ÖZGÜR ÖZEL STANDARD PROFİL DİRENİŞ ÇADIRINI ZİYARET ETTİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel aylardır diğer illerde de devam eden bu olayların peşini bırakmadı ve 123 gündür Standart Profil önünde direnen ve işten çıkarılan sendika üyesi işçileri ziyaret edip sorunlarını dinledi.

ÖZGÜR ÖZEL STANDARD PROFİL DİRENİŞ ÇADIRINI ZİYARET ETTİ

ÖZGÜR ÖZEL STANDARD PROFİL DİRENİŞ ÇADIRINI ZİYARET ETTİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel aylardır diğer illerde de devam eden bu olayların peşini bırakmadı ve 123 gündür Standart Profil önünde direnen ve işten çıkarılan sendika üyesi işçileri ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Özel Standard Profil işçilerinin kurmuş olduğu direniş çadırına CHP İl, İlçe Başkanı ve yöneticileri ile birlikte konuk oldu. Burada çok sayıda işçinin hikayesini dinleyen Özel Standard Profil Fabrikasını Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ı telefonla arayarak konuyla ilgili bilgilendirme yaptı ve işyerine Müfettiş gönderileceğine dair söz aldı.

Manisa Standard Profil işçilerinin kurduğu direniş çadırında işçileri tek tek dinleyen Özel, her birisinin işten çıkartılma hikayesi ile ayrı ayrı ilgilendi. Ziyareti sırasında, yeni işen çıkartılmış bir işçiden ise Standard Profil’de yeni bir işten çıkartma dalgasının olduğunu öğrenen Özel’e işçiler, 2 aydır üzerlerinde Sendikadan istifa etmeleri için baskı olduğunu ve Sendika üyeliklerinden ayrılmayınca da işten çıkartıldıklarını belirttiler. 123 gündür Standart Profil önünde işten çıkarılan direnen sendika üyelerinin iddialarına göre halen iş yerinde çalışan sendika üyeleri iş yerindeki yetkililer tarafından baskı yapılıp hakarete uğruyorlar. Yine iddialara göre birer ikişer kişi halinde odalara alınıp sendikalı çalışanların istifa etmesi için baskılar uygulanıyor.

KADIN İŞÇİLER SENDİKA’DAN AYRILMAYINCA YÜZ KIZARTICI SUÇLA İTHAM EDİYORLAR!
Ayrıca çok sayıda kadın işçinin de istifaya zorlandığı ve istifa etmediklerinde ise kendilerinin yüz kızartıcı suçlarla itham edilerek, son derece rencide edildiklerini öğrenen Özel, son 1 yılda 1200 işçinin işten çıkartıldığı fabrikada şu anda “sendikalı olursam işten çıkartılırım” korkusunun hakim olduğunu belirtti. Özel, işyerinde örgütlenme hakkının gasp edildiğini ve Sendika’ya üye olanların türlü baskılarla işten çıkartılarak Anayasa’ya ve İş Kanununa aykırı hareket edildiğini kaydetti.

MÜFETTİŞE İFADE VERENLER DE İŞTEN ÇIKARTILDI
Konu hakkında Sendika yöneticilerinden de bilgi alan Özel, aldığı bilgiler sonucunda Sosyal Güvenlik müfettişlerinin Fabrika’yı denetime geldiğini ancak Fabrika yetkililerinin Sosyal Güvenlik müfettişlerine ifade verenleri de işten çıkarıldığının bilgisini öğrendi. Ayrıca müfettiş gelince “ Müfettiş sizden yana mı sanıyorsunuz, bütün ifadeleriniz elimizde” diyerek işçilerin tehdit edildiklerini öğrenen Özgür Özel burada yapılacak bir şey kalmamış diyerek Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ı aradı.

ÖZEL FATİH ACAR’I ARADI
Geçmişte Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği döneminde Kamu İlaç Alım Protokolü müzakerelerinden bu yana Fatih Acar’ı tanıdığını ve kendisi ile özel bir hukukunun olduğunu söyleyen Özel, Acar’a Standard Profil Fabrikasında yaşananları ve işçilerin sıkıntılarını iletti.

Bu anlatılanların doğru olması durumunda, yaşananların hem kanuna hem genel ahlaka aykırı olduğunu belirten Acar,  buraya müfettiş görevlendireceğini söyledi. Özel, Acar’a gelecek olan müfettişin işten çıkartılan işçilerle de görüşmesi gerektiğini belirterek, kendisinden söz aldı.  

Özgür Özel, ziyaretinin ardından işçilere seslenerek; sendikal hakkın Anayasal bir hak olduğunu, her ne kadar yasalarla bunun altı boşaltılmış olsa da kimsenin sendikalı olduğu için işten çıkartılamayacağını, bu konuda sendikalı işçilerin yanında olduklarını, sendikasız işçilerinde korkmaması gerektiğini söyledi. Özel  “Burada 1200 kişi işten çıkarılmış bunun sadece 75’i sendikalı. Sendika başta iş güvencesidir, onurlu bir çalışma hayatının teminatıdır. Biz Adıyaman’da da İstanbul’da da her türlü sendikalı işçinin dayanışmasının arkasında olmuş partiyiz. Standard Profil işçisi de kimsesiz değildir. Sizlere kötü muamelede bulunanları ve baskı uygulayanları uyarıyorum. Kimse unutmasın karıncanın da bir kardeşi var. Standard Profil işçisi kardeşlerimizi sizlere ezdirmeyiz. Onları karınca gibi görüyorsunuz. Ama onların kardeşi CHP’li Özgür Özel’dir ve Manisa’daki tüm CHP’lilerdir, bunu kimse unutmasın. Herkes ayağını denk alsın.” dedi. Özel işçilerin alkışları arasında direniş çadırından ayrıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.