ÖZEL'DEN SOSYALİST ENTERNASYONAL TOPLANTISINA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa İl Genel Meclisi toplantısında da gündeme gelen Sosyalist Enternasyonal Toplantısına ve sonrasında yaşanan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı.

ÖZEL'DEN SOSYALİST ENTERNASYONAL TOPLANTISINA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

ÖZEL’DEN SOSYALİST ENTERNASYONAL TOPLANTISINA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa İl Genel Meclisi toplantısında da gündeme gelen Sosyalist Enternasyonal Toplantısına ve sonrasında yaşanan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. 

Özel şunları söyledi: “Bilindiği gibi Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde yapılan Sosyalist Enternasyonal (PES)’in 30 Ağustos- 1 Eylül tarihlerinde gerçekleşen “Yeni Enternasyonal ve Kültürel Kaynaşma” konulu toplantısına katılmış ve bu toplantıda yapılan seçimde Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Sosyalist Enternasyonal 2. Dünya Savaşı’nın sonunda faaliyetlerine başlamış ve sosyalist, sosyal demokrat ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu ülkelerarası bir organizasyon olarak çalışmalarına devam etmiştir. 162 partinin üye olduğu organizasyona ise Türkiye’den sadece CHP üyedir.
Çok değil bundan birkaç yıl önce,  CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’den çıkartılması yönündeki söylentilerinin üzerine “onları çıkarın bizi alın” gibi kargaların bile güleceği bir diyalog içinde olan Başbakan; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin Genel Başkanı olması ile CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’deki itibarının hızla yükselmesinden rahatsız olmuş, Genel Başkanımızın bu organizasyonda Başkan Yardımcılığına yükselmesini ise hazmedememiş olacak ki, gerçekleşen bu toplantıdan sonra gerçek dışı birtakım ithamlarla, dedikodu siyaseti yaparak, Genel Başkanımıza “yazıklar olsun sana” demiştir.
Gerçekleşen bu toplantıda söz konusu tartışmaya ilişkin metne, “Barış, İstikrar ve Eşgüdüm: Çok taraflılığı Korumak” başlıklı bildiride yer alan Kürt Sorunu Çalışma Grubu başlıklı bölüm son dakikada ve son anda eklenmek üzere sunulmuştur, Genel Başkan Yardımcımız Sayın O. Faruk Loğoğlu esas ve usul açısından itirazlarını güçlü bir şekilde Genel Kurul’a ve Başkan Papandreou’ya CHP adına iletmiş ayrıca sözlü olarak ifade edilen self determinasyon ( kendi kaderini tayin hakkı)  ibaresi de şiddetle reddedilerek, metne eklenmesi engellenmiştir. Self determinasyon ilkesinin, o gün orada böyle bir metinden çıkartılması ise böylesine önemli uluslararası bir platformda CHP’nin üyeliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Toplantı esnasında, İstanbul Milletvekili Sayın Osman Korutürk de divanda Başkan Papandreou’yu bir kere daha uyarmıştır. Bu konuda şerh düşülmüştür. Genel Kurul sürerken CHP heyeti tarafından bu bölümün reddedildiği ve bu bölüme katılmadığımız yetkili organlara bildirmiştir. Ayrıca bu tip ifadelerin metinde yer alması çabasından duyulan rahatsızlık da, Genel Başkanımız tarafından yazılı olarak Sosyalist Enternasyonal Başkanı’na ayrıca bildirilmiştir.
CHP’nin açık ve kesin tavrı ortadayken, Başbakan’ın dedikodu söylemini seçmesinin gerçek nedeni nedir? Görünen o dur ki; Başbakan ve AKP, Afyondaki patlamanın ardından Afyon Valisi’nin hediye krizi ile devam eden ve AKP’nin tel tel döküldüğü, yıprandığı bir süreçte can simidi olarak gerçek dışı, iftira dolu söylemlerle hem gündem değiştirilmeye hem de her geçen gün CHP’ye yönelen vatandaş teveccühünün önüne geçmeye çalışmaktadırlar. Bugünkü sınırlarımızın kazanılmasında kanını dökmüş, ardından da kuruluş mücadelesinde, bu sınırların oluşturulmasında ve savunulmasında uluslararası diplomaside büyük bir başarı elde etmiş CHP’ye yapılan böylesine çirkin yakıştırmalar; Oslo’da PKK terör örgütü ile masaya oturanlara, “İstemediğin kaymakamı, valiyi bölgeden çekeriz” diye söz verenlere, Habur’dan giren teröristlerin ayağına mahkeme götürüp, orada affedip davul zurna ile karşılayanlara, yani Oslo’culara, Habur’culara yakışır.
Konunun İl Genel Meclisi toplantısında da gündem edilmiş olmasından ve bu tartışmanın yerel basınımızda da yer almış olmasından dolayı değerlendirmelerimizi ve gerçekleri vatandaşlarımızın ve değerli basınımızın bilgilerine önemle sunuyorum.”
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.