ÖZEL ;"HUZUREVLERİ ÇOK YETERSİZ"

Chp Manisa Milletvekili Özgür Özel yaşlılar haftasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÖZEL ;

ÖZEL ;"HUZUREVLERİ ÇOK YETERSİZ"

Chp Manisa Milletvekili Özgür Özel yaşlılar haftasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Manisa Milletvekili Özgür Özel şunları söyledi; "Yaşlılarımızın, emeklilerimizin huzur ve mutlulukla geçirecekleri bir yaşlılık dönemi sağlamak toplumdaki herkesin en önemli görevidir. Çünkü Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur. Ancak ülkemizdeki sağlık ve sosyal destek sistemlerinde yaşanılan yetersizlikler nedeniyle bugün yaşlılarımız, emeklilerimiz en temel gereksinimleri olan sağlığa ve ilaca erişimlerini dahi büyük güçlüklerle karşılayabilmektedirler.
Hastalarımız AKP öncesi 1 çeşit olan katılım payı yerine bugün, hastanede, eczanede ve maaşından olmak suretiyle 10 çeşit katılım payı ile karşı karşıyadırlar. Bu sistem nedeniyle, yaşlılarımız ve emeklilerimiz de, gerek hastanede ve eczanede ödemek zorunda kaldıkları katılım, katkı payları, gerekse maaşlarından farkına bile varmadan yapılan kesintilerle adeta kuşa dönen emekli maaşı ile geçinmek zorunda kalmaktadırlar. Sağlıkta Dönüşüm Programının geldiği son noktada, sağlık sadece parası olanların erişimine sunulan ayrıcalıklı bir hizmet noktasına getirilmiştir. İlk önceleri, geniş kitleleri memnun eder gibi görünen Sağlık Dönüşüm programında gelinen bu durumu ise, ilk elden ve en yakıcı olarak yaşamaya başlayanlar yaşlılarımız ve emeklilerimizdir.
Ayrıca bugün, emekli aylığı yetmediği için ömrünün sonuna kadar çalışmak ve evine bir lokma ekmek götürmek zorunda kalan yaşlılarımızın büyük bir kısmı yoksulluk riski altındadır. Dünyada kamusal hizmetin ve sosyal devletin bir gereği olarak sunulan yaşlı bakım evleri, geriatri klinikleri, huzurevleri gibi kurumlar ülkemizde çok yetersiz düzeydedir."

Özel şöyle devam etti;"Tüm bu sorunların ortadan kalktığı ve yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çözüme kavuştuğu bir gelecek ümidiyle yaşlılarımızın, emeklilerimizin yaşamlarını huzur, sağlık ve refah içinde geçirebilecekleri politikaların bir an önce hayata geçirilmesini diliyor, tüm yaşlılarımızın yaşlılar haftasını kutluyor ve hepsine şükran ve saygılarımı sunuyorum."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.