banner278

ÖZEL, "BEREKETLİ TOPRAKLARI YOK EDENLER HESABINI VERECEK"

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolaysıyla bir mesaj yayımlayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Bu bereketli toprakların bereketini yok edenler, bu bereketli topraklara can katan çiftçimizi iflasa sürükleyenler elbet bir gün hesap vereceklerdir. " dedi.

banner292
ÖZEL,

ÖZEL, “BEREKETLİ TOPRAKLARI YOK EDENLER HESABINI VERECEK”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolaysıyla bir mesaj yayımlayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel,  “Bu bereketli toprakların bereketini yok edenler, bu bereketli topraklara can katan çiftçimizi iflasa sürükleyenler elbet bir gün hesap vereceklerdir. ” dedi.   CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolaysıyla bir mesaj yayımladı.  Ülkemiz büyük bir tarım potansiyeline sahip olmasına rağmen geçen bu 10 yılda tarımdaki verimliliğini kaybettiğini dile getiren Özel, “AKP, geçen bu 10 yıllık sürede, ki dünyada gıda üretiminin giderek daha stratejik bir önem kazandığı bir zamanda, Türkiye’nin dışa bağımlı tarımının mimarı olmuştur. Milli gelir yükselirken, tarımda Cumhuriyet tarihinin en düşük büyüme oranını gerçekleşmiş, çiftçimiz desteklenmek şöyle dursun sürekli vergilendirilmiş, borç batağına saplanmış ve haciz-icra kıskacına alınmıştır. Uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu, çiftçimiz ürünlerini ekmekten vazgeçerek kentlere göç etmiş ve üretim alanları giderek daralmıştır. İşte, gerçekte AKP’nin Çiftçiyi İmha Programı olan tüm bu uygulamaların sonucunda bugün çiftçimiz, işçimiz ve en nihayetinde ülkemiz kaybeder konuma gelmiştir. Nüfusun sürekli arttığı bir dönemde üretimin geriliyor oluşu, tarımda ithalata süreklenen bir ekonomi yaratırken, diğer taraftan da yoksulluk ve açlığın en önemli nedeni olmuştur” dedi.   ÇİFTÇİMİZ BUGÜN PARA KAZANAMIYOR Bugün üreticilerini para kazanamadığını ifade eden Özel, “Yoksulluk ile mücadele etmek durumunda kalıyor ise bunun tek sorumlusu AKP’dir. Tarımda kullandığı girdilerin- mazot, gübre, ilaçlama, elektrik bedelini karşılayamayan çiftçilerimiz aldıkları kredileri geri ödeyememektedir. Çiftçimiz elektrik borcunu, su borcunu ödeyemez hale gelmiştir. Verilen destekler ise sadece göstermeliktir ve mazottaki ÖTV ile bu destek çiftçiden aynen geri alınır olmuştur. Bereketli topraklarımızın bereketini kurutan bu iktidar, ülkemizin geleceğini de ipotek altına almıştır. Dışarıya kaynaklarını aktaran, her geçen gün daha da yoksullaşan bir ülke haline gelen, işsizlik sorununu çözemeyen Türkiye, tarımdaki bu yanlış uygulamaların bedelini ağır ödemektedir ve ödeyecektir. Tarımda kendi kendine yetemeyen bir ülke olmanın bu acı sonucunu gelecek nesiller daha çok hissedecek ve bugün uygulanan yanlış politikaların bedelini çocuklarımız ödeyecektir. Ancak şu da unutulmasın ki; bu bereketli toprakların bereketini yok edenler, bu bereketli topraklara can katan çiftçiyi iflasa sürükleyenler de elbet bir gün hesap vereceklerdir. Yüksek maliyet-düşük verimlilik kıskacındaki çiftçimizin sorunlarının son bulacağı ve sürdürülebilir tarım politikalarının yeniden uygulamaya konulacağı bir ülke olmanın umuduyla tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutluyorum.” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.