banner271

ÖZEL, "SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN ÖZÜNDE SAĞLIK DEĞİL TİCARET VAR"

14 Tıp Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayımlayan CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, hükümetin sağlık hizmetlerini piyasalaştırdığı; hastaneyi ticarethane, sağlık emekçisini tüccar, hastayı müşteri olarak gördüğü Sağlıkta Dönüşüm Programının ağır bilançosunun gölgesinde tüm sağlık emekçilerin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

ÖZEL,

ÖZEL, “SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN ÖZÜNDE SAĞLIK DEĞİL TİCARET VAR”

14 Tıp Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayımlayan CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, hükümetin sağlık hizmetlerini piyasalaştırdığı; hastaneyi ticarethane, sağlık emekçisini tüccar, hastayı müşteri olarak gördüğü Sağlıkta Dönüşüm Programının ağır bilançosunun gölgesinde tüm sağlık emekçilerin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.   CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel’in 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Hükümetin sağlık hizmetlerini piyasalaştırdığı; hastaneyi ticarethane, sağlık emekçisini tüccar, hastayı müşteri olarak gördüğü Sağlıkta Dönüşüm Programının ağır bilançosunun gölgesinde tüm sağlık emekçilerin 14 Mart Tıp Bayramını kutladığını belirten Özel, “Paran kadar sağlık” politikalarını hayata geçiren bu hükümetin artık tüm vatandaşlarımızın sağlığına zarar verdiği tartışmasız bir gerçektir. İnsanın en temel haklarından olan sağlık hakkına erişimin kısıtlandığı, vatandaşlarımızın vergi, katılım payı ve primlerle ağır yükler altında ezildiği, hekimlerimizin emeğinin değersizleştirildiği ve sömürüldüğü bir süreci hep beraber yaşıyoruz” dedi.    AKP’nin Sağlıkta Dönüşüm olarak sunduğu programın özünde sağlık değil, ticaret ve rekabet olduğunu söyleyen Özel, “Bundan sonraki süreçte de bu sistem vatandaşlarımızı, prim ödeyenler ve prim ödeyemeyenler olarak ikiye ayrılacak ve prim borçları yüzünden hastanelere erişemeyen, sağlık hakkına ulaşamayan hastalar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacak, ölüm-kalım mücadelesi vereceklerdir. İşte bu tablo, erişim ve ücretlendirmedeki adaletsizlik ve eşitsizlik, açık insan hakları ihlallerini beraberinde taşımaktadır. Hastanın ölüm-kalım mücadelesi vereceği bu sistemde sağlık emekçilerimiz ise adeta birer köle olarak görülmektedir. Sağlık emekçilerimizin yaşadığı bu ağır baskı, performans kriterleri, ucuz işgücü yaklaşımı onların bu kutsal mesleklerini icra etmelerini zorlaştırmaktadır. Ancak sağlık emekçilerimiz, her şeye rağmen ve her platformda bir an olsun haklı mücadelelerinden vazgeçmemiş, yapılan bu zulme göz yummamışlardır. İş güvencesinin ortadan kalktığı, hekim emeğinin ucuzladığı ve mesleki etik değerlerinin erozyona uğradığı bir ortamda özveri ile Türkiye’nin her yerinde sağlık hizmeti vermeye devam eden, önce “insan” diyen, vicdanları ile hareket eden, mesleki yeminlerini bir an olsun unutmayan tüm sağlık emekçilerimizi en içten duygularımla selamlıyor, 14 Mart Tıp Bayramının gerçekten bayram gibi yaşandığı günler diliyorum” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.