banner278

ÖZDAĞ: "DİNK'İN DEĞİL, BİR ERMENİ'NİN VURULMASIDIR CİNAYET OLAN"

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Hrant Dink davasıyla ilgili olarak, "Hakimlerin savcıların kaderini toplumsal tepkilerin biçimine bağlamak, daha büyük bir tuzağa düşmektir" dedi.

banner292
ÖZDAĞ:

 

 

 

ÖZDAĞ: "DİNK'İN DEĞİL, BİR ERMENİ'NİN VURULMASIDIR CİNAYET OLAN"

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Hrant Dink davasıyla ilgili olarak, "Hakimlerin savcıların kaderini toplumsal tepkilerin biçimine bağlamak, daha büyük bir tuzağa düşmektir" dedi. 

Hrant Dink hakkında alınan mahkeme kararının kimseyi tatmin etmediğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, şöyle konuştu: "Görünür sebep, cinayete karışanların arkasındaki örgütün deşifre edilmemesi. Saklanan sebep ise, Dink cinayeti üzerinden masum, zulme uğramış Ermeni imajını takviye etmek. Türklerin Ermeni düşmanı olduğuna dair kanaatleri pekiştirmek. Bu millet ciğerine basılıncaya kadar kimsenin canına kast etmez."

Asırlarca bu topraklarda huzur ve saadet içinde yaşayan bir topluluk,
günün birinde tehcir edilmiş başka bir toprak parçasına nakledilmişse bunun haklı sebepleri olacağını anlatan Özdağ,şunları söyledi: "Batı şöyle bakıyormuş, böyle bakıyormuş. Ermeni tehcirinden önce batı Türklere farklı bir gözle mi bakıyordu? O zaman da Türk, barbardı, vahşiydi, korkunç Türk'tü, sonra da. Ama ülkelerin görevi ön yargıları yıkmaktır. Tarihin doğru anlaşılmasına, politik amaçlara kurban edilmesine mani olmaktır. Sahnede kalmak isteyenler sürekli mücadele etmek zorundadır. Bir anlık gaflet, bir lahzalık atalet her şeyi tuzla buz eder." 
HRANT DİNK DAVASI 
Hrant Dink davası ile ilgili de açıklamarda bulunan Özdağ, sözlerine şöyle devam etti: "Dink cinayetini öteki cinayetlerden manalı hale getiren ona yüklenen politik anlamdır. Hrant Dink'in değil, bir Ermeni'nin vurulmasıdır cinayet olan. Dink'in inancı, bilinçli olarak hayatının önüne geçirilmiş, cinayet bir anlamda aynı inançta herkesi hedef alan daha büyük bir olaya dönüştürülmüştür. Elbette Dink'i vuranların onu inançlarından soyarak hareket ettiklerini düşünmüyorum. Ama onu vuranların kastını bütün
bir toplumun kastı haline getirmek, bir cinayetten bir soykırım çıkarma kurnazlığıdır. İşin bir cephesi budur, öteki cephesi ise daha vahimdir."
Mahkeme kararından sonra verilen demeçler, HSYK'nın dosyayı incelemeye aldığına dair haberler, yargının geleceği ile ilgili ciddi sinyaller verdiğini anlatan Özdağ, şunları söyledi: "Toplumsal tepki üzerine kararda imzası olanların mercek altına alınması demek, bundan böyle yargıçları toplumun tepkisini çekecek kararlar vermemeleri için baskı altına almak demektir. Hakimler kararlarını neye göre verecektir, şer'i yasalara göre mi, yoksa toplumdan aldıkları tepki veya takdir sinyallerine göre mi? Bu,
yasaların yerini toplumsal eğilimlerin alması, hukuk devletinden taviz verilmesi demektir. Kuralların yerini keyfiliğin almasıdır."
Tepki göreceğinden korkan bir yargıcın görevini yapamayacağını anlatan Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumun beğenmediği kararlar yüzünden incelemeye alınan bir hakim, vicdani kanaatlerini bir yana bırakmak zorunda kalır. Hükümet üyelerinin bazıları, kararın AK Parti'ye yönelik bir komplo olduğunu söylüyor. Güya kararın bu şekilde çıkması,AK Parti'nin suçluları koruduğu,olayın aydınlanması için yeterince çaba harcamadığı, bunun da, içinden çıktığı geleneğin farklı dinlere hoş görü ile bakmayan
alışkanlıklarından kaynaklandığı ima ediliyor. Propaganda arttıkça, AK Parti kendini biraz daha olayın üzerine abanmaya, yargı mensuplarını hedef tahtasına koyup eleştirmeye mecbur hissediyor. HSYK'da devreye girince, 'kendi yargısını kuruyor' diyerek, yargı ile AK Parti arasında ilişki kurmak isteyenlerin eline malzeme verilmiş oluyor. Hakimlerin savcıların kaderini toplumsal tepkilerin biçimine bağlamak, daha büyük bir tuzağa düşmektir." İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.