ÖZGÜR ÖZEL 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

Chp Milletvekili Özgür Özel 14 Mayıs eczacılık günüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

ÖZGÜR ÖZEL 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜNÜ KUTLADI

Chp Milletvekili Özgür Özel 14 Mayıs eczacılık günüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Milletvekili Özgür Özel şunları kaydetti; "Halk sağlığı için çalışan eczacılarımızın Sağlıkta Dönüşüm Programının ağır bedellerini ödedikleri, üstelik adeta birer veznedar haline dönüştürüldükleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ekonomi yönetimince ilaç politikalarının sadece maliyet esaslı ve finans temelli ele alındığı, geri ödeme kurallarından dolayı eczacılarımızın ciddi zararlar yaşadığı bir dönemde Türkiye’de bilimseleczacılık eğitiminin başlamasının 174. yılını kutluyoruz.

Geçtiğimiz yasama yılında 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un değiştirilmesi ile eczacılarımız için  uzun vadede rahatlama sağlayabilecek yapısal bir değişikliğe gidilmiş olmakla birlikte, bu alanda kısa ve orta vadede çözüm getirecek değişiklikler yapılmamıştır ve her  biri hizmet verdikleri mahallelerinin, köylerinin sırdaşı, bulundukları ortamın sosyal lideri olan eczacılarımız için yıkıcı sorunlar her geçen gün ağırlaşarak  devam etmektedir. Eczacılarımız her gün, bir öncekine göre daha fazla çalışmakta, daha çok borçlanmakta ancak daha az kazanmaktadır. Bugün her 3 eczaneden 1 tanesi iflasın eşiğindedir. Bugün, eczacılarımızın almış oldukları eğitimin karşılığı olan meslek hakkının onlara verilmesi ve eczacılık mesleğinin bir halk sağlığı alanı ve eczacıların ise ilacın üretiminden hastaya sunumu ve tedavi sonuçlarının izlenmesine kadar birçok aşamada yer alan sağlık hizmet sunumunun kılcal damarları olduğunu hatırda tutarak gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

İlaç-eczacılık alanında birçok sorunun hala çözüm beklediği böylesi bir dönemde, güçlerini meslek örgütlerinden alan eczacılarımız, bugün birçok meslek örgütünün de karşı karşıya olduğu baskılara karşı kararlılıkla mücadele etmektedirler. İlacın vazgeçilemez ve ertelenemez bir sağlık hakkı olduğu bilinci ile, eczacılarımız dün olduğu gibi bugün de evrensel sağlık hakkını temel öncelik olarak kabul etmekte ve meslek örgütü olarak bu şiarda politika ve çalışmalara imza atmayı sürdürmektedirler.

24. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görev alan eczacı bir milletvekili olarak mesleğimizin sorunlarının ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin Meclis ve kamuoyu gündemine gelmesi için çaba göstermeye devam edeceğim. Böylesine kutsal bir mesleğin mensubu olmaktan gurur duyduğumu bir kez daha ifade ederek, tüm meslektaşlarımın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.