi.

banner292
ÖZGÜR ÖZEL YAZILI CEVAP İSTİYOR!

ÖZGÜR ÖZEL YAZILI CEVAP İSTİYOR!

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesini verdi.

Özgür Özel'in soru önergesi şöyle ;"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.
  6 Kasım 1952 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve daha sonra Amerikan Şirketinin hisselerini satması ile Ziraat Bankası tarafından devralınan Gübretaş, 17.06.1993 tarihinde de hisselerinin %83,85’ini Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satmıştır. Daha sonra, 2002 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile imzalanan bayilik protokolü ile de Gübretaş, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin gübrede tek tedarikçisi olmuştur. Şu anda da %75,95 tutarında hissesinin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ait olan Gübretaş’ın  %24,05 hissesi ise diğer kişi ve kurumlara aittir. 2008 yılında da İran’ın en büyük petrokimya tesisleri olan Razi Petrochemical Şirketini satın alan Gübretaş aynı zamanda Deniz ve Kara taşımacılığı iştiraklerinin yaptığı yatırımlarla da kamuoyunda sıkça gündeme gelmektedir. Bu nedenle;Gübretaş’ın %24,05 hissesinde yer alan diğer kişi ve kurumların tam listesi nedir?
Gübretaş’ın İran’da özelleştirilen Razi Petrochemical Şirketini 2008 yılında 656 milyon dolara satın alarak Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük ikinci yatırımı olan bu konsorsiyumda yer alan diğer şirketler hangileridir? 
Razi Petrochemical Şirketinin özelleştirme konsorsiyumuna Gübretaş ile birlikte giren şirketlerin,  özelleştirmeden 20 gün önce kurulmuş Asyagaz adlı bir naylon şirket ve iflasın eşiğindeki Tabosan şirketi olduğu doğru mudur? Doğru ise, Aysagaz ve Tabosan şirketleri kimlere aittir? Yönetim Kurullarında kimler yer almaktadır?
Yukarıda bahsi geçen bu iki şirketin, bu konsorsiyum ile birlikte gübre ithalatı yasağını dolaylı olarak deldikleri ve bu şirketlerin kısa zamanda borçlarını ödeyerek yüksek kara geçtikleri iddiaları doğru mudur? 

Konsorsiyumu oluşturan Türk şirketlerinin Diyarbakır’lı yatırımcılar veya kişilere ait oldukları doğru mudur? 
Razi Petrochemical Şirketinin özelleştirilmesi sürecinde usulsüzlük olduğu iddiası ile bugüne kadar herhangi bir suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa, bu iddialar nasıl sonuçlanmıştır? "

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.