ÖZGÜR ÖZEL," SORULARIMIZA DOĞRU DÜZGÜN YANIT GELMEDİ"

CHP Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL TÜİK Tarım Rekoltelerine İlişkin Basın Açıklaması yaptı.

ÖZGÜR ÖZEL,

ÖZGÜR ÖZEL;"TÜİK'İN VERİLERİ TUTARSIZ"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel TÜİK tarım rekoltelerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Özgür Özel açıklamasında şunları söyledi; "04 Şubat 2013 tarihinde TBMM’ye verdiğim TÜİK tarafından belirlenen tarım rekoltelerine ilişkin soru önergemin cevabı 14 Mart günü tarafıma ulaşmıştır.  Bakan Mehdi Eeker’in yanıtlandırması istemi ile verdiğim soru önergesinde de belirtilen ve son günlerde kamuoyunda Partimizin ısrarlı yaklaşımları ile sıkça gündeme gelen hububat alım desteklemelerine ilişkin rekolte miktarları geçtiğimiz yıllarda Kaymakamlık Başkanlığında Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde İlçe Tarım Komisyonunca alanlar taranarak belirlenirken, bu yıl rakamlar Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliğine göre TÜİK tarafından belirlenmiş ancak bu rakamlar çiftçimizi de zor durumda bırakacak şekilde yetersiz kalmıştır. Örneğin; Manisa için her yıl 1500 kilo civarında belirlenen mısır verimi bu yıl 900 kilo, 550 kilo olan pamuk rekoltesi ise 400 kilo olarak açıklanmıştır."

Özel şöyle devam etti; "Konuyla ilgili verdiğim soru önergesinde de; TÜİK 2012 yılı desteklemelerine temel oluşturacak tarım rekoltelerini hangi verilere göre hazırladığını, TÜİK rekolte miktarlarına ilişkin verileri hazırlanırken il ve ilçe tarım müdürlüklerinden herhangi bir araştırma istenip istenmediğini ve 81 il için ayrı ayrı olmak üzere, Mısır, Buğday ve Pamuk ürünlerinin geçen yılki ve bu yılki rekolte miktarlarını sormuştum.  Ancak soru önergesine verilen cevaptan da görülebileceği gibi sorduğumuz soruların çoğuna yanıt verilmemiştir. Çiftçimizin merakla beklediği desteklemelere ilişkin böylesine önemli bir konuda bu ciddiyetsizlik akıl alır gibi değildir. Hemen hemen birçok konuda milletvekillerinden soru önergelerinde, içtüzük gereği nasıl sorular sorulacağına ilişkin bir standart beklenirken, Bakanlıkların cevaplarında maalesef aynı ciddiyet aranmamaktadır. Sorduğumuz soruların çoğu ya yanıtsız bırakılmakta, ya da kaçamak cevaplar verilmektedir.
Muhalefet milletvekilleri olarak gerek soru önergeleri ile gerekse de basın açıklamaları ile defalarca gündeme getirdiğimiz konuya ciddiyetten uzak ve geçiştirme cevaplar verilirken diğer taraftan son gelişmelerle haklılığımız ortaya çıkmış ve şimdi mısır rekoltesi neredeyse 1250 kiloya kadar yükselmiştir.  Ancak, bu rekolte yükselişindeki tuhaf ve anlık yükseliş, sorduğumuz soruların haklılığını, gelen cevabın ise tutarsızlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Üstelik henüz Tarım Bakanlığından herhangi bir resmi açıklama gelmemiş olması da işin cabasıdır. Soru önergemize Bakanlık tarafından verilen cevapta, tarımda rekolte verilerinin TÜİK koordinasyonu ile yürütüldüğü ve yürütüleceğinin açıklanması, ardından da AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in yaptığı açıklamada “Sözleşme formlarında dekar başına 900 kilogram yazıyordu. Biz o formlardaki 900 kilogramı kaldırdık, Bakanlığın açıklayacağı rakamı bekliyoruz” demesi de işin içinde ciddi çelişkiler bulunduğunun açık kanıtıdır.  Şimdi soruyoruz, hangi akla hizmet, üreticimiz, bir gün bir başka şekilde, diğer gün bir başka şekilde açıklama yaparak yanıltılmaktadır? Hangi hakla, milyonların umutları ile oynanmaktadır? 

Konunun yetkililerini, artık hemen her konuda yap-boz tahtasına dönmüş uygulamalara ve çiftçimizin, emekçimizin, halkımızın umutları ile oynayan tutarsız, karasız “istedim, oldu” anlayışına son vermeleri için buradan bir kez uyarıyor, eğer muhalefetin baskısı olmasa gerçekte çiftçilerimize AKP hükümetinin rekoltede 800-900 kiloları reva gördüğünü, ancak CHP’nin çabası sonucunda şimdi rekoltelerin yükseldiğini de kamuoyunun dikkatine sunuyorum. " dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.