banner278

ÖZEL, "VATANDAŞLAR SGK HAKLARINA ULAŞAMIYOR"

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Bugün ülkemizde, bireyin hayatının her döneminde karşılaşabileceği, işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılık gibi hallerde bir gelecek teminatı anlamına gelen sosyal güvenlik hakkına erişimdeki adaletsizliğin asıl nedeni, AKP hükümetinin piyasa temelli yaklaşımıdır ve vatandaşlarımız her geçen gün sosyal güvenlik haklarına ulaşmakta ciddi güçlüklerle karşılaşmaktadır" dedi.

banner292
ÖZEL,

ÖZEL, “VATANDAŞLAR SGK HAKLARINA ULAŞAMIYOR”

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Bugün ülkemizde, bireyin hayatının her döneminde karşılaşabileceği, işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılık gibi hallerde bir gelecek teminatı anlamına gelen sosyal güvenlik hakkına erişimdeki adaletsizliğin asıl nedeni, AKP hükümetinin piyasa temelli yaklaşımıdır ve vatandaşlarımız her geçen gün sosyal güvenlik haklarına ulaşmakta ciddi güçlüklerle karşılaşmaktadır” dedi.   Özel açıklamasında, “Ülkemizin bugün yaşadığı en büyük problemlerden birisi bireylerin en temel hakkı olan sosyal güvenlik hakkından mahrum olmaları, yani bu hakka erişimde adaletsizlik ve eşitsizliklerle karşılaşmalarıdır. Çünkü kişinin en temel insan haklarından olan bu hak, onurlu bir hayat sürmenin teminatı niteliğindedir. Böyle bir hafta içerisinde, bu sorunun gerçek sebeplerinin tartışılması ve artık tamamen piyasanın emrine terk edilmiş olan sosyal güvenlik hakkının yeniden sosyal devlet ilkesine dönüşü için mücadele edilmesi gerekmektedir.  Bugün ülkemizde, bireyin hayatının her döneminde karşılaşabileceği, işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılık gibi hallerde bir gelecek teminatı anlamına gelen sosyal güvenlik hakkına erişimdeki adaletsizliğin asıl nedeni, AKP hükümetinin piyasa temelli yaklaşımıdır ve vatandaşlarımız her geçen gün sosyal güvenlik haklarına ulaşmakta ciddi güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Örneğin, Genel Sağlık Sigortası’nın 2012 yılında hayata geçmesiyle beraber, birçok vatandaşımız bundan böyle parası kadar sağlık hakkına ulaşabilecek ve parası olmadığı için cezalandırılacak, hatta ölüme terk edilecektir. Prim temeli ile kurulmuş bu sistem, ülkemizdeki gelir adaletsizliği düşünüldüğünde, vatandaşlarımızın elinden sosyal güvenlik hakkının alınmış olduğunun açık kanıtı niteliğindedir. Sağlık ve sosyal güvenlik gibi hakların, sosyal devlet ilkesinden uzaklaştırdığı böyle bir dönemde yeniden İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine dönülmesi ve sosyal güvenliğin bireyin onuru, kişiliğin geliştirilmesi için kaçınılmaz olan ekonomik, sosyal ve kültürel hakların tatmin edilmesi temeline dayandığı unutulmamalıdır. İşte bu duygu ve düşüncelerle, bu hafta içerisinde düzenlenen etkinliklerin, insan onuru için vazgeçilmez bir hak olan sosyal güvenlik hakkının ülkemizde tam manası ile hayat bulmasına vesile olmasını temenni ediyor, her bireyimizin onurlu yaşam hakkının teminat altına alındığı bir ülkenin özlemi ile Sosyal Güvenlik Haftasını kutluyorum” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.