ÖZEL, BAKANA HEMŞİRE AÇIĞINI SORDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, hemşire açığını ve ithal hemşire ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın cevaplaması için TBMM'ye soru önergesi verdi.

ÖZEL, BAKANA HEMŞİRE AÇIĞINI SORDU

ÖZEL, BAKANA HEMŞİRE AÇIĞINI SORDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, hemşire açığını ve ithal hemşire ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi verdi.   CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye’deki hemşire açığını Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplandırması için meclise soru önergesi verdi. Özel soru önergesinde, “Bakanlığınız tarafından Türkiye’de sağlık sektöründe çalışan hemşire sayısının yetersiz olduğu belirtilmiş ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de ülkemizde sözleşmeli ithal hemşire ve doktorların çalışmasının önü açılmıştır. Son günlerde ise, bu konuyla ilgili olarak basında İran gibi ülkelerden hemşire getirileceği, bazı yüksekokul mezunları için 6 aylık kurslar sonucunda hemşire yetiştirileceği gibi haberler yer almaktadır. Bunun yanında, 2 Mayıs 2007 tarih ve 26510 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5634 Sayılı Kanunla 6283 Sayılı Hemşirelik Kanununda değişiklik yapılmış Geçici Madde 2’ye “Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülke ihtiyacını karşılayacak yeterli kontenjan oluşturmak üzere 5 yıl süre ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarına öğrenci alınmasına devam olunur ve bu programlardan mezun olanlara hemşire unvanı verilir” hükmü eklenmiştir. İlgili maddeye göre de bahsi geçen 5 yıllık süre 2011-2012 öğretim yılında dolmaktadır” dedi.   ÖZEL’İN CEVAP BEKLEDİĞİ SORULAR Bakanlığınıza bağlı kurumlarda hemşire açığı ne kadardır? Bakanlık olarak bu açığı nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz? Ülkemizde birçok hemşire ve sağlık memuru açıkta atanmayı beklerken hangi strateji gereği sözleşmeli ithal hemşire uygulamasına geçilmiştir? Bazı yüksekokul mezunlarına yönelik açılacak olan altı aylık kurslar sonucunda hemşire yetiştirileceği yönündeki haber ve duyumlar gerçeği yansıtmakta mıdır? Bu konuda bir hazırlığınız var mıdır? 6283 Sayılı Hemşirelik Kanununda değişiklik yapılarak Geçici Madde 2’ye eklenen son fıkra ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlara hemşire unvanı verilen uygulama 2011-2012 eğitim yılında dolmaktadır. Bu düzenlemenin tarihini uzatmaya yönelik bir hazırlığınız var mıdır?      

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.