banner278

ÖZEL, LABORANTLARIN ÇALIŞMA KOŞULLARINI SORDU

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel'in patoloji laboratuarları ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yanıtlandırması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

banner292
ÖZEL, LABORANTLARIN ÇALIŞMA KOŞULLARINI SORDU

ÖZEL, PATOLOJİ LABORATUARLARINDAKİ LABORANTLARIN ÇALIŞMA KOŞULLARINI SORDU

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel’in patoloji laboratuarları ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yanıtlandırması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Sağlık Bakanı’na patoloji laboratuarlarındaki durumu ve sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte performans kriterlerine uymak zorunda kalan laborantların çalışma koşullarını sordu.

Özel, “Üç ay önce Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından yapılan sağlık taramasında, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin patoloji kliniğinde çalışan laborantların kan ve idrar tahlillerinde yüksek oranda ksilen, formaldehit gibi kimyasal maddelerin olması gerekenin çok üzerinde çıktığı, laborantların çalışma ortamlarında kimyasallardan korunmak için gereken önlemlerin alınmadığı yönünde haberler yazılı ve görsel basında yer almıştır. Bu maddeler yüzünden birçok laborantın başta üst solunum yolları hastalıkları, çarpıntı, davranış bozukluğu, karaciğer rahatsızlıkları ile akciğer kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya kaldığı bilinen bir gerçektir. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte sağlık çalışanlarını birbiri ile yarıştıran ve meslek alanlarını ticarileştiren performans kriterleri nedeniyle sağlık çalışanları bir günde görebilecekleri vakanın ya da yapabilecekleri tahlil vb. çalışmanın çok üzerinde performans göstermek zorunda kalmakta, bu durum da çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmaktadırlar.” diye konuştu.

ÖZEL’İN BAKANDAN CEVAP BEKLEDİĞİ SORULAR
1. Yukarıda anılan Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından yapılan çalışmanın üzerinden üç ay geçmesine rağmen, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesine ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır? Bu çalışmalar nelerdir?
2. Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından yapılan bu sağlık taramaları başka hangi hastanelerde yapılmıştır? Yapıldı ise bu hastaneler hangileridir? Tarama sonuçları nelerdir?
3. Patoloji Dernekleri Federasyonu'nun hazırladığı Patoloji Laboratuarları kalite standartları rehberinde, laborantların yaptıkları iş gereği 3 ayda bir sağlık taramasından geçmesi gerektiği ifade edilmektedir. Bakanlığınızca bu personelin sağlık taramaları ne kadar zamanda bir tekrarlanmaktadır? Bu taramalarla ilgili sonuçlar hangi mecrada ilan edilmektedir? Bu taramalarla ilgili bütüne yönelik fikir verecek istatistikler var mıdır, varsa nasıl erişilebilmektedir?
4. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin doku takip cihazının bulunduğu oda da havalandırma sisteminin bulunmadığı iddia edilmektedir. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin doku takip cihazının bulunduğu odada havalandırma sistemi bulunmakta mıdır? Bakanlığınıza bağlı hastanelerin patoloji laboratuarlarında kimyasal maddelerden korunmak için kullanılması gereken filtreli maskeler ve koruyucu eldivenler ve diğer koşullar bulunmakta mıdır? Türkiye genelinde Bakanlığınıza bağlı hastanelerde patoloji Laboratuarlarının kalite standartları mevcut mudur?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.