banner278

ÖZEL: "SAĞLIK KESİNTİLERİ EMEKLİLERİN MAAŞINI KUŞA ÇEVİRİYOR."

Emeklilerden sağlık katılım paylarının alınmamasına ilişkin Haziran ayında TBMM'ye bir kanun teklifi veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada emeklilerin maaşlarından kesilen bu katılım paylarını yeniden gündeme getirdi.

banner292
ÖZEL:

ÖZEL: “SAĞLIK KESİNTİLERİ EMEKLİLERİN MAAŞINI KUŞA ÇEVİRİYOR”

Emeklilerden sağlık katılım paylarının alınmamasına ilişkin Haziran ayında TBMM’ye bir kanun teklifi veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada emeklilerin maaşlarından kesilen bu katılım paylarını yeniden gündeme getirdi.

Özel, yaptığı konuşmada emeklilerin milli gelir artışından pay alamadıklarını, açlık ve yoksulluk sınırı altında ezildiklerini, emeklilere verilen maaş promosyon sözünün tutulmadığını ve intibak beklentilerinin karşılanmadığından bahsetti. Özel konuşmasında emeklilerin maaşlarının Sosyal Güvenlik Kurumu eliyle, kesilen sağlık katılım payları nedeniyle kuşa çevrildiğini ifade etti. Normalde dünyanın her yerinde sağlık katılım paylarının vatandaşlarda bir farkındalık yaratması amacıyla alındığını, sembolik rakamlarla vatandaştan bu payların talep edildiğini söyleyen Özel, AKP iktidarından önce raporludan hiç alınmayan ve kronik hastalardan, emeklilerden yüzde 10, çalışanlardan yüzde 20 olarak alınan katılım payı uygulamanın şimdi tam 10 çeşide çıktığını bir kez daha kürsüden yineledi.

Özel, konuşmasında şunları kaydetti:

“Emeklilerden, vatandaşlarımızdan 10 çeşit katılım payı alınıyor, 3 farklı kaynaktan 10 çeşit katılım payı. Toplamda 10 farklı ücret 3 farklı (eczane, hastane, maaş) kanaldan ödeniyor.  Bu ücretler;

1.İlaç Katılım Payı : (%10-20). Eskiden ödenen bu rakam aynen devam ediyor.

2.Muayene Katılım Payı: Devlet hastanelerinde 5 lira, özel hastanelerde 12 lira.

3.Reçete Ücreti (3 TL): Yani muayene bir reçete ile sonuçlandıysa 3 TL alınıyor vatandaştan.

4.Eşdeğer ilaç Fiyat Farkı: [ilaç fiyatı-(en ucuz+%10)] Yani yazılan ilacın en ucuzundan yüzde 10 pahalısına kadarını devlet ödüyor, üstünü emekli, vatandaş cebinden ödüyor yani eczanedeki “Teyzeciğim, devlet bu ilacın parasını ödemiyor, bunu istiyorsan fark ödeyeceksin.” lafının karşılığı bu para.

5.Kutu Başına ilave 1 TL: Vatandaşın, reçetelerine yazılan ilaç 3 kalemden fazlaysa her kalem için 1 TL ekstra ücret alınıyor.

6.Özel Hastane fark ücreti Bu ücret önceden hiç alınmayacak denildi. Daha sonra “15’i geçmeyecek.” denildi, 30, nihayet 90 oldu. Geçen tekrar yükseldi ve şimdi vatandaş yüzde 200’e kadar özel hastane fark ücreti ödüyor.

7.Tetkik fark ücreti: “Size yazılan bu tahlil için devlet şu kadar parayı ödüyor, üstünü ödersen tahlilini yaparım teyzeciğim.” parası.

8.Erken Muayene fark ücreti: “Teyzeciğim, amcacığım; sen geçen hafta dâhiliye doktoruna gelmişsin. Daha on günün dolmamış, erken geldin. Doktor parasını devlet ödemiyor, sen ödeyeceksin.” parası.

9.Öncelikli Tetkik Ücreti. Bir film çekildi, bir tomografi çekilecek ve bir kanser şüphesi var yani tahammül yok zaman kaybına, “Bunu öğleden sonra istiyorum, süre üç ay sonraya. Mesai bitince gel, cumartesi, pazar gel 250 lira ver MR’ını çekelim git.” parasına “öncelikli tetkik ücreti” diyoruz maalesef.

10.İstisnai Sağlık Hizmeti Eskiden dize bir ameliyat yapılacak, diz komple açılır, tedavi, nekahet süresi aylar sürer. Şimdi iki küçük delik açılarak yapılan bir laparoskopik cerrahi, daha doğrusu bedende olursa laparoskopik cerrahi, dizde olursa artroskopik cerrahiye “istisnai sağlık hizmeti” diyoruz. Farkını ödeyene bunu yapıyorsunuz, ödeyemeyen garibanın dizini tekrar açıyorsunuz veya buraya 15 santimlik bir kesi yapıp oradan yapacağınız operasyonu yapıyorsunuz.

Bunlar gerçekten kabul edilebilecek şeyler değil ve bunların sonucu ne oluyor? Maaşlardan yapılan kesintiler… Bunun da karşılığını anlatayım. Ziraat Bankasının önü, ATM’nin dibi; bir tanesi emekli, yanında güvenlik görevlisi. Teyze diyor: “Maaşım eksik yatmış.” İşte, bunun karşılığı bu. Maaştan yapılan haksız, hesapsız ve bilinmeyen kesintiler, takip edilemeyen kesintiler. Vatandaş eczaneye gidiyor: “Şu ilaçlar alındı, özel hastaneden bunlar alındı.” Maaş 1.400 liradan indi 1.100 liraya. Hangi kuvvet cesaret edebilir bir emeklinin 1.400 liralık maaşını 1.100 liraya indirmeye? Yapamazsınız yani inanılmaz bir infial çıkar ama işte yapıyorlar. Buradan yapıyorlar, vatandaşa çaktırmadan yapıyorlar, bu torba yasalarla, vatandaşın verdiği yetkilerle yapıyorlar; teyzeler, amcalar mağdur oluyor. Ziraat Bankasındaki feryadın sebebi budur. “Katılım payı” dediğiniz maliyete ortak etme değil, farkındalık yaratmaktır. “Cambaza bak.” deyip cepten para çekmekle veya “Aç cüzdanı, bir bakayım, kuş uçuyor.” deyip para almakla katılım payı alınmaz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.