ÖZEL: "CHP DEMOKRASİ DİRENİŞİ VERDİ"

Meclis İçtüzük teklifi görüşmelerinde CHP'lilerin meclis kürsüsünü işgal etmesiyle ilgili olarak, "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi'nin "Kürsü işgali meclise bir darbedir" şeklindeki değerlendirmelerine CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel'den cevap geldi. Özel, CHP'nin bu davranışıyla demokrasi direnişi verdiğini kaydetti.

ÖZEL:

ÖZEL: “CHP DEMOKRASİ DİRENİŞİ VERDİ”

Meclis İçtüzük teklifi görüşmelerinde CHP’lilerin meclis kürsüsünü işgal etmesiyle ilgili olarak, “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’nin “Kürsü işgali meclise bir darbedir” şeklindeki değerlendirmelerine CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel’den cevap geldi. Özel, CHP’nin bu davranışıyla demokrasi direnişi verdiğini kaydetti.

“Yavuz hırsız ev sahibini bastırır dedikleri bu olsa gerek.” diyen CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, “AKP bir ülkedeki demokrasinin kurallarını belirleyen ve Meclis’in Anayasası niteliği taşıyan içtüzüğü uzlaşma kültürünün çok uzağında değiştirmeye çalışmakta ve bu teklifi ile milletin söz hakkını kısıtlamaktadır. İşte bu dikta anlayışa karşı Cumhuriyet Halk Partisi’nin tavrı bir demokrasi savaşıdır. Eğer iddiaların arkasında iseler ve biraz olsun dürüst siyasetten yana iseler tartışmaların yaşandığı Genel Kurul görüntülerini kamuoyu ile paylaşsınlar.”  Bir ülkenin Meclis çalışmalarının nasıl yürütüleceği o ülkenin demokrasisinin en temel göstergelerinden birisidir. Milletin vekillerinin çalışma kurallarının hangi yönde düzenlendiği ve düzenleneceği o ülkedeki demokrasinin seviyesini belirler.  İşte bu nedenle son haftalarda yaşanan ve gündeme iç tüzük tartışmaları olarak yansıyan süreç aslında Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokrasi mücadelesi ve onun için verdiği savaştır.” dedi.

Birkaç kare fotoğrafla antidemokratik yüzlerini saklamaya çalışanlar ve o fotoğrafların gerçek kayıtlarını kamuoyu ile paylaşmayanlar bugün muhalefetin sesini kısmaya çalışan ve Meclis çalışmalarını çoğunluğun diktası yöntemi ile tasarlayan AKP iktidarının ta kendisi olduğunu kaydeden Özel, “AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’nin Salihli ilçemizde yapmış olduğu açıklamalar da bu niyeti apaçık ortaya koymaktadır. İç tüzük görüşmelerinin başladığı günlerde AKP’li bir Grup Başkanvekili “hapırsanız da, köpürseniz de bu iç tüzük ya geçecek ya geçecek” sözleri esas darbenin milletin iradesine, egemenliğine vurulduğunu kanıtlamaktadır. Bugüne kadar üzerinde uzlaşılmamış hiçbir içtüzük kamu vicdanında kabul görmemiştir. Çünkü iç tüzük Meclis’in anayasası niteliğindedir ve her meydanda uzlaşma ile Anayasa yapmayı savunanlar, içtüzük değişikliğini tek başlarına yapmaya kalkmışlardır. Uzlaşma aramadan Meclis’ten oldu bitti ile geçirilmeye çalışılan iç tüzük kanun teklifi muhalefetin demokrasi direnci ile karşılaşmıştır ve AKP’liler bu direncin karşısında ne yapacaklarını şaşırmıştır.  Partimizin direnişi Perşembe günü tekliflerini geri çekmelerine neden olmuş ve AKP’lileri uzlaşma arayışına yöneltmiştir. Biz, muhalefet olarak en başından beri uzlaşma olması gerektiğini söyledik. Bu nedenle burada yaptığımız etkin muhalefet demokrasinin olmazsa olmazlarındadır. Burada verdiğimiz mücadele milletin vekilinin sözünün kısıldığı yerde milletin söz hakkına sahip çıkmaktır.” dedi.  

TANRIVERDİ’NİN İFADELERİ KENDİSİNİN HAYAL DÜNYASINI YANSITIYOR
O gece Cumhuriyet Halk Partililer Meclis’in kürsüsünü AKP faşizminden korumak için son çare olarak kürsü başında topladığını söyleyen Özel, “AKP’li vekillerin de olduğu bir ortamda en ufak bir gerginlik olmadan, AKP’li vekillerle dahi sohbet ederek 5 saatlik demokrasi direnişi göstermişlerdir. O gece Meclis’te bulunan bütün milletvekilleri bilmektedir ki Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri antidemokratik tüzüğün meclisten oldubitti ile geçirilmeye çalışıldığı dakikalarda kürsü önünde durup alkışlarla protesto etmişler ve bu antidemokratik uygulamayı millet ve demokrasi adına engellemişlerdir. Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek Grup Başkanvekillerimize haber yollayarak bir AKP’li milletvekilini kürsüye davet edeceğini ve konuşma imkânının olmadığının görülmesi üzerine Meclis’i tatil edeceğini bildirmiştir. Eğer burada bir iyi niyet olsa idi, kürsüye MHP’li bir milletvekili davet edilebilir ve bu şekilde Meclis’in çalışma imkânının olmadığı tespit edilebilirdi. Oysa burada bir çatışmanın ortaya çıkmasını, AKP’nin ve onun seçtiği “tarafsız” Meclis Başkanı’nın istediği ortadadır. Bu teklifin ardından kürsüye doğru iterek getirdikleri milletvekilinin arkasından kürsüye hücum eden AKP’li milletvekilleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne saldırmış ve yakışıksız görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olunmuştur. Bu gerçekler karşısında Tanrıverdi’nin basına yansıyan ifadeleri kendisinin hayal dünyasını yansıtmaktadır. Tanrıverdi’nin ifadeleri AKP’nin, CHP’nin demokrasi mücadelesini hazmedemeyerek saldırıya geçmesini meşrulaştırma çabasının bir ürünüdür ve bu nedenle de gerçek dışı ifadelerle doludur.

ÖZEL, TANRIVERDİ’YE SESLENDİ
Tanrıverdi’ye seslenen Özel, “Gerçek kabadayıların kimler olduğunu ortaya çıkartmalarını öneriyorum; Bir başka antidemokratik uygulama gereği saat 19.00’dan itibaren kapalı olan Meclis TV kameraları tüm görüntüleri kaydetmiştir. Eğer kendilerinin iddia ettiği gibi bir durum varsa 5 saatlik Demokrasi Direnişinin görüntülerini ve kavganın başlangıcındaki görüntüleri yayınlasınlar. İktidar partisinin böyle bir gücü vardır. Tanrıverdi’de iktidar partisi Genel Başkan Yardımcısıdır. Eğer bu görüntüleri paylaşırlarsa iddialarının tamamen asılsız olduğu ve AKP saldırısını masum göstermeye çalışan gerçek dışı sözler sarf edildiği ortaya çıkacaktır. Bu görüntüler yayınlamadığı takdirde Tanrıverdi kendisini yalanlamış olacak ve iddialarının asılsızlığı ortaya çıkacaktır. Tanrıverdi eğer sözlerinin arkasındaysa ve cesareti varsa görüntüleri yayınlasın. Görüntüler yayınlandığında gerçek saldırganların, küfürbazların ve kabadayıların kimler olduğu ortaya çıkacaktır. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır dedikleri bu olsa gerek. AKP bir ülkedeki demokrasinin kurallarını belirleyen ve Meclis’in Anayasası niteliği taşıyan içtüzük değişikliğini uzlaşma kültürünün çok uzağında değiştirmeye çalışmakta ve bu teklifi ile milletin söz hakkını kısıtlamaktadır. İşte bu dikta anlayışa karşı Cumhuriyet Halk Partisi’nin tavrı bir demokrasi savaşıdır. Eğer iddialarında ısrarlı iseler tartışmaların yaşandığı Genel Kurul görüntülerini kamuoyu ile paylaşsınlar.” dedi.

CHP DEMOKRASİ MÜCADELESİNE DEVAM EDECEK
CHP’nin Meclis İç Tüzük Değişikliği Kanun Teklifine muhalefetin konuşma hakkını kısıtlayan ve yasama organını sembolik hale getiren maddeleri yüzünden karşı çıktığını ve çıkmaya da devam edeceğini vurgulayan Özel şunları söyledi: “AKP bu İç Tüzük Teklifi ile Salı günleri Genel Kurul gündemini sözlü sorulara ayırmakta ve bunu iki saatle sınırlayarak kendisine soru sorulmasını istemediğini ortaya koymaktadır. Komisyonlarda, ülkenin gerçek gündemlerinin tartışıldığı bir ortamda, önergelerin sayısını sınırlandırarak muhalefetin önerilerine ihtiyaç duymadığını, ona oy verenlerin sesini duymak istemediğini ifade etmeye çalışmaktadır.  Genel Kurul’da muhalefet partilerinin kendi önerileri üzerindeki konuşma sürelerini dahi kısıtlaması Meclis’te demokrasinin 5 dakika ile sınırlanacağını ifade etmektedir. Mecliste yüzlerine her gün tokat gibi çarpan Kamer Genç’in ‘Deniz Feneri’ne dahi yasak getirmeye çalışmaktadır. CHP demokrasi mücadelesine devam edecek ve iç tüzüğü bu hali ile meclisten geçirtmeyecektir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.