banner278

ÖZEL OKULLAR SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTİYOR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'na (TSO) bağlı 25. meslek komitesinin (Özel Oğretim ve Eğitim Kurumları) 2. genişletişmiş toplantısı önceki gece Ufuk Plaza yapıldı.

banner292
ÖZEL OKULLAR SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTİYOR

ÖZEL OKULLAR SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTİYOR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'na (TSO) bağlı 25. meslek komitesinin (Özel Oğretim ve Eğitim Kurumları) 2. genişletişmiş toplantısı önceki gece Ufuk Plaza yapıldı.


Toplantıya Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gülfidan ve 25. meslek komitesine kayıtlı üyelerle birlikte çevre ilçelerde bu sektörde hizmet veren 40 temsilci katıldı. Her ay farklı bir alt sektörün incelendiği toplantıların bu ayki konusu özel okullar oldu. Özel okulların sorunları hakkında bir sunum yapan Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, 25. Meslek Komitesi olarak ilkini geçen ay yaptıkları genişletilmiş meslek komitesinin ikincisi gerçekleştirdiklerini belirterek, "İlk toplantımızda aldığımız karar doğrultusunda her ay meslek komitemizi genişletilmiş bir şekilde toplama kararı almıştık. Bu karar doğrultusunda da hazırladığımız gündem maddeleriyle toplandık. Bizleri kırmayıp aramızda olan ve sorunlarımızı dinleyecek olan Milli Eğitim Müdürümüz Aziz Ersoy ve Özel Öğretim Kurumlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Muharrem Gülfidan’a ve daha önce ayni görevi başarıyla yürüten, bu alanda seçkin ve özel bir yeri olan Müdür Yardımcısı Müşahit Sudan’a da özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Meslek Komitemiz sadece özel okullardan oluşmuyor. Eğitim sektöründe yer alan geniş bir yelpazede bulunan kurumlar aramızda var. Sürücü kursları, dershaneler, rehabilitasyon merkezleri, anaokulları, dil kursları gibi. Bir çok eğitim kurumu 25. meslek komitemizin içerisinde. Her ay gerçekleştireceğimiz toplantılarla sorunlarımızı yetkili makamlara ileterek, çözüm arayışları içinde olacağız. Şunun mutlaka farkına varmalıyız ki bir güç olmak istiyorsak bu ancak birlikteliğimizle oluşur. Toplantılarımıza davet edeceğimiz konuklarımızı, tabii ki sorunların direk çözüm noktasında kişiler olarak görmememiz lazım. Buradaki amacımız ilimizde bizi denetleyen makamlara sesimiz duyurup, oluşturacağımız kamuoyu ile de Ankara’da çözüm arayışına girmek. Bugün gündemimiz özel okulların yaşadığı sorunları belirlemek olarak tespit ettik. Önümüzdeki toplantı da Rehabilitasyon kurumlarının bir sonraki toplantıda anaokullarının sonraki toplantılarda da diğer eğitim kurumlarımızın sıkıntılarını görüşeceğiz. Öncelikle sektörümüzde yer alan kayıt dışı eğitim en büyük sorunlarımızdan biri. Bunun kendi bünyemizde birlikte hareket ederek önüne geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ve yetkililerin yapacakları denetimlerle kayıt dışına müsaade etmemelerini talep ediyoruz. Bir diğer talebimiz ise kamu kurumlarının özel sektörden hizmet satın alabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bunun yanı sırada elektrik ve su ücretlerimizden de indirim uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Kurumlarımıza uygulanan KDV oranının yüksekliği biz sektör temsilcilerini sıkıntıya sokan sorunların başında. KDV oranımızın yüzde 1 çekilmesi konusunda çalışmanın meclis tarafından yapılmasını arzu ediyoruz." diye konuştu.
Toplantıya katılan sektör temsilcilerinin tek tek söz alıp sorunlarını anlattığı toplantı son bölümünde ise Milli Eğitim Müdür Aziz Ersoy, toplantı boyunca not aldığı sorunları cevapladı. Öncelikle böyle bir toplantıyı düzenlediği için Manisa TSO yönetimine teşekkür eden Ersoy, "İlk kez bu kadar çok katılımlı bir toplantıda bir araya geliyoruz. Sektörün sorunları fazla. Biz yetkimiz dahilinde olan bölümler için notlarımızı almış durumdayız. Bunlarla ilgili çalışmalara başlayacağız. Özellikle Ankara’da çözümlenecek bilecek sorunları da bakanlığımıza ileteceğim. Ancak toplantıya katılan temsilcilerimizden en büyük ricam, kendi bünyelerinizde birlik ve beraberlik içinde olmanız. Bu beraberliği sağlarsak, sektörde yaşanan sorunların çözümü daha kolay olacaktır." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.