ÖZDAĞ MACARİSTAN HEYETİNİ TBMM'DE KONUK ETTİ

Manisa Milletvekili ve Türk-Macar Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile beraber Macaristan'dan gelen bir heyeti kabul etti.

ÖZDAĞ MACARİSTAN HEYETİNİ TBMM'DE KONUK ETTİ


ÖZDAĞ MACARİSTAN HEYETİNİ TBMM’DE KONUK ETTİ

Manisa Milletvekili ve Türk-Macar Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile beraber Macaristan’dan gelen bir heyeti kabul etti.

TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam’ın makamında gerçekleşen kabule Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Milletvekili Zsolt Nemeth, Büyükelçi Janos Hovarı, Misyon Şefi Yardımcısı Zoltan Seher, Genel Müdür Mark Erszegı, Genel Müdür Krisztian Posa, Danışman Anna Loffer ve Tercüman Ali Kemal Alpay katıldılar.

TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, öncelikle Sayın Nemeth’i ve heyetini Türkiye’de görmekten memnuniyet duyduklarını, her platformda Macaristan’ın Türkiye’ye destek vermesinden ve Türkiye ile ilgili problemlerde destek görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sağlam, Kolombiya’da doktora yaparken ilk tanıştığı kişinin Macar Atilla adlı bir kişi olduğunu, son zamanlarda ilişkilerin çok iyi gittiğini, iki ülkenin başbakanlarının son ziyaretlerinin zirve noktasında yarar sağlayan ziyaretler olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ziyareti sırasında işbirliği konseyi kurulması kararına varıldığını, diplomatik ilişkilerin ötesinde parlamenter diplomasiye de önem verdiklerini ve parlamenter diplomasinin yeni bir alan olarak ortaya çıkmasını istediklerini, 135 ülke ile dostluk grupları kurulduğunu, Macaristan ile de halkın temsilcilerinin birbirlerini ziyaret etmelerinin önemli olduğunu düşündüklerini, TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek ile ilişkilerimizin geliştiğini ve geçen ay Macaristan Meclis Başkanı’nın Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtti.
Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Zsolt Nemeth, sözlerine teşekkür ederek başlayarak, Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Sayın Özdağ’ı da aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 23 yıllık bir parlamenter olduğunu belirten Nemeth Türkiye ile  parlamentolar arası ilişkilerin çok iyi şekillendiğini, önümüzdeki dönemde de bu çalışmaları sürdürmekte yarar olacağını belirtti. Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Zsolt Nemeth Üst düzey ziyaretlerin geçen yıl başladığını ve bunu aynı şekilde sürdürmek gerektiğini, 1915 olayları ile ilgili olarak parlamentoda bir karar alma niyetinde olmadıklarını, esasen Ermenistan ile de diplomatik ilişkilerinin askıya alındığını söyleyerek AKPM’deki Macaristan’ı ilgilendiren karar ve oylamayla ilgili düşüncelerinden ötürü Sayın Sağlam’a teşekkür etti.
Nemeth Sol ve liberal cenabın, sağ Macarlara karşı ittifakı çerçevesinde böyle bir durumla karşı karşıya olduklarını, Türkiye ile dayanışma içinde olmaktan memnuniyet duyacaklarını, önümüzdeki salı günü oylama yapılacağını, AKPM’de Türk Delegasyonunun çok etkili olduğunu belirterek bu durumun AKPM içinde itibar  zedeleyici bir konu olduğunu da vurgulamıştır. İç politika konularında ise Türk Hükümetini desteklediklerini, Başbakanlarının Başbakanımıza desteğini ifade eden bir mektup gönderdiğini söyleyerek, yaşanan olayların anayasa değişikliklerini nasıl etkileyeceğine dair  Sayın Sağlam’ın görüşlerini almak istedi.
Ziyaret sonrasında TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam tarafından Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Milletvekili Zsolt Nemeth’e hediye takdim edildi. Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise başta Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Milletvekili Zsolt Nemeth olmak üzere bütün heyete Manisa’nın tanıtımına da katkı olması açısından sultaniye kuru üzüm ve mesir macunu hediye etti.

Macaristan’dan gelen heyetin TBMM’yi ziyaret etmesinden ve Türkiye’de bulunmasından büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili ve Türk-Macar Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Geçen sene Macaristan’a Turan Soyları Toplantısına katılmıştık ve orada gördüğümüz manzaradan çok etkilenmiştim. Macaristan’da Batının baskısıyla Hıristiyan dini benimsetildikten sonra, doğu (Asya) geleneğinden medya ve eğitim sisteminde her ne kadar bahsedilmese de, Macarlar arasında eski Doğu gelenekleri ve Türklerle akrabalık bilincinin hala yaşıyor olması bizler için büyük bir bahtiyarlık ve onur. Orta Asya Türk kavimlerinin Macaristan’da bir araya gelerek birbirleriyle akraba ve kardeş ilişkisi kurması ayrıca beni çok duygulandırmıştı. Bu sefer Macar grubu TBMM’de bizleri ziyaret ederek onure ettiler. Kendilerine teşekkür ederim” dedi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.