ÖZDAĞ; "MİLLETİMİZİN TÜM SORUNLARI KENDİ SORUNLARIMIZ OLARAK KABUL EDİYORUZ"

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın ilk imza sahibi olduğu ve 20 Milletvekilinin imzaladığı, çocukların sorunları ve çocukları suça iten nedenlerin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisinde okutularak sırası geldiğinde görüşülmek üzere gündeme alınmıştır.

ÖZDAĞ;

ÖZDAĞ; "MİLLETİMİZİN TÜM SORUNLARI KENDİ SORUNLARIMIZ OLARAK KABUL EDİYORUZ"


AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın ilk imza sahibi olduğu ve 20 Milletvekilinin imzaladığı, çocukların sorunları ve çocukları suça iten nedenlerin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisinde okutularak sırası geldiğinde görüşülmek üzere gündeme alınmıştır.

Önergenin gündeme alınmasını çocuk istismarının önlenmesinde çok önemli başarılara imza atacak karar olarak nitelendiren AK parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Ülkemizde sanayileşme ve göçün etkisiyle gerek çocuğun işlediği suçlar ya da çocuğa karşı işlenen suçlar artmaktadır. Bundan da önemlisi çocuklar birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Değişik risk grubundaki çocuklar ihmal ve istismar edilerek sokağı mesken seçme, sigara, alkol gibi zararlı maddeleri kullanma, kaybolma, suç işleme ile birlikte daha da vahim sonuç olarak terör örgütlerine karışmaktadırlar. Bu durum toplumumuzu daha da rahatsız edici hale getirmektedir. Bu nedenle çocukların sorunlarının araştırılarak çocuk suçluluğunun önlenmesi ve çocuğu suça teşvik edenlere gerekli müeyyidelerin önlenmesi için gerekli olan düzenlemelerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98. Ve İçtüzüğün 104. Ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırmasının açılması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisine önerge sunmuş 20 Milletvekili arkadaşımda bu önergeye desteklerini göstermişlerdi. TBMM’ye sunduğumuz bu önerge Genel Kurulda okutulmuş  ve sırası geldiğinde görüşülmek üzere gündeme alınmıştır. Çocuk istismarının önlenmesi konusunda bundan sonra ki süreçte aynı hassas yaklaşım ve duyarlığımız devam edecek” dedi.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 6/1-c maddesi uyarınca 18 yaşını doldurmamış kişinin çocuk sayıldığını kaydeden Özdağ, çocuğun suça itilmesi ve suç mağduru olmasına ilişkin düzenlemelerin 5395 sayılı sayılı kanunla düzenlendiğini belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti;  “Ülkemizde mevzuat olarak önemli bir eksiklik bulunmamasına rağmen mevzuatın etkin olarak uygulanmasında sıkıntıların olduğu görülmektedir. Ülkemiz çocuk işçiliğinin önlenmesini amaçlayan uluslar arası sözleşmelere taraftır. 22. Dönemde TBMM’de sokak çocuklarının sorunlarına ilişkin komisyon kurulmuştu. Türkiye’nin 8. Beş yıllık kalkınma programında ülkemizde çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik ulusal strateji geliştirilmesine önayak olacak ve bir çok kuruluşun işbirliği içerisinde çalışacağı projeler hedeflerimiz arasındadır. Çocuklara yönelik karşılaşılan sorunlar nüfus, sosyal adalet, eğitim düzeyi, ekonomik gelişmişlik kavramlarıyla doğrudan ilgilidir. Sokakta çalıştırılan çocuklar, sokakta yaşayan çocuklar ve suça itilen çocuklar görülen sosyal problemlerin başında gelmektedir. Eğitim sistemi dışında kalan ve ailelerinin geçimi için bir gelir kapısı olarak görülen çocuklarımız korunmasız alanlarda çalıştırılmaktadırlar. Yönetmeliklere rağmen uygulanan bu tutum ve davranışlardan çocuklarımızı korumamız başlıca görevlerimizdendir. Çocukları sokakta çalışmaya iten sebep ne olursa olsun, çocukların küçük yaşlarda aile denetim ve sorumluluğundan uzak çalışması fiziksel, ruhsal, ahlaki ve toplumsal gelişimlerine zarar vermektedir. Kendi yaşıtları oynayıp, eğlenip, güven içerisinde öğrenimlerini sürdürürken bu çocuklarımız ekmek parası kazanma mücadelesi içinde çocukluklarını yaşamadan olgunlaşmaktadırlar. Hâlbuki çocukluğunu yaşamak her bireyin en doğal hakkıdır.”

Verilen önergenin terör mağduru olan ve teröre çeşitli yollarla bulaştırılan çocuklar içinde son derece önemli olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Son yıllarda karşılaştığımız başlıca sorunlardan birisi de Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan çocukların korunması konusunda yaşanan sıkıntılardır. Özellikle yoğun nüfus artışı ve eğitim dışı kalan bu bölgelerde yaşayan çocukların sosyal hayata kazandırılması ülkemizin bugünü ve yarını için çok önemlidir. Hızlı bir gelişim süreci içerisinde bulunan ülkemizde sosyal ve ekonomik toplumun tüm kesimlerine eşit bir şekilde hizmetlerin yayılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması Manisa Milletvekili olarak öncelikle şahsımın ve diğer tüm Milletvekili arkadaşlarımızın yoğun gayret gösterdiği konulardan birisi olarak milletimizin tüm sorunlarını kendi sorunumuz olarak kabul ediyoruz. Verdiğimiz çocuk istismarını önleme konusunda meclis Araştırması açılması amacıyla verilen bu önergemizin  TBMM’de okutularak görüşülmek üzere sıraya alınması çok önemlidir. Devletimize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.