ÖZEL: "CEZAEVLERİNDE KALAN KİŞİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel verdiği soru önergesinde, 2002 yılından bu yana cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının neredeyse iki katına çıktığını vurguladı ve Başbakan'a cezaevlerindeki sağlık koşullarını sordu.

ÖZEL:

ÖZEL: “CEZAEVLERİNDE KALAN KİŞİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel verdiği soru önergesinde, 2002 yılından bu yana cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının neredeyse iki katına çıktığını vurguladı ve Başbakan’a cezaevlerindeki sağlık koşullarını sordu.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının hızla arttığını iddia etti.  Özel, konuyu meclis gündemine taşıyarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi. Özel’in soru önergesi şöyle:
Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesinin 115 bin kişi olduğu, Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre de şu anda 127 bin 42 kişinin tutuklu/ hükümlü olduğu ve cezaevlerindeki kişi sayısının 2002 yılından bu yana neredeyse iki katına çıktığı düşünüldüğünde cezaevlerinde bir kapasite sorunu ile karşı karşıya kalındığı açıktır. Cezaevlerindeki kişilerin % 42,5’ini ise tutukluklar oluşturmaktadır. Uluslararası standartlar, cezaevlerinde sağlanan tıbbi bakım hizmetinin, cezaevi dışındaki olanaklarla eşit olması gerektiğini belirtmektedir. Özgürlüğün kısıtlanması cezası, sağlık hakkının kişinin elinden alınması anlamına gelmemekte ve cezaevlerindeki sağlık koşulları insan hakları kapsamında değerlendirilmektedir. Ülkemizde cezaevlerindeki sağlık ve yaşam koşulları ile ilgili olarak;
1. Cezaevlerinde şu anda kaç hasta hükümlü ve tutuklu vardır? Bunların mevcut tutuklu ve hükümlülere oranı nedir?
2. Cezaevlerinin kapasite aşımı nedeniyle mahpusların fiziksel ve ruhsal sağlıkları ile ilgili ciddi sıkıntıları olduğu/olabileceği açıktır. Kapasite ile ilgili sorunları düzeltmek ve mahpusların fiziksel ve ruhsal sağlık haklarının evrensel standartlar seviyesinde tutmak amacıyla bir çalışma yapılmakta mıdır, yapılıyorsa bu çalışmalar nelerdir?
3. İnsan Hakları Derneklerinin raporlarına göre; cezaevlerinde ölümün eşiğinde 98 mahpus, ciddi sağlık sorunları ile yaşayan 243 mahpus bulunmaktadır. Bu hastaların sayıları ile ilgili olarak hazırlanmış veriler bulunmakta mıdır, varsa bu rakamlar nelerdir?
4. Hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden mahpus sayısı hem son 10 yıl hem de 2011 yılı için kaçtır?
5. 30.04.2009 tarihli Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Arasında Ceza İnfaz Kurumlarındaki Sağlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Protokol kapsamında şu anda hangi cezaevlerinde Ceza İnfaz Kurumu Semt Polikliniği bulunmaktadır? Bu semt polikliniklerinin olduğu cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Semt polikliniklerinde bulunan ve 24 saat kesintisiz hizmet vermesi gereken sağlık personelinin  (doktor, hemşire vb.) sayısı kaçtır?
6. Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Arasında Ceza İnfaz Kurumlarındaki Sağlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Protokol kapsamında şu anda hangi cezaevlerinde aile hekimliği uygulaması bulunmaktadır? Aile hekimliği uygulamasının olduğu cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayıları kaçtır?
7. Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Arasında Ceza İnfaz Kurumlarındaki Sağlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Protokol gereğince hem semt polikliniği olmayan hem de aile hekimliği uygulamasına geçilmemiş kaç cezaevi vardır, bunlar hangileridir ve buralardaki sağlık hizmetleri hangi şartlarda uygulanmaktadır?
8. Hastanın sağlık süreci ile ilgili olarak en önemli unsurlardan birisi, tanı ve tedavi sürecinin takibi ve mümkünse bu sürecin tek elden ilerlemesidir. Cezaevlerinde uygulanan yöntemler nedeniyle hasta tutuklu ve hükümlülerin her seferinde başka bir doktora görünmek zorunda kalması sağlıklarını ve tedavi süreçlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Cezaevlerindeki sağlık hizmetleri bu açıdan düşünüldüğünde yetersiz kalmakta ve hasta tutuklu/hükümlüler doktora erişmekte sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıyı aşmak ve sağlık hakkı ihlaline sebebiyet vermemek amacıyla cezaevlerindeki sağlık hizmetleri ile ilgili önümüzdeki süreçte yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu düzenlemenin kapsamı ne olacaktır?
9. Cezaevlerindeki revirlerde toplam kaç doktor ve kaç sağlık çalışanı bulunmaktadır? Buralarda çalışan sağlık personelinin cezaevlerinin bölgelerine göre dağılım yüzdesi kaçtır?
10. Cezaevi doktor kadrosu ile ilgili olarak boş kadro ve dolu kadro oranı nedir? Bu konuda 2012 yılında bir kapasite artırımı yapmayı planlıyor musunuz?
11. Cezaevlerindeki acil müdahale ve sevk koşulları nasıldır? Hastanelere sevk edildiği halde hastaneye gitmeyi bekleyen kaç hasta hükümlü/tutuklu bulunmaktadır?
12. Cezaevlerinde ambulans ihtiyacı nasıl karşılanmakta ve sevk araçları ile ilgili kapasite yeterli olmakta mıdır? Cezaevi sevk araçları gerekli ekipmana sahip midir? Sevk için çağrılan ambulanslarda doktor bulunmakta mıdır?
13. Koğuşlarda sigara içen hükümlü ve tutukluların içmeyenler üzerinde pasif içicilik gibi olumsuz bir etki bırakması söz konusudur. Bugüne kadar bu konuda yapılan düzenlemeler nelerdir? Bundan sonraki süreçte konu ile ilgili olarak hangi düzenlemeleri yapmayı planlıyorsunuz?

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.