ÖZGÜR ÖZEL, SGK'NIN KAYIP 1 MİLYONLUK PROMOSYONUNU SORDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ?2007-2010 yılları arasında SGK ile Vakıfbank arasında yapılan promosyon anlaşması ile ilgili soru önergesi verdi.

ÖZGÜR ÖZEL, SGK'NIN KAYIP 1 MİLYONLUK PROMOSYONUNU SORDU

ÖZGÜR ÖZEL, SGK'NIN KAYIP 1 MİLYONLUK PROMOSYONUNU SORDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ‏2007-2010 yılları arasında SGK ile Vakıfbank arasında yapılan promosyon anlaşması ile ilgili soru önergesi verdi.

2007-2010 yılları arasında SGK ile Vakıfbank arasında yapılan promosyon anlaşmasında 1 milyon 46 bin TL’lik kısmın memura dağıtılmadığını gündeme getiren Özel, şunları söyledi: “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın personel maaşlarının yatırılması karşılığında 2007-2010 yılları arasında Vakıfbank ile promosyon bir anlaşma yapılmış ve 2007’de SGK Başkanı olan Birol AYDEMİR tarafından bu durum personele yazılı olarak duyurulmuştur.  Ancak daha sonra bu anlaşmanın birinin açık, diğerinin gizli olmak üzere iki anlaşma şeklinde olduğu belgelerle ortaya çıkmıştır. Kurum personeline gönderilen yazıda ise, 3 milyon 228 bin TL’nin kurumların personeline eşit olarak dağıtılması uygundur' denilmiş ve buna göre Bağ-Kur personeline 1 milyon 131 bin, SSK personeline 957 bin ve Emekli Sandığı çalışanlarına da 1 milyon 139 bin TL promosyon parası verilmesi yönündeki karar tebliğ edilmiştir. Ancak, söz konusu promosyon anlaşmasının 3 milyon 228 bin TL’lik açık kısmı ile 4 milyon 274 bin TL’lik gizli kaşeli kısmı arasındaki 1 milyon 46 bin TL’lik kısmın memura dağıtılmadığı, personelden gizlendiği, bunun yerine bu para ile araba, çocuk oyuncakları, benzin, 11 bin TL’lik kol saati, 1 ton muz, otomobil lastiği vb. ürünler alındığı ortaya çıkmıştır. Bu iddiaların bu sene tekrar gündeme gelmesi ile Bakanlığınız tarafından; iddialara konu olan promosyon sözleşmesinin 13.03.2007 tarihinde imzalandığı ve o dönemki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer tarafından da daha önceden promosyonun tamamının personele dağıtıldığına ilişkin açıklama yaptığı yönünde bir açıklama yapılmıştır.”

Aynı zamanda kayıp 1 milyon 46 bin TL’lik promosyon parasının soruşturulması amacıyla da SGK müfettişleri görevlendirildiğini belirten Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmak üzere şu soruları sordu:

-Sosyal Güvenlik Kurumu ile Vakıfbank arasında imzalandığı iddia edilen gizli anlaşmanın içeriği nedir?

-Bu gizli anlaşmadaki 1 milyon 46 bin TL’lik promosyon ile alındığı iddia edilen çocuk oyuncağı, benzin, kol saati, muz, otomobil lastiği vb. ürünler nerelerde tüketilmiştir?

-Sosyal Güvenlik Kurumu ile Vakıfbank arasında imzalanan ve kamuoyuna “kayıp 1 milyonluk promosyon” olarak yansıyan söz konusu duruma ilişkin, Bakanlığınız döneminde hangi yasal denetim süreçleri başlatılmıştır? Bu denetimler şu anda hangi aşamadadır?

-Kurum içindeki soruşturmanın dışında, konuya ilişkin başka herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa bu soruşturmalar hangi aşamadadır?

-İddialara ilişkin olarak adli makamlara herhangi bir suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Konu hakkında yürüyen herhangi bir ceza ya da kamu davası var mıdır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.