ÖZDAĞ; ''AK PARTİNİN DARBECİLERE KARŞI HER DİRENİŞİ BİR MİLATTIR''

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ27 Mayıs 1960 darbesinin 63. Yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.

ÖZDAĞ; ''AK PARTİNİN DARBECİLERE KARŞI HER DİRENİŞİ BİR MİLATTIR''

ÖZDAĞ; ''AK PARTİNİN DARBECİLERE KARŞI HER DİRENİŞİ BİR MİLATTIR''

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ27 Mayıs 1960 darbesinin 63. Yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.

Özdağ; “27 Mayıs’ın hesabı sorulsaydı diğer darbeler olmazdı. Darbecilere karşı AK Parti olarak onurlu bir direniş gösterdik. Parti kapatmalara karşı direndik, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Referandum sürecinde, Yeni Anayasa sürecinde direndik. Her direnmemiz bir milattı insanlık ve demokrasi adına. Bu direnişlerimizi Adnan Menderes adına, Hasan Polatkan adına, Fatin Rüştü Zorlu adına yaptık” ifadesinde bulundu.

Özdağ açıklamalarına şöyle devam etti; “5 Bin yıllık tarihi olan milletin çocukları ve bin yıldır Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar bu coğrafyada büyük medeniyetler kurmuşlardır. Biz küllerimizden Türkiye Cumhuriyeti Devletini doğurduk. Cumhuriyet kurulduktan sonra bin yıl insanlığa sevgi, kardeşlik, insanlık götüren bu milletin insanları maalesef Türkiye’de demokrasi kültürünü içselleştiremediler. Çok partili hayata geçtikten sonra birileri siyaseti araç haline getiremedi amaç olarak gördüler. Darbeciler özellikle demokrasi kültürünün yeşermesini tahammül edemeyerek yeni darbeler yapmak, vesayetçi rejimi kurmak istediler. 1960 yılında Türkiye’de büyük kalkınma hamleleri yapan ve 10 yıldır iktidarını milletiyle paylaşma başarısını yakalayan, barajlarla donatan, büyük kalkınma hamleleri gerçekleştiren Adnan Menderes Başbakanlığındaki iktidar partisine karşı darbeciler bazı kirli sermayedarlar, bazı medya organları ve üniversitelerle işbirliği içine girerek darbe yaptılar. Bu darbenin sonucunda Başbakan Menderes ve Bakanlar asıldı. Çok seçkin bakanlar ve milletvekilleri yerlerinden edilerek Yassıada cezaevine konuldular. Cezaevleri günlerinden sonra bir gece yarısı önce Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, ardından da Adnan Menderes asıldı.  Eğer 27 Mayıs’ın hesabı sorulsaydı 12 Mart 1971 darbesi olmayacaktı. 12 Mart’ın hesabı sorulsaydı 12 Eylül 1980 darbesi olmayacaktı. 1980’in hesabı sorulsaydı 28 Şubat Post Modern darbe olmayacaktı. Bugünkü balyoz, ayışığı, Sarıkız gibi darbe girişimleri olmayacaktı.”

“Darbecilere karşı millet egemenliğinin olması, siyasilerin ise korkutulmaması gerekiyor” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Darbelerden sonra siyasetçi başkalarının rengi, kokusu, tercümanı, gözü oldu. Onlar askerlerdi, kirli sermayedarlardı, şantajcı medya idi. Onlara karşı direnen bir yapının oluşması gerekiyordu. 10 yıldır bir yandan Özal’la birlikte Menderes ve arkadaşlarının iade-i itibarlarını sağlayan bir iktidar, ardından Avrupa Birliği süreci hemen ardından Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la demokrasinin taçlandırılması, darbe kültürünün artık rafa kaldırılması demokrasi kültürünü ise içselleştirme süreci başladı. Bu süreç şu anda diklenmeden dik duran AK Parti iktidarı ile devam ediyor. Darbecilere karşı direndik, parti kapatmalara karşı direndik, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Referandum süreci, Yeni Anayasa sürecinde direndik. Her direnmemiz bir milattı insanlık ve demokrasi adına. Bu direnişlerimizi Adnan Menderes adına, Hasan Polatkan adına, Fatin Rüştü Zorlu adına yaptık. O nedenle 27 Mayıs’ın yıldönümünde darbeci zihniyet ve savunucuları yoklar ama Menderes ve arkadaşları var. Onlar yoklar ama millet iradesi var. Artık senaryoları ne darbeciler yazacak, ne kirli sermaye veya şantajcı medya yazacak. Ne de oligarşik bürokrasi yazacak. Bundan böyle bütün rolleri sandıkta halk dağıtacak. Bütün roller sandıkta dağıtılacak. Kimin aktör, kimin figüran olacağına sandık karar verecek. O nedenle 27 Mayıs’ı yapanları lanetliyorum. Bugün onlardan ve darbe girişimlerinden hesap soruluyor olması millet egemenliğinin, demokrasinin zaferidir. Menderes ve arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.