ÖZEL: "19 MAYIS DÜZENLEMESİYLE GERÇEKTE NEYİ AMAÇLIYORSUNUZ?"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili illere gönderdiği yazıya CHP'den tepki geldi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel konuyu bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. Özel, "19 Mayıs kutlamalarının sadece okullarda yapılmasıyla gerçekte neyi amaçlıyorsunuz?" diye sordu.

ÖZEL:

ÖZEL: “19 MAYIS DÜZENLEMESİYLE GERÇEKTE NEYİ AMAÇLIYORSUNUZ?”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili illere gönderdiği yazıya CHP’den tepki geldi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel konuyu bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. Özel, “19 Mayıs kutlamalarının sadece okullarda yapılmasıyla gerçekte neyi amaçlıyorsunuz?” diye sordu. Özgür Özel’in meclise verdiği soru önergesi şöyle: “Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim. 12.01.2012 tarihinde basında yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Emin Zararsız tarafından Türkiye’deki bütün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Başkent Ankara ve diğer illerde nasıl kutlanacağı, gösterilerin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. Bu yazıda “Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi, bu kapsamda il ve ilçe kutlama komiteleri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak çalışmaların anılan yönetmelik hükümler uyarınca yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.” denilmektedir. Ayrıca gerekçe olarak, Türkiye genelinde 19 Mayıs öncesi son bir aylık ortalama hava sıcaklığının 20 C°’nin üzerinde olmasına rağmen, kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesinin sağlık sorunlarına yol açması, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalması, motivasyonlarının düşmesi, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulması gösterilmiş ve böyle önemli bir konudaki gerekçe “duyumlar alınıyor” şeklinde bir ifade ile belirtilmiştir. Bu nedenle;1. Ülkemizin milli bayramı olan ve ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşını başlattığı tarih olan 19 Mayıs kutlamalarının sadece okullarda yapılmasıyla “gerçekte” neyi amaçlıyorsunuz? 2. Bakanlığınıza ve müsteşarlığınıza bu tip duyumlar hangi kaynaklardan gelmektedir ve bu tip duyumlarla karar alınırken Bakanlığınız tarafından gerçeklik araştırması ve konuya ilişkin bilimsel çalışma yapılmakta mıdır?   3.Bakanlığınız da toplumun tüm katmanlarını ilgilendiren, uzun yıllardır gelenekselleşmiş ve cumhuriyet kazanımları ile özdeşleşmiş uygulamaların değiştirilmesini beraberinde getiren kararlar bu tip "duyumlara" göre mi alınacaktır? 4.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN gençlere armağan ettiği bir bayramdır. Bu bayramın resmi kutlamaları için hazırlık süreci gençlerde ne gibi motivasyon kayıplarına sebep olmaktadır? 5.23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili de ilerleyen zamanlarda bu yönde bir tasarrufunuz olacak mıdır?  6.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde okullarda yapılacak faaliyetlere ilişkin de ilerleyen zamanlarda motivasyon, hava sıcaklığı gibi nedenlerle “çeşitli” düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.