ÖZGÜR ÖZEL STANDART PROFİL'DE ÇÖZÜM UMUDU OLDU

Manisa'da bulunan Standart Profil Ege işyerinde örgütlenme mücadelesi veren işçiler, işten çıkarılmaları üzerine direnişe geçmiş ve Türkiye'nin çeşitli illerinde işyerleri önüne direniş çadırı kurmuştu.

ÖZGÜR ÖZEL STANDART PROFİL'DE ÇÖZÜM UMUDU OLDU


ÖZGÜR ÖZEL STANDARD PROFİL'DE ÇÖZÜM UMUDU OLDU

Manisa’da bulunan Standart Profil Ege işyerinde örgütlenme mücadelesi veren işçiler, işten çıkarılmaları üzerine direnişe geçmiş ve Türkiye’nin çeşitli illerinde işyerleri önüne direniş çadırı kurmuştu.
 
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel aylardır diğer illerde de devam eden bu mücadelenin peşini bırakmamış ve geçtiğimiz hafta da 123 gündür Standart Profil önünde direnen ve işten çıkarılan sendika üyesi işçileri ziyaret edip sorunlarını dinlemişti. Özel, bu ziyareti sırasında Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ı telefonla arayarak konuyla ilgili bilgilendirme yapmış, konuyla ilgili bir rapor göndereceğini söylemiş ve Acar’dan işyerine Müfettiş gönderileceğine dair de bir söz almıştı. Özel, bugün Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’a iletilmek üzere raporu teslim almak için yeniden işçilerle bir araya geldi.

STANDARD PROFİL'DE ÇÖZÜM UMUDU
Geçtiğimiz hafta Manisa Standard Profil işçilerinin kurduğu direniş çadırında işçileri tek tek dinleyen Özel, her birisinin işten çıkartılma hikayesi ile ayrı ayrı ilgilenmiş, ziyareti sırasında, yeni işen çıkartılmış bir işçiden Standard Profil’de yeni bir işten çıkartma dalgasının olduğunu da öğrenmişti. Ziyaret sırasında, işçiler, 2 aydır üzerlerinde Sendikadan istifa etmeleri için baskı olduğunu ve Sendika üyeliklerinden ayrılmayınca da işten çıkartıldıklarını belirtmişlerdi.  Özel, geçtiğimiz hafta işçilere yaptığı konuşmada; sendikal hakkın Anayasal bir hak olduğunu, her ne kadar yasalarla bunun altı boşaltılmış olsa da kimsenin sendikalı olduğu için işten çıkartılamayacağını, bu konuda sendikalı işçilerin yanında olduklarını, sendikasız işçilerin de korkmaması gerektiğini söylemiş ve işçilere CHP’nin her zaman yanlarında olduğunu ifade etmişti. Özel, bu ziyareti sırasında Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ı telefonla arayarak konuyla ilgili bilgilendirme yapmış, konuyla ilgili bir rapor göndereceğini söylemiş ve Acar’dan işyerine Müfettiş gönderileceğine dair de söz almıştı. Özel, bugün Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’a iletilmek üzere raporu teslim almak için yeniden işçilerle bir araya geldi. Ziyarete CHP il ve ilçe yöneticileri ile giden Özel’e aynı zamanda CHP Manisa İl Sekreteri Avukat Sevgi Başak Yeşil’de eşlik etti ve CHP’li Yeşil, işçilere, İş kanunu, İşe İade davaları hakkında da teknik bilgilendirmede bulundu.

STANDARD PROFİL'E 60 BİN 625 TL CEZA
Özel, bugün yaptığı ziyarette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş teftiş Kurulu müfettişlerince, Standard Profil’den 125 işçinin sendikal faaliyetten dolayı işten çıkartıldığını ve bu nedenle fabrikaya toplam 60 milyar 625 bin TL ceza kesildiğini, ayrıca Fabrika Müdürü S. K’a da işçiler üzerinde sendikal baskı kurmak suçundan şahsen 6.786 TL idari para cezasına çarptırıldığını öğrendi. Özel, Başkanlıkça gönderilen tebligatın bir örneğini de aldı.

ÖZEL, STANDAR PROFİL İLE İŞÇİLER ARASINDA ARABULUCUK YAPACAK
Özel, bugün yaptığı ziyarette işçilerin hiçbir zaman yalnız olmayacağını ve kendilerinin sadece çadırı ziyarete değil, soruna çözüm bulmak amacıyla burada bulunduklarını ifade etti. Önümüzdeki günlerde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde ki girişimlerinin devam edeceğini belirten Özel, önümüzdeki günlerde buraya tekrardan yapılacak denetimlerde, ilk denetimde ifade veren işçilerin işten atılmasının bedelinin de ağır olacağını ifade etti. Ayrıca Fabrika yöneticilerinin de sorunun çözülmesi noktasında olumlu yaklaştıklarını öğrenen Özel, önümüzdeki hafta Fabrika yöneticileri ile görüşeceğini ve gerekirse şu anda yurtdışında bulunan ancak önümüzdeki günlerde Türkiye’ye dönecek olan Standard Profil Genel Müdürü Andreas Engels ile de bir araya gelebileceğini belirtti.

ÖZEL, "SENDİKASIZ ÇÖZÜME KARŞIYIZ"
Bu şekilde işçiler ve fabrika arasında bir arabuluculuk sürecinin başlayacağını ve hem işçi hem de işvereni mutlu edecek bir çözüm için umutlu olduklarını belirten Özel, çözümü mutlaka Sendika ile birlikte kararlaştıracaklarını ve işçilerin asla ve asla sendikasından vazgeçeceği bir çözüme sıcak bakamayacaklarını ve sendikal faaliyetlerin devam edeceği bir çözüm için çalıştıklarını ve sendikasız çözüme her zaman hayır diyeceklerini de vurguladı. Aylardır süren direnişin sonunda bir çözüme doğru yaklaşılmasını çok sayıda işçi de büyük bir umutla karşıladı.

CEMAL TOPÇU,"ÖZEL'İN ZİYARETİNDEN SONRA İŞÇİ ÇIKARTILMADI"
Petrol-İş Manisa Temsilcisi Cemal Toçu’da; özellikle, işçilere sendikalarından ayrılmaları için 11 Eylül 2013 Çarşamba gününe kadar süre verildiğini ve Özel’in geçen hafta yaptığı ziyaretin sonrasında işçilerin sendikadan istifa etmemelerine rağmen, kimsenin hala işten çıkartılmadığını ve işyerindeki mobing ve baskının son bir haftadır gözle görülür şekilde azaldığını söyledi.  CHP’nin ve Özel’in desteğinden büyük memnuniyet duyduklarını ve kendilerinin amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduklarını belirten Topçu, CHP’ye bu konuda güvendiklerini ve inandıklarını da belirtti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.