ÖZDAĞ: "LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ"

Türkiye Büyük Millet Meclisinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'in AK Partinin tarım politikasını eleştiren konuşmasına AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Selçuk Özdağ'dan cevap geldi. Özdağ; "CHP herşeye muhalefet doktrini ile siyaset yapıyor. Lafla peynir gemisi yürümez" dedi.

ÖZDAĞ:

ÖZDAĞ: “LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in AK Partinin tarım politikasını eleştiren konuşmasına AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Selçuk Özdağ’dan cevap geldi. Özdağ; “CHP herşeye muhalefet doktrini ile siyaset yapıyor. Lafla peynir gemisi yürümez” dedi.

Hasan Ören’in TBMM’de yaptığı konuşmalar esnasında AK Partili tüccar ve sanayicileri kastederek üzümün gerçek değeri 4.20 olması gerekirken 2.70’e düştüğünü söylemesini şaşırtıcı ve yanıltıcı bulduğunu ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ; “CHP Milletvekili Sayın Hasan Ören konuşmasında üzüm fiyatının 2.70’e düştüğünü ifade ederek üzüm üreticisinin iktidarımızın tarım politikası altında ezildiğini belirtiyor. Sanırım bu söylediklerine Sayın Ören’in kendisi dahi inanmamaktadır. Sayın Hasan Ören’in söyledikleri yanıltıcı olduğu kadar aynı zamada şaşkınlık vericidir. Manisa’nın en önemli sembollerinden biri kuru sultaniye üzümdür. Kalitesini tüm Dünya’ya kanıtlamış olan Manisa kuru üzüm üretimi ülkemizde ki kuru üzüm arzının yüzde 90’ını oluşturmaktadır. 2010-2011 sezonunda tescil edilen 255 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ile 205 bin ton ihracaat gerçekleştirilmiştir. Bu ihracaat miktarıyla da ülkemiz 474.3 milyon dolar gelir elde etmiştir. 2011-2012 sezonunda ise 255 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm tescil işlemi görmüş ve bunun 208 bin tonu ihraç edilmiştir. Sezon sonunda ülkemiz düzenli bir artışla 503 milyon dolar gelir elde etmiştir. Manisa ve ilçeleri ise 239 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm tesciliyle sezon arzının yine yüzde doksandan fazlasını sağlamıştır. 2011-2012 sezonunda başta Alaşehir olmak üzere Manisa’dan yapılan ortalama 175 bin ton üzüm ihracaatıyla da yaklaşık 90 milyon dolar ayrıca ülkemize kazandırılmıştır. Yıllar geçtikçe iktidarımızın istikrarlı tutum ve politikaları sayesinde Manisa sağladığı sermaye birikimi ve sanayileşme atılımı ile üzüm işletmeciliği ve ihracaatı konusunda da önemli gelişmeler elde etmiştir. Üretim merkezi olan Manisa aynı zamanda ihracaata yönelik işleme ve gıda sanayi merkezi olma aşamasında hızla ilerlemektedir. Eskiden başta İzmir olmak üzere diğer illerde faaliyet gösteren firmalar artık üzümün kaynağına yani Manisa’ya doğru yönelmektedirler. Bu olumlu yönelim sadece yakın iller ve yurt içi ile sınırlı kalmamış Dünya’nın sektöründe en önemli sayılan kuruluşlar yatırımlarını Manisa ilimize yöneltmişlerdir. Çikolata devlerinden olan Ferrero’nun Manisa’da fabrika kuruyor olması akıllı ve üretimden yana olduğumuzun başlıca göstergesidir. Ferrero fabrikası 200 vatandaşımıza iş imkanı sağlayacağı gibi aynı zamanda sütünü ve üretimde lazım olacak olan diğer ürünlerini Manisa ilimizden alacaktır. Bu da üreticimize artı değer kazandıracaktır” dedi.

Son iki yıl önceki yıllarla karşılaştırıldığında kilogram birim fiyatının ihracaatta ortalama 1.8 dolardan ortalama 2.4 dolara yükselmiş olması sonucu üreticilerin gelirinin önceki yıllara göre dahada arttığını belirten Milletvekili Selçuk Özdağ; “Sayın Ören diyor ki; ‘Kuru Üzüm 2-70- 2-80 TL’ Pes be Ören demekten başka bir şey demekten kendimi alıkoyamıyorum. Çünkü Manisa Ticaret Borsasında kuru üzümün kilosu 2.85 ile 3.20 arasında seyir etmektedir. İktidarımızın tarım politikaları sayesinde üreticimizin yüzünü güldürmeye yönelik gayretlerimiz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şekilde kararlılıkla devam edecektir” şeklinde konuştu.

Manisa’nın menfaatlerinin ve düşünülen verimli projelerin herkesin ortak paydası olduğunu ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Selçuk Özdağ, “Manisa Milletvekili arkadaşımız Sayın Muzaffer Yurttaş’ın üzümlü ekmek projesine hangi parti mensubu olursa olsun destek vermesi gerekirken aksine köstek olmaya çalışan Sayın Ören sanırım akıl tutulması yaşıyor olacak ki Manisa’mıza büyük yararlar sağlayacak proje konusunda ağır eleştirilerine devam etmektedir. İşte CHP zihniyeti yine kendini burada gösteriyor. Çünkü CHP’liler herşeye muhalefet felsefesini kendilerine doktrin edinmişlerdir. Halbu ki üzümlü ekmek projesi öncelikle Manisa’mızın tanıtımı açısından çok faydası olacağına inandığımız bir proje olup üzüm tüketimini arttıracağı için üreticimize eksi değer olarak değil artı değer sağlayacaktır. Bu vesileyle ben bir öneri daha sunmak istiyorum. AK Parti Manisa Milletvekili arkadaşımız Sayın Muzaffer Yurttaş’ın üzümlü ekmek önerisine hem destek verdiğimizi göstermek için hem de paralel olması düşüncesiyle üzümlü ekmekle birlikte zeytinli ekmek üretimi de gerçekleşsin diyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.