banner278

ÖZEL VE ÖZDAĞ ARASINDA NAZIM TARTIŞMASI

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Vakitsiz Yazılar" adını verdiği kitabında şair Nazım Hikmet'e ağır sözler sarf etti. Özdağ, "Nazım Hikmet'in naaşı Kurtuluş Savaşı topraklarını kirletir" başlıklı yazsını TBMM'de dağıttığı kitabına koydu. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Özdağ'ı kınayarak, "Nazım Hikmet konusunda, AKP, Sayın Başbakan yahut Sayın Kültür Turizm Bakanı gibi mi düşünmektedir, yoksa Sayın Özdağ gibi mi düşünmektedir?" dedi.

banner292
ÖZEL VE ÖZDAĞ ARASINDA NAZIM TARTIŞMASI

ÖZEL VE ÖZDAĞ ARASINDA NAZIM TARTIŞMASI

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Vakitsiz Yazılar” adını verdiği kitabında şair Nazım Hikmet’e ağır sözler sarf etti. Özdağ, “Nazım Hikmet’in naaşı Kurtuluş Savaşı topraklarını kirletir” başlıklı yazsını TBMM’de dağıttığı kitabına koydu.  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Özdağ’ı kınayarak, “Nazım Hikmet konusunda, AKP, Sayın Başbakan yahut Sayın Kültür Turizm Bakanı gibi mi düşünmektedir, yoksa Sayın Özdağ gibi mi düşünmektedir?” dedi.   
2008-2010 yılları arasında habervaktim.com sitesinde köşe yazarlığı yapan, çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlanan Özdağ, bunlar arasından seçtiklerini “Vakitsiz Yazılar” başlığında bir kitapta derledi. Özdağ, kitabında eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun naaşının Taceddin Dergâhına defnine muhalefet eden, Nazım Hikmet’in vatandaşlığının iadesi çalışmalarına öncülük eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a da sert eleştirilerde bulundu. Özdağ, “Nazım Hikmet’in naaşı Kurtuluş Savaşı topraklarını kirletir” başlığıyla yer verdiği 30 Nisan 2009 tarihli yazısında özetle şunları kaydetti:
 “Ertuğrul Günay, Yazıcıoğlu’nun naaşının Taceddin Dergâhı’na defninden rahatsız oldu. Gerekçesi inandırıcı değildi. Bu tavrı nedeniyle ‘demokrat, insani, sivil’ imajı ciddi yara aldı. Nazım Hikmet gibi ‘Beni Stalin yarattı’ diyecek kadar değerlerine yabancı, ahlaki yapısı tartışmalı, insanının inancından uzak bir zatın naaşının Türkiye’ye getirilmesi ve vatandaşlığa yeniden kabulü için ne kadar büyük gayret sarf ettiğini bildiğimiz Ertuğrul Günay’a hatırlatacaklarımız var.
Nazım’a yeniden Türk vatandaşlığı hakkını verelim. Naaşını da Türkiye’ye getirelim, bir köy mezarlığında bir kavak ağacının altına mezarını inşa edelim. İyi, güzel, hoş da. Size sormazlar mı sayın Günay, Yazıcıoğlu’nun naaşının Tacettin Dergâhı’na defni İstiklal Marşı’na ve yazan Mehmet Akif’in şahsı manevisine zarar veriyorsa; Nazım’ın Anadolu topraklarına defni de Kurtuluş Savaşı’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz vatanın nesine, ne kadar zarar verir? Bir cevaplasınız da öğrensek ve de müstefit olsak! Sayın bakan, milletler kahramanlarıyla yaşar. Kahramanların da yaşı ve meslekleri yoktur. Yaptıkları işler vardır. İşte Yazıcıoğlu da siyaset dünyamızın kahramanlarındandır. Keza Mehmet Akif de inanç, edebiyat ve siyaset dünyamızın kahramanıdır. Peki ya Nazım Hikmet neyin kahramanıdır? O komünistliğin sergerdesidir. Nazım Hikmet dilimizin, dinimiz, vatanımızın ve değerlerimizin düşmanıdır. Sayın bakan, yeniden Türk vatandaşlığına kabulü için yaptığınız gayretlerden rahatsızlık duymuyoruz. Yazıcıoğlu da duymamıştı.
Yasaklar kaldırılmalı, özgürlükler kısıtlanmamalı. Türkiye şeffaf ve açık bir rejimle yönetilmelidir. Nazım Hikmet hakkında millet ve tarih hükmünü vermiş ve vermeye de devam edecektir. Sayın bakan, inadı bırakın şahs-ı manevi gerekçenizi askıya alın. Nazım’a vatandaşlık hakkı iade edilsin, iade-i itibardan bahsedilsin ve bunların da öncülüğünü siz yapın. Fakat vatanına, milletine, dinine sadakatle bağlı olan, demokrasi kahramanı Yazıcıoğlu’nun, çok sevdiği Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı Tacettin Dergâhı’nın bahçesine defni için açılan kararnameye imza atmayın! Olmaz! Olmaz! Olmaz! Sayın bakan, gerekçeniz mantıklı ve akli değil. Kararınızı Nazım Hikmet’le ilgili çabalarınızın ışığı altında bir kez daha düşünmez misiniz? Ve tarihe not düşmez misiniz? Milletimizin sizi hayırla yâd etmesini istiyoruz.”
ÖZEL’DEN ÖZDAĞ’A ELEŞTİRİ
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Selçuk Özdağ’ın geçmişi ile büyük bir çelişki içerisinde olduğunu iddia etti. Özdağ’ı Nazım Hikmet’e hakaret dolu sözlerin de dolayı kınayan Özel, kendisini bu ayıptan dolayı özür dilemeye davet etti. Özel’in açıklamaları şöyle:
“Bu yazıyı okuduktan sonra anlıyorum ki, Sayın Özdağ, Başbakan’ın bulduğu her fırsatta Nazım’ın dizelerine sarılmasından,  her hitabetinde Türk edebiyatının ve düşünce tarihinin önemli şahsiyetlerinin arasına Nazım Hikmet’i de ekleyerek tek tek isimlerini saymasından çok rahatsız oluyormuş meğer. Çünkü söz konusu 3 sayfalık yazısında, Nazım Hikmet’i elebaşı ilan eden, din, vatan ve değer düşmanı ilan eden Özdağ, Nazım’a karşı açık bir düşmanlık beslemektedir. Bunu düşmanlığını kustuğu yazısını da nitekim Eylül 2012’de yeniden derleyerek piyasaya sürmekten hiç gocunmamaktadır.  Ayrıca, yine aynı yazıda, Kültür ve Turizm Bakanı ve AKP’li Sayın Ertuğrul Günay ile içinde bulundukları çekişme ve ayrılık da ortadadır. Bizler, AKP’ye gömlek değiştirerek geçenlere alışığız. Ama içeride bu gömlek değiştirenlerin birbirlerine bunca düşman olduklarının farkında değildik. Nitekim daha önceki siyasi gömleğini bir kenara bırakıp şimdi AKP’ye geçen Özdağ, bu çekişmeyi yazısında da kanıtlamıştır. Şimdi soruyorum Sayın Özdağ’a: Nazım Hikmet konusunda, AKP, Sayın Başbakan yahut Sayın Kültür Turizm Bakanı gibi mi düşünmektedir, yoksa Sayın Özdağ gibi mi düşünmektedir? Yok eğer bu sizin şahsi görüşünüz ise, bu ne yaman çelişkidir?” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.