ÖZDAĞ; "DARBECİLER YAŞATILMAMALI"

Türkiye'de meydana gelen tüm darbelerde sağ sol kavgası ve benzeri sebepler bahane edilerek demokrasinin askıya alındığını kaydeden AK Parti Manisa milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Cuntacıların ve darbecilerin isimleri meydanlara, İşhanlarına, okulların ve diğer kurumların adlarına konmamalı, konmuşsa dahi kaldırılmalı. Heykelleri yapılmamalı, yapılmışsa dahi indirilmeli. Çünkü darbe bir insanlık suçudur" dedi.

ÖZDAĞ;


ÖZDAĞ; “DARBECİLER YAŞATILMAMALI”

Türkiye’de meydana gelen tüm darbelerde sağ sol kavgası ve benzeri sebepler bahane edilerek demokrasinin askıya alındığını kaydeden AK Parti Manisa milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Cuntacıların ve darbecilerin isimleri meydanlara, İşhanlarına, okulların ve diğer kurumların adlarına konmamalı, konmuşsa dahi kaldırılmalı. Heykelleri yapılmamalı, yapılmışsa dahi indirilmeli. Çünkü darbe bir insanlık suçudur” dedi.

Türkiye’de sağ sol kavgası bahane edilerek demokrasinin askıya alındığını kaydeden Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ; “Siyasi partilerin liderleri 12 Eylül darbesinde sürgüne, cezaevlerine gönderildiler. İnsanların gelecekleri karartılarak darbe yapıldı. O dönemde 12 Eylül askeri cuntasının en tepesinde yer alan Kenan Evren’in Alaşehir’de doğması, darbeciye Manisalılar, Alaşehirliler sahip çıkıyormuş gibi bir imaj yaratılması doğru değildir. Alaşehir’de Kenan Evren’in heykeli dikilmişti. Kenan Evren kim ki heykeli dikilecek. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Atatürk’ün, Bu ülkede Başbakanlık yapmış kişilerin heykeli dikilir. Kenan Evren siyaseti askıya almış, demokrasiyi askıya almış, binlerce kişiye işkence yapmış, ahını almış bir şahsiyet. Türkiye’de tam demokrasi yolunda önemli adımlar atılırken, Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonunun Mecliste kurulduğu bir demde böyle bir şahsiyetin Alaşehir’den kaldırılması gerekirken önce kaldırılıp daha sonra daha iyi bir yere konmasını kınıyor ve Alaşehir Belediye Başkanını konu hakkında daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezinin de bu konuda Belediye Başkanını uyaracağını tahmin ediyorum. Çünkü MHP darbede mağdur olan bir kitledir. Darbeci Kenan Evren’in Manisalı olması sırf Manisalı olduğu için bazı kesimlerce savunulmaya çalışılması doğru değildir. Manisalılar demokrat insanlardır. Celal Bayar gibi Cumhuriyet’in kuruluşunda aktif rol oynamış devletin çocuklarına, demokrasi, bilim, özgürlük kahramanlarının heykelini kurmak daha çok yakışır” dedi.

Alaşehir’de Kenan Evren heykelinin nasıl kaldırılması gerekiyorsa Muğla’da 33 kişiyi kurşuna dizen Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın isminin Belediyeye ait bir işhanına verilmiş olmasının kabul edilecek bir durum olmadığını kaydeden Özdağ; “ CHP’li Belediye Başkanı hala Orgeneral Mustafa Muğlalı ismini çeşitli tartışmalar ve itirazlar olmasına rağmen o işhanından kaldırmamakta inat etmiştir. Muğlalılar demokrat insanlara sahip çıkar, insani özelliklere sahip şahsiyetlere sahip çıkar. Görevini kötüye kullananlara sahip çıkmaz. Aynı şekilde Manisalılar’da görevini kötü kullananlara sahip çıkmaz. Kenan Evren görevini kötüye kullanmıştır. Darbe yapmıştır, yargılanıyor ve büyük bir ihtimalle ceza alacaktır. Alaşehirliler demokrattır. Alaşehirliler Kenan Evren’e sahip çıkmazlar. Sahip çıkacakları kişinin Yıldırım Beyazıt olduğunu bilirler” şeklinde konuştu.

17 Ağustos 1999 depremine de değinen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Düzce’de, Bolu’da, Kocaeli ve İstanbul’da meydana gelen büyük can ve mal kayıplarına neden olan depremin 14. Yıldönümünü yaşadık. Deprem ülkemiz adına bir trajediydi. Maalesef o dönemde ülkeyi yönetenler Kentsel dönüşüm ve inşa konusunda sınıfta kalmışlardı. Fay hattına ev yapılması, deprem yönetmeliğinin yapılmayış olması, imar planının sağlıklı yapılmayışı, konut binaları yapılırken denetimde ki zayıflıklar nedeniyle insanlarımız hayatını kaybetmişti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. O dönemden bu güne özellikle son 12 yıldır AK parti iktidarı döneminde büyük kentsel dönüşümler yaşanıyor. Belediyeler daha duyarlı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kuruldu. Onlar zaten duyarlı. Halkımız depreme karşı daha çok bilinçlendirildi. O nedenle Türkiye’de yine depremler olacaktır ama depremler Allah’tandır, fakat tedbirini almak kuldandır. Tedbir almamak ise akılsızlıktır. Akılsızlığı akılla tanıştırmak, insana değer ve hizmet vermenin en kutsal iş olduğunu bilme doğrultusunda AK Parti iktidarı Türkiye genelinde kentsel dönüşüm başlattı. Aynı zamanda farkındalık oluşturdu. Yerel ve Ulusal medyada bu konuda duyarlılığını gösterdi. Depreme karşı ev ve binaların yapılması hepimizin ortak görevidir. Hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır ve başsağlığı diliyorum. Allah bize bir daha böyle felaketler göstermesin” ifadesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.