banner278

ÖZGÜR ÖZEL SORDU

Chp Manisa Milletvekili Özgür Özel Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na yazılı olarak soru önergesi iletti.

banner292
ÖZGÜR ÖZEL SORDU

ÖZGÜR ÖZEL SORDU 

Chp Manisa Milletvekili Özgür Özel Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na yazılı olarak soru önergesi iletti.   Özgür Özel şunları söyledi, "Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim."   Özel şunları sordu, "Manisa Valiliği tarafından Gördes-Kayacık Belediyesine gönderilen 29.01.2013 tarihli yazıda, Kayacık Belediyesinin içme-kullanma suyunu sağlayan kaynaklardan alınan su numunelerinin İzmir Halk Sağlığı laboratuarında yapılan analizi sonucunda içme suyunun arsenik değerinin normal parametrik değerlerden yüksek çıktığı belirtilmektedir. Yine Kayacık Belediyesi’nin arsenik arıtma tesisi için aldığı kredi kararına ilişkin Manisa Valiliğinden 13.03.2013 tarihli yazı ile 6360 sayılı Kanun gereğince “tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köylerin borçlanmaları katılacakları İlçe Belediyesinin onayına bağlıdır.” hükmü ile “tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köylerin alacak ve borçları komisyon kararıyla ilgisine göre Bakanlıklara, Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşu ve ilçe Belediyesine devredilir.” hükmüne göre İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuştur. Bu nedenle; Gördes-Kayacık Belediyesinin Bakanlığınıza yaptığı başvuru ile ilgili bir karar alınmış mıdır? Alınmışsa karar hangi yöndedir? Alınmamış ise karar, ne zaman alınacak ve Kayacık Beldesi halkının arsenikli su tehdidi ne zaman son bulacaktır?
İçme ve kullanma sularında arsenik bulunan ve henüz arıtma tesisi kurulmamış olan Kayacık Belediyesi halkı şu anda hangi kaynaktan içme ve kullanma suyu tüketimini yapmaktadırlar?
İçme-kullanma sularında bulunan arseniğin yüksek oranda kanser yapma riskine sahip olması nedeniyle konunun gün ışığına çıkması ile, Gördes ve civar köylerdeki vatandaşlarımızın ciddi şekilde tedirgin oldukları bilinmektedir. Bu konuyla ilgili Bakanlığınız ve Sağlık Bakanlığı arasında bir koordine kurulmuş mudur? Konuyla ilgili tarama ve vatandaşları bilgilendirici çalışma yapılmakta mıdır? 
6360 sayılı Kanundan sonra, tüzel kişilikleri kapatılan belde ve köylerden Bakanlığınıza ya da ilgili kuruluşlara, benzer yönde borçlanmalarla ilgili kaç adet başvuru olmuştur? Bu başvurular hangi yönde sonuçlanmıştır? Sonuçlamayan başvuru sayısı kaçtır?"

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.