banner278

ÖZEL: "DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETTİĞİ İÇİN 500 ÖĞRENCİ TUTUKLU!"

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, düşüncelerini ifade ettiği için tutuklu 500 öğrencinin bulunduğunu iddia etti ve Adalet Bakanı'na parasız eğitim, harç ücretleri gibi eylemleri nedeniyle silahlı terör örgütü üyeliği ile yargılanan tutuklu/hükümlü öğrencilerin durumunu sordu.

banner292
ÖZEL:

ÖZEL: “DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETTİĞİ İÇİN 500 ÖĞRENCİ TUTUKLU!”

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, düşüncelerini ifade ettiği için tutuklu 500 öğrencinin bulunduğunu iddia etti ve Adalet Bakanı’na parasız eğitim, harç ücretleri gibi eylemleri nedeniyle silahlı terör örgütü üyeliği ile yargılanan tutuklu/hükümlü öğrencilerin durumunu sordu.   CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, tutuklu öğrencelerin durumunu öğrenmek için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması için soru önergesi verdi.   Özel’in verdiği soru önergesi: “Ülkemizde son 10 yılda hak arama ve ifade özgürlüklerine yönelik ciddi bir baskı ortamı oluşturulmuş ve artık öğrencilerin parasız eğitim, harç ücretleri vb. sosyal hak talepleri “silahlı terör örgütü üyeliği” kapsamında değerlendirilir olmuştur. Oluşturulan baskı ortamı artık hak arama mücadelelerine katılımlar “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yasasına” göre hak arama mücadelesi  içerisinden alınmış ve terörle mücadele yasasını düzenleyen TCK 220 ve 314. madde ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2. maddesi kapsamına sokulmuştur. Türkiye’de şu anda insan hakları derneklerinin raporlarına çeşitli platformlarda düşüncelerini ifade ettiği için tutuklu bulunan toplam 500 öğrenci bulunmaktadır” dedi.   ÖZEL’İN ADALET BAKANI’NIN CEVAPLAMASINI İSTEDİĞİ SORULAR 1. Türkiye’de şu an tutuklu bulunan lise ve üniversite öğrenci sayısı kaçtır? Bu tutuklulardan kaç tanesi TCK’nın 220/6 maddesinde yer alan “silahlı terör örgütü üyeliği” kapsamında tutuklu bulunmaktadır? 2. Türkiye’de şu an hükümlü bulunan lise ve üniversite öğrenci sayısı kaçtır? Bu hükümlülerden kaç tanesi TCK’nın 220/6 maddesinde yer alan “silahlı terör örgütü üyeliği” kapsamında hükümlü bulunmaktadır? 3. Bir öğrencinin aynı anda birbiriyle oldukça farklı örgütlere üye olarak gösterildiği şeklindeki haberler yazılı ve görsel basında yer almıştır. Bu haberler doğru ise birden fazla örgütle ilişkisi bulunduğu iddia edilen öğrenci sayısı kaçtır? 4. Silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanan öğrencilerin dosyalarında, aramada ele geçirilen veya emanete alınan silah bulunmakta mıdır? 5. Öğrencilerin tutukluluk/hükümlülük iddialarına konu olan eylemlerden hangileri “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yasası” kapsamında yer almaktadır? Bu eylemlerden hangileri terör eylemi olarak değerlendirilmiştir? 6. Uzun tutukluluk süreleri nedeniyle şu an cezaevinde bulunan üniversite öğrencilerinin kaç tanesinin üniversiteleri ile ilişikleri kesilmiştir? 7. Öğrencilerden kaç tanesi uzun tutukluluk süreleri nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapmıştır? Yapılmış ise bu davalar hangi aşamadadır ve sonuçları nelerdir?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.