banner278

ÖZEL; ''GDO PİRİNÇ SATAN FİRMALARLA AKP YÖNETİMİ AKRABA MI?''

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker'in cevaplandırmasını istediği soru önergesi yayınladı.

banner292
ÖZEL; ''GDO PİRİNÇ SATAN FİRMALARLA AKP YÖNETİMİ AKRABA MI?''

ÖZEL; ''GDO PİRİNÇ SATAN FİRMALARLA AKP YÖNETİMİ AKRABA MI?''

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker'in cevaplandırmasını istediği soru önergesi yayınladı.

Milletvekili Özgür Özel'in açıklamaları ve soru önergesi şu şekilde; '' Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Geçtiğimiz ay içerisinde, 3 firmaya ait pirinçlerde yüksek oranda GDO tespit edilmesinin üzerine bu şirketlere yönelik bir operasyon düzenlenmiş ve 23 bin ton pirince el konularak, şirketlerin yetkilileri  “Biyolojik terör” ve “kaçakçılık” suçlamaları ile gözaltına alınmış, ancak Göze Tarım A.Ş.'nin yöneticileri Bayram Fettanoğlu, kardeşi Fuat Fettanoğlu ve yeğenleri Sezgin Fettanoğlu, Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş ile kardeşi Nasip Memiş ve Şirketi Müdürü Ali Sevin, Tiryaki Bakliyat'ın sahibi Ahmet Tiryaki tutuklandıktan sonra bir üst mahkemeye yapılan itiraz üzerine 5 gün sonra tahliye edilmiştir. 

Konuyla ilgili olarak Tat Bakliyat ile ilgili bir iddianame hazırlanmış ve iddianamede hem firma hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları hakkında hapis cezası istenmiştir.
İddianamede, 24 Kasım 2012'de Mersin Kaçakçılık ve İstihbarat Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne yapılan ihbar üzerine 'Tat' markasıyla bakliyat satan Memişoğlu firması yetkililerinin ithal etmek istedikleri çeltiğin GDO analizini STA Kalite Kontrol Gıda Laboratuvarı A.Ş.'de yaptırdıkları, analiz sonucunda çeltiğin GDO'lu olduğu; STA çalışanlarından bir kişinin Memişoğlu Firmasının gümrük işletmelerini yapan İ.E. ile görüştüğü, görüşme sonucunda ilgili personelin temiz numune getirerek 20 bin Dolar karşılığında temiz raporu düzenleneceğinin ihbar edildiği yer almaktadır. Ayrıca, savcı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları İ.E., A.K. ile denetim ve laboratuar yetkilileri ve uzmanları A.Ç., K.K., T.Ç., H.U.Ş. hakkında da 'Yanıltıcı rapor düzenleyerek yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs ve rüşvet' suçundan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştur. 

Bu nedenle;
Bakanlığınız söz konusu olayda ve iddianamede adı geçen bürokratlar hakkında bir soruşturma başlatmış mıdır?

Yaşanılan GDO skandalının ardından bu konu nedeniyle Bakanlığınız bünyesinde çalışan bürokratlardan görevden alınan olmuş mudur? Olmuş ise kaç kişi görevden alınmıştır?

Bugüne kadar ülkemizde kaç adet yasadışı genetiği değiştirilmiş pirinç vakası yaşanmıştır ve bunlar hangi tarihlerde gerçekleşmiştir? 

GDO’lu vakalar nedeniyle bugüne kadar ülkemizde kaç adet dava açılmıştır? Bunlardan hala devam eden davalar bulunmakta mıdır? Yine bu davaların sonucunda ceza alan kişiler olmuş mudur? Olmuş ise kaç kişi ceza almıştır?

ABD'den ithal edilen ve Mersin Limanı'na getirilen 23 bin ton pirinçte Genetiği Değiştirilmiş Organizma bulunup bulunmadığına yönelik soruşturmada analizde görevlendirilen İstanbul Teknik Üniversitesi'nin çalışmadan çekilmesinin gerçek nedeni nedir?

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bu açıklamanın tarafınızdan yapılan “onlar da bugün, yarın açıklamasını yapacaklar” beyanından sonra gelmesi sizce bir tesadüf müdür?

Tiryaki Agro, Tat Bakliyat  ve Göze Tarım yöneticileri arasında AKP yöneticileri ile akrabalık bağı olan kişiler bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu kişiler kimlerdir?

Ülkemizde 2002-2012 yılları arasındaki mısır ithalatının gelişim seyri nasıldır? Yıllara göre miktarları ve maliyetleri nedir? ''


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.