ÖZGÜR ÖZEL GÖZÜ YAŞLI ÇİFTÇİYİ ZİYARET ETTİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Çarşamba akşamı ortaya çıkan yoğun yağış ve dolu afeti sonucunda afetten etkilenen Saruhanlı bölgesinde çeşilti incelemlerde bulundu. Özgür ÖZEL'e incelemeleri sırasında Saruhanlı İlçe Başkanı Muharrem Ekici, Mütevelli Belde Başkanı Hasan Bölge, Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Saruhanlı ilçe yöneticileri ve bölgede doludan dolayı ürünleri, tarlaları, bağları zarar gören çok sayıda vatandaş da eşlik etti.

ÖZGÜR ÖZEL GÖZÜ YAŞLI ÇİFTÇİYİ ZİYARET ETTİ


ÖZGÜR ÖZEL GÖZÜ YAŞLI ÇİFTÇİYİ ZİYARET ETTİ 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Çarşamba akşamı ortaya çıkan yoğun yağış ve dolu afeti sonucunda afetten etkilenen Saruhanlı bölgesinde çeşilti incelemlerde bulundu. Özgür ÖZEL’e incelemeleri sırasında Saruhanlı İlçe Başkanı Muharrem Ekici, Mütevelli Belde Başkanı Hasan Bölge, Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur,  Saruhanlı ilçe yöneticileri ve bölgede doludan dolayı ürünleri, tarlaları, bağları zarar gören çok sayıda vatandaş da eşlik etti.  

Özgür Özel öncelikle Saruhanlı Merkez, Mütevelli ve Karaağaçlı Beldelerinin arazilerinde incelemelerde bulundu.Ziraat Odası Başkanı’ndan ve Yöneticilerinden sık sık bilgi alan Özgür Özel, bölgede yaptığı açıklamalarda; ‘Geçtiğimiz ay Sarıgöl’de karşılaştığımız dolu felaketinin bir benzeri ile de bu sefer Saruhanlı bölgemizde karşı karşıyayız. Bu elbette bizlerin engel olamayacağı, Allah tarafından verilmiş bir doğal afet. Doğal afetlere engel olamayız. Ancak bu vakitten sonra gerek tarım sigortasını, TARSİM’i devreye sokarak gerekse ekonomik güçlüklerden dolayı sigorta yaptıramamış olan vatandaşlarımıza devletin şefkatli elini uzatarak  çiftçimizin sorununa çözüm bulabiliriz. Ve bu çözümü de bir an önce hayata geçirmeliyiz.’ şeklinde konuştu.  

Yaptığı incelemeler sonrasında bir açıklama yapan Özgür Özel; ‘İncelemelerimiz sonucunda ve  aldığımız bilgilere göre bu bölgede 5000 dekar bağ, 4000 dekar darı, 1000 dekar kadar da sebze ve meyvenin zarar gördüğünü tespit ettik. Toplam 10 bin dekarlık afete uğramış bir alan söz konusu burada. Bu bölgede çok etkili 1 saat kadar süren bir yağıştan ve 10 dakikalık bir dolu yağışından bahsediliyor. 10 dakika yağan dolu, çiftçimizin 1 yllık emeğini, gelirini götürmüş durumda. Karpuzlar delik deşik. Domates fideleri yerle bir olmuş durumda. Mısırlar ortasından biçilmiş, bağlar yerlere yatmış ve salkımlar tahrip olmuş durumda. Bu sene, gerek yaptığımız incelemeler, gerekse aldığımız bilgilere göre bağlarda ve mısırda  %30 ile %80 arasında,  sebze ve meyvede ise %100 lük bir kayıp söz konusu.  Özellikle üzüm bağlarında bu senenin dışında gelecek seneyede kalacak da bir hasar söz konusu. Çünkü gelecek senenin üzüm dalları da doludan tahrip olmuş. Bize durumu anlatan köylü amcaların, çiftçi abilerimizin gırtlaklarının düğümlendiğini, ağladıklarını gördük. Onlar; ‘Bağlarımızın durumu içler acısı. Bize devlet yardım etmezse, borçlarımızı ertlemezse, zararımızı karşılamazsa, aç kalırız, açıkta kalırız, haciz gelir malımızı mülkümüzü de satarlar ‘ diye dert yanıyorlar ve çözüm bekliyorlar.Bu şartlar altında iktidar partisinin milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Bu haftasonu Manisa’ya gelsinler. Bu durumu yerinde görsünler. Meclis’te Tarım Komisyonunu, Plan Bütçe Komisyonunu derhal hareteke geçirelim. Meclis’te ne yapmak gerekiyorsa el birlği ile yapalım. Bu acıyı durduralım. 60 yaşında, 70 yaşında amcaların, dedelerin gözlerinin dolduğunu görüp bu acıya kayıtsız kalamayız.Bu meseleyi iktidar muhalefet demeden siyasi yönünü düşünmeden el birliği ile çözmemiz gerekir.’dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.