ÖZGÜR ÖZEL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Dünya Eczacılık Gününün uluslararası bir gün olarak kabul edilmesinde Türkiye'nin büyük bir rolü olduğunun ve kendisinin Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği yaptığı sırada Dünya Eczacılık Günü'nün ilan edildiğinin altını çizdi.

ÖZGÜR ÖZEL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

ÖZGÜR ÖZEL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Dünya Eczacılık Gününün uluslararası bir gün olarak kabul edilmesinde Türkiye’nin büyük bir rolü olduğunun ve kendisinin Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği yaptığı sırada Dünya Eczacılık Günü’nün ilan edildiğinin altını çizdi. 

Özgür Özel yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; “2009 yılında Türkiye’de yapılan Dünya Eczacılık Kongresi’nde, benim de Türk Eczacıları Birliği’nin Genel Sekreterliğini yaptığım bir dönemde Kongreye katılan Türk delegasyonun önerisi sonucunda bir karar alınmış ve 25 Eylül tarihi, “Dünya Eczacılık Günü” olarak ilan edilmiştir. Bugün, işte 2009 yılında alınmış bu tarihi ve anlamlı karar ile birlikte, bir kez daha “Dünya Eczacılık Günü”nü kutluyoruz.

Bilindiği gibi, ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmakta, ancak bu önemli gün uluslararası anlamda kutlanmamaktaydı. Bu bağlamda, böylesi bir günün uluslararası anlamda kutlanıyor olması eczacılığın ve eczacıların yaşadıkları sorunların çözüme kavuşması, eczacılık mesleğinin ilerlemesi ve geleceğe dönük çalışmaların ivme kazanması açısından oldukça önemlidir. Ancak, bu anlamlı günde, bizler eczacılık alanında ülkemizin kazandığı başarılar yerine, ilaç eczacılık alanında yaşanılan sorunları konuşmaya devam ediyor ve bu sorunların yaklaşık 10 yıldır hiçbir şekilde çözülmemiş olduğunu bir kez daha üzülerek görüyoruz. Çünkü; halk sağlığı için çalışan eczacılarımızın Sağlıkta Dönüşüm Programının ağır bedellerini ödedikleri, üstelik adeta birer veznedar haline dönüştürüldükleri, geri ödeme kurallarından dolayı eczacılarımızın ciddi zararlar yaşadığı bir dönemde, uluslararası anlamda ileri düzeydeki eczacılık çalışmalarını tartışıyor olmayı umduğumuz böyle bir günde, eczacılarımız hala yıllardır kanayan sorunlarının çözümü için büyük mücadeleler vermeye devam etmektedirler. Ülkemizdeki tüm bu olumsuz mevcut koşullara rağmen, eczacılarımız ilacın vazgeçilemez ve ertelenemez bir sağlık hakkı olduğu bilinci ile dün olduğu gibi bugün de evrensel sağlık hakkını temel öncelik olarak kabul etmekte ve meslek örgütü olarak da bu şiarda politika ve çalışmalara imza atmayı sürdürmektedirler. Umuyorum ki, gelecek yıllarda kutlayacağımız Dünya Eczacılık Günlerinde ülkemizin ilaç-eczacılık alanında yaptığı atılımları, kazandığı başarıları konuşur ve her biri mahallemizin sosyal lideri olan, toplumun kılcal damarları olan eczacılarımızın bugün yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunların çözüme kavuştuğu bir Dünya Eczacılık Günü’nü hep birlikte kutlarız. Bu duygu ve düşüncelerle, bu sene dördüncüsünü kutladığımız Dünya Eczacılık Günü’nün ilan edilmesine ve böylesine anlamlı bir günün uluslararası anlamda da kutlanıyor olmasına katkı veren tüm meslektaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Dünya Eczacılık Günün, ülkemizdeki eczacılık mesleğinin sorunlarını çözüme kavuşturacak ve mesleğimize ivme kazandıracak yeni adımların atıldığı bir gün olmasını diliyor, bin yıllık bu mesleğe canla başla gönül vermiş tüm eczacı meslektaşlarımın Dünya Eczacılık Gününü bir kez daha kutluyorum. “

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.